korzyści wynikające z biegania
Fotografia dostarczona przez partnera

Ulice polskich miast stały się wspaniałą przestrzenią do uprawiania sportu – widać to po, odbywających się od wiosny aż do jesieni, maratonach. Moda na zdrowy styl życia zachęciła wiele osób do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu. Zobacz, jakie korzyści może dać Ci bieganie i dlaczego warto zainteresować się tą formą wysiłku fizycznego.

Wyższa samoocena i lepsze samopoczucie

Zadbanie o swoje zdrowie i ładną sylwetkę, a także spędzenie czasu na świeżym powietrzu – to wszystko sprawia, że Twoje samopoczucie ulegnie zdecydowanej poprawie. Kontakt z naturą, zmiana otoczenia i wyjście z czterech kątów odmienią Twój nastrój, dodając więcej sił i chęci do życia. Regularne bieganie odsuwa też na bok wiele obaw i problemów, na przykład o niekontrolowany przyrost wagi. Ponadto biegacze lepiej radzą sobie z codziennymi bolączkami i trudnościami.

Smuklejsza sylwetka

Każdy z nas chce prezentować się atrakcyjnie. Niestety, internetowa i telewizyjna rozrywka, niezdrowe przekąski i siedzący tryb życia absolutnie nie sprzyjają zachowaniu smukłej i sportowej sylwetki. Dlatego też zdecydowanie warto na stałe włączyć do swojego trybu życia przynajmniej jeden rodzaj aktywności. Bieganie jest świetne – zarówno w przypadku kompletnych amatorów, jak też osób bardziej obeznanych ze sportem. Regularne treningi pozwolą wysmuklić Twoją sylwetkę, zredukować wystający brzuch i poprawić proporcje ciała. Zmianę zauważysz już po kilku tygodniach regularnej aktywności fizycznej. Spróbuj, bo warto! Więcej informacji na temat procesów przemiany materii znajdziesz na stronie internetowej: https://www.budujmase.pl/trening/kalkulator-ppm-podstawowej-przemiany-materii.html.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych

Lepiej dotleniony mózg sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego, ale także jest bardziej odporny na występowanie zmian neurodegeneracyjnych, typowych dla procesów starzeniowych organizmu. Choroby związane z problemami z pamięcią i koncentracją, na przykład choroba Alzheimera, występują zdecydowanie rzadziej u osób regularnie biegających.

Rzadsze napady lęku i depresji

Badania naukowe udowadniają, że bieganie, nawet to uprawiane w sposób amatorski, znacząco wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się zaburzeń lękowych i nerwic. Poza tym bieganie może rozgonić początkowe objawy depresji. Dlatego też warto znaleźć godzinę dziennie na zrobienie czegoś dobrego dla swojego ciała i umysłu. Spokojna głowa wpływa pozytywnie na wszystkie inne aspekty Twojego życia, począwszy od spraw zawodowych, aż po życie rodzinne, a kończąc na sferze spotkań i kontaktów towarzyskich.

Podsumowując, siedzący tryb życia i sięganie po niezdrowe przekąski prowadzi do wyższego ryzyka zgonu. Bieganie poprawia pamięć i koncentrację, pozytywnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy i kostny. Nie sposób przecenić zalety płynące z biegania, które widać gołym okiem – smukła sylwetka i prawidłowa waga oraz świetne samopoczucie są warte tego, aby wygospodarować w ciągu dnia trochę czasu na bieganie.