Styl życia

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – co wybrać?

Oświetlenie dekoracyjne do salonu

grafika przekazana przez partnera

W salonie pracujemy, wypoczywamy i dobrze się bawimy z rodziną i przyjaciółmi. Na jakość spędzanego w nim czasu wpływa oczywiście wyposażenie, ale również dobrze zbudowany system oświetleniowy. Oprócz podstawowych źródeł światła warto zastosować też produkty dekoracyjne, które pozwolą zbudować niepowtarzalny klimat.

Jakie lampy wybrać? Co sprawdza się najlepiej w roli oświetlenia dekoracyjnego? Gdzie umieścić takie produkty? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Efektowne lampy dekoracyjne – spójna stylistycznie aranżacja

W salonach montuje się różne lampy. Pojawiają się rozwiązania zapewniające oświetlenie ogólne (przemieszczanie się i wykonywanie prostych czynności) oraz zadaniowe (mocny strumień światła do prac precyzyjnych).

Pamiętajmy jednak, że lampy we wnętrzu pełnią nie tylko rolę praktyczną. To także rozwiązania wpisujące się w wybraną estetykę. Zwłaszcza gdy wybierze się modne produkty w najpopularniejszych stylach wnętrzarskich, jak choćby te od LightPlus.

Dobra lampa do salonu, bez względu na to, czy mówimy o efektownym żyrandolu, kinkiecie na ścianie czy oprawie stojącej, powinna być spójna z pozostałym wyposażeniem pod względem designu, materiałów i kolorystyki. Wówczas zyskuje się kompleksowo zaplanowaną przestrzeń o sporych walorach wizualnych.

Światło w roli głównej – budowanie nastroju światłem

Nie tylko same oprawy oświetleniowe wpływają na odbiór wnętrza. Równie ważne jest samo światło, budujące funkcjonalność wnętrza, a także tworzące dekoracyjną grę świateł i cieni – wydobywając z ciemności detale architektoniczne i elementy wyposażenia, bądź tworząc przytulny nastrój do wypoczynku.

W takiej roli świetnie sprawdzają się niewielkie i dyskretne oprawy. Stosuje się choćby kinkiety i reflektory, które punktowo podświetlają wybrane części wnętrza. Najlepszą opcją są modele z regulacją kąta padania światła, co pozwala precyzyjnie doświetlić wybrane elementy, np. obrazy na ścianach, bibeloty lub ceramikę w witrynie.

Ciekawą opcją bywa również zainstalowanie oczek wpustowych. Umieszcza się je w warstwach sufitów podwieszanych lub we wnękach. Z ich pomocą doświetla się również wyposażenie. Można je umieścić pod wiszącymi szafkami lub półkami na ścianach. W zależności od liczby zastosowanych lampek oraz ich rozmieszczenia uzyskuje się efekt punktowego światła lub przyjemne rozjaśnienie strefy (oświetlenie boczne).

Oddzielną kategorię produktów oświetleniowych dekoracyjnych stanowią praktyczne taśmy LED. Przykleja się je do mebli, montuje w specjalnych osłonach na ścianach, sufitach, a nawet podłogach (między płytami kamiennymi lub deskami). Zapewniają oświetlenie liniowe, które dodaje przestrzeni nowoczesnego i eleganckiego charakteru.

Źródła światła do modnego wnętrza – jakie produkty wybrać?

Na dekoracyjność oświetlenia i nastrój we wnętrzu wpływa nie tylko sam wybór produktów oświetleniowych, ale też natężenie i temperatura emitowanego przez nie światła. W przypadku produktów ozdobnych najczęściej stawia się na rozwiązania dające delikatny i subtelny strumień światła, który ma wyłącznie rozjaśniać wnętrze, a nie zapewniać warunki do komfortowego wykonywania precyzyjnych zadań wzrokowych.

Temperatura barwowa zależy w głównej mierze od przeznaczenia danej przestrzeni. Jeśli salon ma służyć wyłącznie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, można zdecydować się na światło ciepło białe. W pomieszczeniach, w których chce się podświetlić i wydobyć światłem dekoracyjne przedmioty i dzieła sztuki, lepiej postawić na światło jak najbardziej zbliżone do światła dziennego naturalnego, dobrze oddające kolorystykę.

Nowoczesna technologia LED pozwala również bawić się światłem. Produkty LED RGB umożliwiają dynamiczną zmianę temperatury barwowej, a także koloru światła, by budować oryginalne przestrzenie świetlne, w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb chwili. Sporo inspiracji pojawia się na stronie: kreatordom.com.pl.

Nowoczesne i efektowne oświetlenie do salonu

Jeśli chcemy stworzyć piękny salon, trzeba zadbać o każdy detal aranżacji, w tym oczywiście o oświetlenie. Rozwiązania dekoracyjne, choć mniej funkcjonalne niż produkty sufitowe czy lampy zadaniowe, stanowią nieodzowny element systemu, bez którego żaden salon nie stanie się w pełni przytulny i nastrojowy. A Wy, jakie macie pomysły na dekoracyjne oświetlenie swoich wnętrz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *