Artykuły Moda

Niepotrzebne ubrania – co z nimi zrobić?

Niepotrzebne ubrania

Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

Co ciekawe, niepotrzebne ubrania dominują w naszych garderobach. Zazwyczaj wykorzystujemy od 14 do 43% potencjału swoich szaf. Pozostałe ubrania po prostu w nich leżą, czekając na nowy dom lub podjęcie decyzji o ich wyrzuceniu. Nie należy ich jednak wynosić na śmietnik. W naszym artykule podpowiadamy, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą niepotrzebne ubrania?
  2. Nieużywane ubrania – dlaczego nie należy wyrzucać ich na śmietnik?
  3. Niepotrzebne ubrania możesz odsprzedać
  4. Zbędne ubrania możesz oddać potrzebującym
  5. Nieużywane ubrania oddaj na akcję charytatywną
  6. Niepotrzebne ubrania oddaj na recykling
  7. Nieużywane ubrania przerób na przydatne artykuły
  8. Zbędne ubrania zanieś do kontenera na odzież

Skąd się biorą niepotrzebne ubrania?

Niepotrzebne ubrania stanowią często efekt kompulsywnych, nieprzemyślanych zakupów. Wiele z nas nie zastanawia się, czy ma z czym połączyć daną rzecz, na jakie okazje będzie ją zakładać etc. Bardzo często przy zakupie nie zwracamy też uwagę na jakość ubrania, w tym gryzące szwy, lecz cenę. Skoro bluzka kosztuje tylko 10 zł, to zabieramy ją ze sobą do kasy, zamiast zastanowić się, czy pomimo niskiej ceny jest nam naprawdę potrzebna. Poza tym każdą rzecz warto przymierzyć, zastanowić się, czy pasuje do naszego stylu i nosi się ją komfortowo. Jeśli przeszkadza nam jej dekolt, długość, to, jak leży na pośladkach czy sposób, w jaki opina sylwetkę, odpuśćmy sobie zakup. Jeśli coś od początku nam nie pasuje w 100%, to później będzie zalegało w szafie. Np. bluzka, która ma zbyt zabudowany dekolt, nie przypadnie do gustu osobie, która „dusi” się w tego typu fasonach.

Nieużywane ubrania – dlaczego nie należy wyrzucać ich na śmietnik?

Niepotrzebne ubrania nie powinny trafiać na śmietnik. To najgorsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować. W ten sposób marnujemy surowiec oraz przyczyniamy się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Czy wiesz, że uprawa bawełny jest bardzo wodochłonna? Ponadto ogromne ilości wody zużywa się w procesie wyrobu tekstyliów. Te zanieczyszczone sztucznymi barwnikami oraz innymi chemikaliami często trafiają do rzek i jezior w krajach takich jak Indie czy Bangladesz. Nikt nie poddaje ich nawet procesowi oczyszczania. Ponadto ubranie na wysypisku śmieci często rozkłada się stosunkowo długo. O ile naturalne tkaniny nie wypadają pod tym względem najgorzej, o tyle syntetyczne, uzyskiwane z pochodnych ropy naftowej, stanowią prawdziwe zagrożenie dla naszej planety.

Niepotrzebne ubrania możesz odsprzedać

W pierwszej kolejności możesz spróbować odsprzedać niepotrzebne ubrania. Teraz odzież z drugiej ręki nikogo już nie brzydzi. Mamy do dyspozycji dobrej jakości proszki oraz płyny, w tym takie o działaniu odkażającym. Ponadto zapanowała moda na vintage, więc nie musimy się wstydzić robienia zakupów odzieżowych na portalach aukcyjnych czy aplikacjach. Jeśli ubrania są nowe lub użyte tylko kilka razy, zapewne znajdują się w dobrej kondycji i istnieje spora szansa, że znajdą nabywców. Jeśli nie będą ci schodziły, możesz obniżać ich cenę lub zamieścić je także w innych miejscach w sieci.

Zbędne ubrania możesz oddać potrzebującym

Zbędne ubrania można oddać potrzebującym, tylko najpierw trzeba się upewnić, czy odpowiednie instytucje w ogóle są nimi zainteresowane. Wiele osób myśli podobnie i gdy robi porządki w szafie, odwiedza okoliczne domy samotnej matki czy noclegownie dla bezdomnych. Warto jednak pamiętać, że w tego miejscach istnieje przesyt. Aczkolwiek zawsze można zapytać. Zdarza się, iż potrzebne są kurtki w jakimś konkretnym rozmiarze, którego akurat chcemy się pozbyć. Niektóre rzeczy można też oddać do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Posłużą one jako posłanie czy docieplenie boksów, w których mieszkają psy i koty.

Nieużywane ubrania oddaj na akcję charytatywną

Czasem jakieś dziecko czy osoba dorosła chorują na raka i potrzebują pieniędzy na innowacyjne leczenie. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wielu terapii. W związku z tym rodzina organizuje akcje charytatywne, gdzie można wylicytować różne rzeczy. Dochód ze zbiórki zostaje przekazany na leczenie chorej osoby. Ty również możesz dołączyć do tej szlachetnej akcji, a przy okazji opróżnić swoją szafę.

Niepotrzebne ubrania oddaj na recykling

Zapewne zauważyłaś, że niektóre sieciówki zbierają ubrania, których już nie używasz. Następnie poddają je recyklingowi i produkują z nich nowe rzeczy. Jeśli w twojej szafie zalegają zbędne ubrania, spakuj je i zanieś do wybranego sklepu, który organizuje tego typu zbiórkę. W nagrodę możesz otrzymać bon podarunkowy do danej sieciówki.

Nieużywane ubrania przerób na przydatne artykuły

Nie zawsze nieużywane ubrania nadają się do noszenia w swojej pierwotnej postaci. Jeśli na jeansach zrobią się plamy, możemy skrócić je i uzyskać szorty. Materiał, który został pobrudzony, można wykorzystać jako szmatki do sprzątania. Czasem musimy skrócić sukienkę lub obciąć w niej rękawy. To doskonała okazja, aby skrawki materiału przerobić na gumki do włosów.

Zbędne ubrania zanieś do kontenera na odzież

W każdym mieście można dziś znaleźć kontenery na odzież. One zbierają rzeczy, które potem trafiają do second handów. 1 do 2% uzyskanego dochodu trafia później do osób potrzebujących. Nie jest to dużo, ale lepiej, by ktoś zabrał nasze ubrania i wprowadził je do obrotu, aniżeli miałyby one przyczynić się do zwiększenia hałdy śmieci na wysypisku odpadów.  Pamiętaj o tym, aby nieużywane ubrania zawsze wrzucać do kontenera, a nie zostawiać obok, ponieważ mogą zmoknąć i stać się bezużyteczne. Poza tym nie wprowadzajmy bałaganu w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *