antykoncepcja awaryjna

Popularna pigułka po to antykoncepcja awaryjna, po którą sięgają kobiety, które obawiają się, że odbyty przez nią stosunek mógł zakończyć się ciążą. Zapomniana tabletka antykoncepcyjna, pęknięta prezerwatywa – to tylko niektóre sytuacje, pigułka ellaOne może okazać się pomocna. Jak działa pigułka po? Gdzie można kupić tabletki ellaOne?

Pigułka po w wielu krajach Unii Europejskiej jest dostępna bez recepty. Wprawdzie wywiera ona duży wpływ na organizm kobiety, jednak rządy w Europie Zachodniej uznały, że w przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas. Im później zostanie zażyta tabletka po, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Antykoncepcja awaryjna to poważna sprawa

Antykoncepcja awaryjna nie może być traktowana jako niewinna pastylka na ból gardła. Warto uświadomić sobie, że zawiera ona dużą ilość hormonów płciowych, co wpływa na chwilowe rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Ponadto stanowi spore obciążenie dla wątroby, która pełni funkcję narządu detoksykującego. W związku z tym do tabletki po należy podchodzić odpowiedzialnie. W żadnym wypadku nie można traktować pigułki ellaOne jako tradycyjnej metody antykoncepcji. Należy znaleźć inny środek zapobiegający ciąży – np. prezerwatywy lub plastry antykoncepcyjne. Dopiero, gdy stosowane metody antykoncepcji zawiodą, prezerwatywa pęknie, zwymiotujemy po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, można pomyśleć o pigułce po.

Jak działa pigułka po?

Pigułka po działa dwukierunkowo, u kobiet przed owulacją, opóźnia uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Natomiast u pań, u których doszło do owulacji, zagęszcza śluz macicy i tym samym utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Do zagnieżdżenia się zarodka w macicy dochodzi ok. 6 dnia od momentu zapłodnienia. Aby uniemożliwić dotarcie zapłodnionej komórki jajowej do macicy, pigułka po musi zostać zażyta w przeciągu 72 godzin od stosunku. Im szybciej wprowadzimy ją do organizmu, tym lepiej. Każda godzina zwłoki obniża bowiem jej skuteczność. To właśnie ten aspekt stanowi najważniejszy argument dla zwolenników sprzedaży pigułki ellaOne bez recepty. Podkreślają oni, że kobieta mieszkająca na wsi, której przytrafiło się pęknięcie prezerwatywy podczas piątkowego stosunku, nie ma szans na wizytę u ginekologa, który przepisze jej tabletkę po.  Z kolei przeciwnicy sprzedaży pigułki ellaOne bez recepty, uważają, że liberalne prawo może odwrócić uwagę kobiet od powagi sytuacji. Niestety, Polacy należą do narodów najchętniej kupujących różnego rodzaju leki bez recepty i suplementy diety. Zbyt łatwy dostęp do wyrobów medycznych może sugerować, iż są one bezpieczne dla zdrowia, tymczasem ich nadużywanie może mieć daleko idące skutki. Zwolennicy łatwo dostępnej pigułki po z kolei zwracają uwagę na jej wysoką cenę przekraczającą 1000 zł. To właśnie ona ma zapobiegać nadużywaniu tej formy antykoncepcji.

Antykoncepcja postkoitalna na receptę

Choć antykoncepcja awaryjna była przez pewien czas dostępna bez recepty, obecny rząd postanowił to zmienić. Warto jednak podkreślić, iż wbrew obiegowej opinii pigułka po nie jest tabletką wczesnoporonną. Gdy dojdzie do implementacji zarodka, hormony zawarte w ellaOne sprzyjają podtrzymaniu ciąży.

Tabletka po niesie ze sobą skutki uboczne, w tym nudności, wymioty i biegunkę. Gdy dojdzie do obstrukcji ze strony przewodu pokarmowego, pigułka po traci swoje właściwości i konieczne jest zażycie kolejnej tabletki.

 

Irmina Cieślik