Zdrowie

Pieluchomajtki – jak zadbać o skórę ich użytkownika?

Odpowiednim wyborem będą w tym przypadku pieluchomajtki dla dorosłych. Oprócz tego opiekun powinien pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry chorego.

Średnie, ciężkie lub bardzo ciężkie nietrzymanie moczu u osoby chorej leżącej wymaga używania solidnego zabezpieczenia przed wilgocią. Odpowiednim wyborem będą w tym przypadku pieluchomajtki dla dorosłych. Oprócz tego opiekun powinien pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry chorego. To ważne w ramach profilaktyki odleżyn i stanów zapalnych.

 

Jaką rolę spełniają pieluchomajtki u osób nietrzymających moczu?

Skóra osoby, która nie kontroluje oddawania moczu, jest narażona na uszkodzenia i stan zapalny z powodu dwóch podstawowych czynników, jakimi są wilgoć i tarcie. Pieluchomajtki, zapinane po bokach na przylepcorzepy, mają przede wszystkim chłonąć mocz, przez co zabezpieczają skórę przed przemoczeniem i czynnikami drażniącymi, a ponadto pomagają utrzymać w suchości odzież, pościel i meble. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne produkty ochronne dla osób nietrzymających moczu, np. marki TENA, są projektowane w taki sposób, aby podnieść komfort chorego i zabezpieczyć go przed powikłaniami związanymi z nietrzymaniem moczu i stolca. Twój podopieczny poczuje się znacznie lepiej, jeżeli produkt ochronny będzie wykonany z bezpiecznych i przyjaznych dla skóry materiałów oraz wyposażony w system kontroli zapachu. Istotne jest także dopasowanie poziomu chłonności do stopnia zaawansowania problemu.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry osoby nietrzymającej moczu

Każda wymiana pieluchomajtek na świeżą parę wymaga oczyszczania skóry (świetnie nadają się do tego specjalistyczne chusteczki). Kolejnym ważnym punktem pielęgnacji jest jej nawilżanie i ochrona przy pomocy kremów. Gdy bowiem skóra jest cienka, delikatna i przesuszona, ryzyko uszkodzeń i rozwoju zapalenia jest większe. Sięgając po kosmetyki dla swojego podopiecznego, koniecznie zadbaj o ich jakość:

  • kremy i balsamy powinny być hipoalergiczne, pozbawione sztucznych substancji zapachowych, barwiących i konserwujących,
  • kosmetyki powinny dobrze nawilżać skórę i tworzyć na niej barierę ochronną przed wilgocią,
  • wśród komponentów powinny znajdować się składniki o działaniu wspierającym zdrowie, nawilżenie i elastyczność skóry, jak witamina E, gliceryna, oleje roślinne,
  • w przypadku podrażnień konieczna jest dodatkowa ochrona – dobrze sprawdzają się kremy zawierające w składzie cynk.

Krem powinien być aplikowany po każdorazowym oczyszczeniu skóry.

Dodatkowe wskazówki, jak dbać o skórę podopiecznego z nietrzymaniem moczu

Prawidłowo dopasowane pieluchomajtki dla dorosłych pomagają zachować suchość i świeżość, regularne oczyszczanie usuwa ze skóry zabrudzenia i drobnoustroje, a kremy i balsamy utrzymują skórę w dobrej kondycji. Jednak warto pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Po pierwsze chory leżący powinien zdrowo się odżywiać, gdyż o skórę trzeba dbać także od środka. Jeśli nie ma apetytu, należy podawać mu niewielkie, ale częste posiłki. Dobrym pomysłem są zupy i koktajle, które przy okazji pomagają nawodnić organizm. Po drugie twój podopieczny powinien jak najczęściej zmieniać pozycję, aby ograniczyć długotrwały ucisk tego samego obszaru ciała, gdyż to sprzyja zapaleniu skóry i odleżynom. Dlatego, jeśli może z twoją pomocą wstać i zrobić choć kilka kroków, postaraj się mu to umożliwić, a gdy leży, często zmieniaj jego pozycję w łóżku i zapewnij mu materac przeciwodleżynowy. Po trzecie – szybko reaguj na pierwsze objawy problemów skórnych: wysypkę, zaczerwienienia, pęknięcia, ranki. Dopytuj również chorego o samopoczucie i komfort: czy pieluchomajtki są dobrze dopasowane, czy nic go nie uciska, czy nie doskwiera mu pieczenie lub swędzenie skóry. Im szybciej zareagujesz na pierwsze objawy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że rozwinie się zapalenie skóry lub odleżyna.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (5)

maria_juana

1 rok temu

Ja mojej mamie kupuję różne wkładki urologiczne. Zatem artykuł na czasie.

la_nina

1 rok temu

Kupuję czasem pieluchomajtki dla mojej babci.

hexx

1 rok temu

Dobrze wiedzieć, że istnieje coś takiego.

marina

1 rok temu

Teraz jest dużo łatwiej, dobre pieluchomajtki rozwiązują problem:)

shakira

1 rok temu

Dobrze, że mamy do pomocy tak nowoczesne i praktyczne produkty.

Zostaw komentarz