O tym musisz pamiętać podczas antybiotykoterapii

Każdemu z nas chociaż raz w życiu lekarz zlecił leczenie za pomocą antybiotyku. Takie sytuacje mają najczęściej miejsce podczas infekcji bakteryjnych, zwykle w okresie jesienno- zimowym, kiedy obniżona odporność z łatwością predysponuje do rozwoju zakażenia. Jednak zażywanie antybiotyku, nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, a duże znaczenie dla wyleczenia ma to w jaki sposób go zażywamy.

Przestrzegaj zaleconej dawki

Antybiotyk jest substancją chemiczną, która aby osiągnąć minimalne stężenie zdolne do zniszczenia patogennych szczepów bakterii, musi być zażywane w dawce przepisanej przez lekarza. Z tego powodu nie można pominąć dawki, samodzielnie jej zwiększać lub zażyć tylko połowę leku. Takie postępowanie jest nieodpowiedzialne i nie zagwarantuje nam powrotu do zdrowia, dlatego należy ściśle przestrzegać dawkowania przepisanego przez lekarza lub opisanego w ulotce leku.

Pilnuj godziny przyjęcia leku

Kolejnym bardzo ważnym elementem skutecznej antybiotykoterapii jest przyjmowanie leku w jednakowym odstępie czasu. Niektóre antybiotyki wymagają zażywania co kilka godzin, najczęściej jest to co 8 lub 12 godzin, czyli od 3 do 2 razy na dobę. Zasadę przyjmowania preparatu musi określić lekarz i bardzo ważne jest aby jej nie bagatelizować. Przyjmowanie antybiotyku w ściśle określonych porach gwarantuje utrzymanie terapeutycznego stężenia antybiotyku w organizmie, które umożliwia zwalczenie infekcji. Bardzo ważne jest aby nie pominąć żadnej dawki, ani nie podwajać jej w sytuacji, kiedy zdarzy się zapomnieć o przyjęciu antybiotyku.

Chroń swoje jelita

Niestety antybiotyki oprócz zdolności do zwalczania patogennych bakterii, odpowiedzialne są również za niszczenie naturalnej flory bakteryjnej występującej w jelitach. Z tego powodu podczas antybiotykoterapii zaleca się jednoczesną suplementację probiotyków, czyli żywych kultur bakterii, które ochraniają przewód pokarmowy przed ewentualnym spustoszeniem wywołanym przez antybiotyk. Bakterie probiotyczne jak np. Lactobacillus zawarte w preparacie Dicoflor, wpływają na zwiększenie pozytywnej mikroflory jelitowej. W przypadku gdy nie stosujemy probiotyku może dojść do rozwoju powikłań jak np. biegunka poantybiotykowa.

Zażywaj antybiotyk do końca

Kolejną ważną zasadą podczas antybiotykoterapii jest zażycie pełnej zaleconej ilości antybiotyku. Warto o tym pamiętać, nawet jeżeli objawy choroby ustąpią już na początku zażywania leku, ponieważ wiele osób w tym okresie rezygnuje z terapii uznając, że antybiotyk wykonał już swoje zadanie. Nic bardziej mylnego. Ustąpienie objawów to jak najbardziej pozytywny efekt terapii, jednak mimo wszystko bakterie nadal mogą być obecne w organizmie i po odstawieniu leku, w krótkim odstępie czasu infekcja może powrócić.

Dobrze się odżywiaj

Poza dobrze dobranym i odpowiednio prowadzonym leczeniem nie można zapominać o zdrowej diecie. W czasie infekcji nasz organizm jest osłabiony i jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje składników odżywczych i witamin, aby powrócić do sił. Dlatego często mimo braku apetytu podczas choroby starajmy się wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce, a także nie zapominać o nawadnianiu organizmu.