Najnowsze Poradniki Styl życia

Nowy taryfikator mandatów – ile zapłacimy w 2017?

taryfikator mandatów

Mandaty spędzają sen z powiek kierowców. Każda zmiana przepisów nie jest raczej powodem do radości, ponieważ stawki z roku na rok rosną. Na początku roku, w życie wszedł nowy taryfikator mandatów – ile zapłacimy w 2017?

Brawura kierowców

Zachowanie na drogach pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy często nadużywają prędkości lub nie zwracają uwagi na warunki klimatyczne, które mocno mogą wpływać na poruszanie się. Wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy ignorancja sygnalizacji świetlnej to tylko niektóre z powielanych wykroczeń drogowych. Nic dziwnego, że później słyszymy w mediach o kolejnych wypadkach, potrąceniach pieszych czy o wiele bardziej groźniejszych zdarzeniach. Początek roku to zawsze trudny czas dla drogowców, ponieważ zmieniają się warunki na drodze. Śnieg i mróz utrudniają jazdę, nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Łatwo wpaść w poślizg i stracić panowanie za kierownicą. Brawura kierowców nie zna jednak granic. Walczą z nią zmieniające się przepisy, które z roku na rok się zaostrzają. Jakie zmiany przynosi nam rok 2017?

Taryfikator mandatów 2017

Już od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, czyli wykaz wykroczeń i dostosowanych do nich kar finansowych oraz punktów karnych. Każdy kierowca, nawet ten niedzielny powinien zapoznać się z wprowadzonymi zmianami. Kierowcy nie mają powodów do radości, ponieważ stawki wzrosły, co ma być przestrogą dla wszystkich nieodpowiedzialnych, kierujących pojazdami. W końcu na drodze powinniśmy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo swoje czy pasażerów, ale także pieszych i innych kierowców. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w zależności od kilometrów, stawki mandatów wahają się od 50 do 500 zł. Przedstawiają się następująco:

  • do 10 km/h – 50 zł
  • 11-20 km/h – 50 – 100 zł
  • 21-30 km/h – 100 – 200 zł
  • 31-40 km/h – 200 – 300 zł
  • 41-50 km/h – 300 – 400 zł
  • od 51 km/h – 400 – 500 zł

Za hamowanie, które powoduje zagrożenie czy utrudnieni ruchu drogowego, kierowca będzie mógł otrzymać karę w wysokości od 100 do 300 zł. Utrudnianie jazdy innym kierującym to koszt rzędu 50-200 zł, zaś niezachowanie określonego odstępu między pojazdami to mandat w wysokości 200 zł.

Jazda bez włączonych świateł to także częsty powód otrzymania mandatów. Brak wymaganych świateł podczas jazdy od zmierzchu do świtu i odwrotnie może kosztować nas 100-200 zł. Brak świateł w tunelu to 200 zł, a świateł mijania 100 zł. Podczas postoju czy w sytuacjach awaryjnych również nie możemy zapominać o włączeniu odpowiednich świateł, gdyż możemy otrzymać karę od 150 do 300 zł. W przypadku wykroczeń dotyczących wyprzedzania, wysokości mandatów wahają się od 100 do 350 zł, w zależności od rodzaju pojazdu oraz miejsca wykroczenia.

kierowcyKierowcy powinni uzbroić się w zdrowy rozsądek i dużą dawkę rozwagi na drodze, szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach, na śliskiej powierzchni. Przepisy drogowe są ustanowione, by na drogach nie było wypadków, więc starajmy się ich przestrzegać. A spoglądając na stawki mandatów, nasz portfel z pewnością to doceni.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Oby było mniej wypadków i żeby było bezpieczniej

Aneczka2015

6 lat temu

Mam nadzieje, że ten nowy taryfikator sprawi, że na drogach będzie bezpieczniej i zmaleje ilość wypadków.

Mindi

6 lat temu

Jeżdżę ostrożnie, więc nie czuję żeby mnie ten taryfikator dotyczył. Ale pokazałam ten wykaz moim dzieciom, żeby były jeszcze bardziej ostrożne, bo lubią nacisnąć nogę na gaz.

Zostaw komentarz