Styl życia

Od jutra wchodzą nowe obostrzenia w całej Polsce

Od jutra wchodzą nowe obostrzenia w całej Polsce

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach. Większość z nich wejdzie w życie 17 października, te dotyczące imprez rodzinnych dopiero 19 października. Czego one dotyczą? Co zmieni się w naszym codziennym życiu? Od jutra wchodzą nowe obostrzenia w całej Polsce.

Baseny, siłownie, kluby fitness zamknięte w całej Polsce

Niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, czy jest to strefa czerwona czy żółta, to nie skorzystamy z basenów, siłowni i klubów fitness. Te zostaną zamknięte w całej Polsce od soboty 17 października. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Budzi to jednak ogromny sprzeciw przedstawicieli klubów fitness. Ci zapowiedzieli strajk.

Ograniczenie liczby osób biorących udziału w zgromadzeniach publicznych

W zgromadzeniach publicznych w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie 10 osób, a w strefie żółtej 25.

Transport publiczny

W środkach komunikacji publicznej może być zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. Dotyczy to obu stref.

Zmiany w sposobie edukacji

Od 17 października wchodzą w życie nowe zasady funkcjonowania uczelni i szkół. W strefie czerwonej zajęcia w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych będą odbywać się zdalnie, za wyjątkiem tych o charakterze praktycznym. Natomiast w strefie żółtej zajęcia w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych mają odbywać się w trybie hybrydowym.  Szkoły podstawowe, przedszkola i żłobki funkcjonować będą normalnie, niezależnie od strefy.

Skrócenie godzin otwarcia lokali gastronomicznych

Lokale gastronomiczne mogą funkcjonować od 6 do 21, potem mogą jedynie wydawać jedzenie na wynos. To obostrzenie także wchodzi w całej Polsce. Zajęty może być co drugi stolik w restauracji czy kawiarni.

25% publiczności na wydarzeniach kulturalnych

W strefie czerwonej i w strefie żółtej może w nich uczestniczyć tylko 25% publiczności.

Zakaz wesel w strefie czerwonej, ograniczenia w strefie żółtej

Od 19 października wszelkie imprezy okolicznościowe o charakterze rodzinnym są objęte nowymi zasadami. W strefie czerwonej w ogóle nie wolno ich organizować. W strefie żółtej jest to możliwe, ale tylko dla 20 osób i bez zabaw tanecznych.

Ograniczenie liczby wiernych w kościele

Kościoły pozostaną otwarte, ale w strefie czerwonej na jednego wiernego ma przypadać 7 metrów kwadratowych, a w żółtej 4 metry kwadratowe.

Zamknięcie stadionów dla kibiców

Wszystkie mecze i wydarzenia sportowe odbędą się bez udziału publiczności. Tutaj także nie ma znaczenia strefa, w jakiej aktualnie mieszkamy.

W strefie czerwonej ograniczenie liczby klientów w sklepach

W strefie czerwonej od soboty 17 października może przebywać 5 osób na każdą kasę fiskalną. Przy 6 kasach daje to możliwość zrobienia zakupów 30 klientom. Ta zasada nie obowiązuje w strefie żółtej.

Kiedy możemy uprawiać sport bez maseczki?

Polacy często rezygnowali z zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych podczas uprawiania sportu, powołując się na zapis Ministerstwa Zdrowia. Ten został doprecyzowany. Można zdjąć maseczkę tylko wtedy, gdy biegamy po lesie, parku czy zieleńcu, zachowując bezpieczny dystans od innych osób. Bieganie po ulicach w mieście bez maseczki będzie karane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *