Artykuły Moda

Nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza?

Nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza

Zdjęcie autorstwa Gilles Scherrer z Pexels

Kobiece piersi od wieków budzą ogromne emocje, przynajmniej w kulturze zachodniej. Z jednej strony stanowią obiekt męskiego pożądania. Z drugiej służą do karmienia potomstwa i przede wszystkim powinny być zdrowe. Nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza – to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej kobiet. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.

Spis treści:

  1. Jakie zmartwienia generują kobiece piersi?
  2. Nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza? Lockdown przyzwyczaił nas do wygody
  3. Jakie są wady staników?
  4. Brak biustonosza a obwisłe piersi – jak to jest w rzeczywistości?
  5. Wybór ubrań przy rezygnacji ze stanika
  6. Biustonosz szyty na miarę może być wygodny
  7. Czy tradycyjne staniki zawsze są złe?

Jakie zmartwienia generują kobiece piersi?

Kobiece piersi w przypadku pań zazwyczaj generują zmartwienia. Aż 70% z nas nie jest zadowolonych z ich wyglądu. Zarzucamy im to, że są za duże lub za małe. Za sterczące lub za obwisłe. Usytuowane za blisko siebie lub nadmiernie oddalone. Ze zbyt ciemną lub zbyt jasną brodawką. Do tego dochodzi jeszcze niepokój o zdrowie. Rak piersi to jeden z najczęstszych zabójców kobiet.

Nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza? Lockdown przyzwyczaił nas do wygody

Lockdown sprawił, że zaczęłyśmy cenić sobie wygodę. Odkąd praca zdalna stała się często spotykaną praktyką, zniknął sztywny dress code. Już nie musimy ubierać białej koszuli i marynarki, zakładać szpilek i wykonywać perfekcyjnego makijażu. Wreszcie możemy dać odpocząć swojej cerze od kosmetyków kolorowych. Ponadto wiele z nas doceniło wygodne ubrania typu loungewear. Część kobiet na pytanie, czy nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza, wybrała tę drugą odpowiedź.  Jednak czy uwolnienie piersi ze staników to dobre rozwiązanie?

Jakie są wady staników?

Mówi się, że stanik ma odciążać nasz kręgosłup, zwłaszcza w przypadku większych piersi, które wymagają dodatkowej konstrukcji. Z tego też powodu profesjonalne brafitterki wybierają dla nas staniki o ciasnym obwodzie, który ma za zadanie podtrzymywać biust. Jednak czy na dłuższą metę jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie? Okazuje się, że zbyt ciasny obwód może utrudniać przepływ limfy, która odprowadza z piersi toksyny, w tym substancje, które mogą wywoływać zmiany nowotworowe.  Na dodatek gruby materiał, z którego produkuje się staniki, prowadzi do przegrzewania piersi, co może także zwiększać ryzyko raka. Najbardziej niewygodne i uciskające są biustonosze push up. W związku z tym warto nosić je tylko na specjalne okazje, gdy zakładamy sukienkę czy bluzkę z większym dekoltem i chcemy, by nasz biust prezentował się nienagannie.

Brak biustonosza a obwisłe piersi – jak to jest w rzeczywistości?

Zdaniem naukowców, ostrzeżenia, że brak stanika prowadzi do osłabienia więzadeł i wiotkości biustu, są nieuzasadnione. To właśnie noszenie biustonosza pozbawia skórę jędrności, podobnie jak więzadła i prowadzi do ich opadania. Rezygnacja ze stanika pozwala podnieść piersi oraz zbliżyć je do siebie. Ponadto wpływa dodatnio na jakość życia.

Wybór ubrań przy rezygnacji ze stanika

Jeśli na pytanie nosić stanik czy zrezygnować z biustonosza, udzieliłaś tej drugiej odpowiedzi, musisz pamiętać o odpowiednim doborze garderoby. Bluzki, sukienki i kombinezony, jakie zakładasz, nie mogą być zbyt jasne, bo brodawki będą prześwitywać, wprawiając ciebie i otoczenie w zakłopotanie. Staraj się też wymieniać ubrania, które na wysokości biustu mają podwójną warstwę tkaniny. To zapewnia większe poczucie komfortu.

Biustonosz szyty na miarę może być wygodny

Jednak nie każdy stanik jest zły. Jeśli sięgniesz po wygodny biustonosz uszyty na miarę, odkryjesz zupełnie nową jakość noszenia damskiej bielizny. Każda z nas ma inną sylwetkę i piersi. Producenci bielizny wykonują staniki według jednych wytycznych. Tymczasem każda z nas powinna mieć indywidualnie dobierany stanik. Inny biustonosz sprawdzi się u kobiety z większym biustem, a inny u pani obdarzonej mniejszymi piersiami. Ponadto należy uwzględnić warunki, w jakich funkcjonujemy. Inny stanik założymy do biura, a inny na spacer czy zakupy. W tym drugim przypadku możemy pozwolić sobie na większą swobodę i wygodę.  Może nadeszła pora, aby nie tyle rezygnować ze staników, co sięgać po biustonosze szyte na miarę?

Czy tradycyjne staniki zawsze są złe?

Pamiętajmy też o tym, że niektóre z nas najlepiej czują się w usztywnianym staniku. Tylko on zapewnia im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie dla każdej z nas biustonosze z sieciówek stanowią źródło problemów. Niektóre z nas są z nich naprawdę zadowolone. Tutaj po raz kolejny wychodzą na jaw nasze zróżnicowane potrzeby. W sieciówkach możemy też znaleźć biustonosze bez fiszbin oraz takie wykonane z miękkich materiałów. One są dużo bardziej komfortowe niż staniki push up. Nie zapominajmy też o tym, że właścicielki większych piersi często czują się bez biustonosza bardzo niekomfortowo. Biust niepodtrzymywany przez żadną konstrukcję mocno obciąża ich kręgosłup, utrudnia poruszanie i uprawianie sportu.  W ich przypadku bez stanika ani rusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *