Zdrowie

Od soboty obostrzenia w wybranych powiatach Polski. Rekordowa liczba chorych na COVID-19

Od soboty obostrzenia w wybranych powiatach Polski

COVID-19 nie wybiera, nie istnieją miejsca całkowicie wolne od koronawirusa. Patogen ten sparaliżował urząd miasta w Tarnowie, zainfekował senatorów, hokeistów i piłkarza Lechii Gdańsk.  Koronawirus jest dziś obecny w każdej gminie, choć nie w każdej stanowi równie wysokie zagrożenie. Dlatego też od soboty obostrzenia w wybranych powiatach Polski będą miały za zadanie gasić największe ogniska koronawirusa. Dzisiaj odnotowaliśmy największy przyrost dobowy zarażonych COVID-19 od początku wybuchu epidemii. Ponad 720 osób – ta liczba mówi sama za siebie.

9 powiatów w strefie czerwonej, 10 powiatów w strefie żółtej

9 powiatów w Polsce zostało oznaczonych jako strefa czerwona, 10 uzyskało status strefy żółtej. We wszystkich 19 powiatach od najbliższej soboty zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Ma to za zadanie powstrzymać epidemię koronawirusa. O jakich powiatach mowa? Które stanowią strefę czerwoną, a które żółtą? Jakie zasady będą w nich obowiązywać?

Powiaty czerwone, w których od soboty będą obowiązywały obostrzenia

Do strefy czerwonej trafiły powiaty ostrzeszowski (wielkopolskie), nowosądecki (małopolskie), Nowy Sącz (małopolskie), wieluński (łódzkie), pszczyński (śląskie), Ruda Śląska (śląskie), rybnicki (śląskie), Rybnik (śląskie), wodzisławski (śląskie). W powiatach tych od najbliższej soboty trzeba będzie zakrywać usta oraz nos w przestrzeni publicznej, także na ulicach i w parkach będzie obowiązywał obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic.  Od 1 września rząd chce, aby tylko osoby z ważnym zaświadczeniem lekarskim mogły nie nosić maseczek.  W strefie czerwonej ograniczona zostanie działalność targów, zamknięte zostaną kina, siłownie, sanatoria, odwołane koncerty, imprezy masowe. Restrykcje obejmą również wesela, na których będzie mogło bawić się tylko 50 osób. Wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.

Powiaty ze strefy żółtej

Strefa żółta obejmuje powiaty: wieruszowski (łódzkie), Jastrzębie Zdrój (dolnośląskie), jarosławski (podkarpackie),  Żory (śląskie), kępiński (wielkopolskie), przemyski (podkarpackie), cieszyński (śląskie), pińczowski (świętokrzyskie), oświęcimski (małopolskie), Przemyśl (podkarpackie).

Lista powiatów objętych obostrzeniami będzie stale aktualizowana

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jednocześnie, że każdy powiat będzie mógł trafić na listę żółtą lub czerwoną, jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażonych przekroczy 12-14 osób na każde 10 tysięcy mieszkańców.  Jeśli pandemia nie zacznie wygasać, to niebawem kolejne obszary Polski mogą zostać objęte obostrzeniami.  Dlatego pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Unikajmy imprez masowych, wesel, panieńskich, spotykajmy się tylko w wąskim, zaufanym gronie. Myjmy ręce i nośmy maseczki w sklepach. Ostatnio coraz więcej osób lekceważy ten obowiązek,  wśród nich wiele kaszle, kicha, ma katar. To nie musi być koronawirus, ale czy podczas zapowiadanych upałów chcemy się męczyć z objawami grypopodobnymi, zamiast spędzać czas nad jeziorem, zachowując dystans społeczny od innych plażowiczów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *