Kultura Styl życia

Nieobecna – Agnieszka Olejnik

Nieobecna Agnieszka Olejnik

Nieobecna to  powieść kryminalna, w której Agnieszka Olejnik wykorzystuje motyw kradzieży tożsamości. Julia i Julita to siostry bliźniaczki, które pod względem wyglądu są niemalże identyczne, różni je jedynie pieprzyk i tatuaż. Pomimo bliskiego pokrewieństwa ich charakter można porównać do ognia i wody. Julita jest spokojna, wyważona i wierzy w prawdziwą miłość. Julia ma wielu kochanków, seks stanowi sens jej życia. Dla przyjemności cielesnych jest w stanie porzucić swojego męża i dziecko.

Nieobecna – Agnieszka Olejnik mistrzynią intryg

Julita zakochuje się w żonatym mężczyźnie, Marku, który w niczym nie przypomina filmowych amantów. Jej siostra, Julia, odradza jej jednak dalsze brnięcie  w ten romans. Jest przy tym nieprzyjemna i okrutna dla swojej bliźniaczki. Z czasem okazuje się, że jej słowa nie były szczere. Julia bowiem miała romans z kochankiem swojej siostry.  Kobiety z powodu tych przykrych słów na pewien czas zrywają kontakt. Do chwili, aż Julia po raz kolejny potrzebuje pomocy siostry i prosi ją o zamianę ról.  Julita ma przebrać się w ubrania swojej siostry i zająć się jej dzieckiem w wielkiej rezydencji. Julia potrzebuje pomocy, ponieważ jej romans z Danielem nabiera rumieńców i pragnie spędzić namiętny wieczór ze swoim kochankiem. Julita niechętnie zgadza się pomóc siostrze. Nie przypuszcza jednak, że zupełnie nieświadomie wplątuje się w zbieg tragicznych wydarzeń.

Dlaczego Julita decyduje się na kradzież tożsamości?

W środku nocy Julita udającą Julię odbiera telefon od Patryka, swojego szwagra, który mówi jej, że jej siostra została zamordowana wraz ze swoim kochankiem. Ich okaleczone ciała znaleziono w mieszkaniu Julity. Kobieta jest załamana tą informacją. Na całe szczęście Patryk okazuje się osobą przewidującą i prosi pana Tadka, żeby wpadł do jego żony i udzielił jej potrzebnego wsparcia.  Rozpacz Julity nabiera na sile, gdy odwiedza ją policjant prowadzący śledztwo ws.  morderstwa jej siostry. Okazuje się bowiem, że sprawca zbrodni był niezwykle okrutny. Wyciął jej siostrze narządy rodne, a jej kochankowi obciął penisa. Julita  w ogóle nie wie, co począć  w zaistniałej sytuacji. Nie ma bowiem pojęcia, czy ktoś polował na nią czy na jej siostrę. W końcu jednak postanawia dalej wcielać się w rolę Julii, wszak do morderstwa doszło w jej mieszkaniu, do którego nie może wrócić.  Julitę przy życiu podtrzymuje tylko myśl o Kacperku, który został półsierotą. Kobieta pragnie stworzyć siostrzeńcowi szczęśliwy dom. Pod nieobecność szwagra bawi się z chłopcem i karmi go własnoręcznie przygotowanymi posiłkami. Gdy w domu w końcu zjawia się Patryk, jest zaskoczony nagłą przemianą żony. Podejrzewa, że to efekt szoku po śmierci siostry. Później jednak oskarża Julitę, będąc przekonanym, że ma do czynienia z Julią, o to, że bawi się synkiem i to tylko jej chwilowy kaprys. Wszak wcześniej chciała go oddać rodzicom Patryka i wysłać własne dziecko do odległej Kanady.

Julita wcielająca się w rolę Julii musi bardzo uważać i co najważniejsze poznać więcej szczegółów z życia siostry. W tym celu przegląda jej notesy i dokonuje wstrząsających odkryć.  Na dodatek Patryk wciąż oskarża ją o całe zło. Życia Julicie nie ułatwia też policjant, który prowadzi śledztwo.  Gdy Julita dochodzi do siebie, otrzymuje maile wskazujące na to, że jest obserwowana przez mordercę swojej siostry.  Zastanawia się, kto za tym stoi. Nie może być pewna żadnego mężczyzny ze swojego otoczenia. Tym bardziej, że osoby z jej otoczenia wciąż giną…

 

Nieobecna – powieść kryminalna o zaskakującym zakończeniu

Nieobecna to powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jej finał okazuje się zaskakujący. Agnieszka Olejnik umiejętnie rozgrywa akcję, wprowadzając do opowieści historie z przeszłości. Choć mogłoby się wydawać, że w ogóle nie mają one nic wspólnego z morderstwem Julii, nie należy traktować ich jako wątków pobocznych. To właśnie one stanowią klucz do rozwiązania kryminalnej zagadki. Kto stoi za morderstwem Julii? Czy zabije też Julitę? Jak zareaguje Patryk, gdy dowie się, że ma do czynienia z uzurpatorką?

Nieobecna to niezwykle udany kryminał,  którego początek może nasuwać skojarzenia z telenowelą Paulina, w której rolę sióstr bliźniaczek – Pauliny i Paoli wciela się Gabriela Spanic.  W przypadku latynoskiej produkcji nie mieliśmy jednak wątku kryminalnego.

 

Irmina Cieślik

 

Komentarze (7)

patrycja

5 lat temu

Na pewno będzie trzymać w napięciu!

iwona_ksiezniczka_burgunda

5 lat temu

Wow,co za intryga, ciekawe jak się zakończy!

graszka

5 lat temu

Książka musi być dobra, z takim tematem!

Marietta

5 lat temu

No ciekawa ta historia sióstr 🙂

iwona

5 lat temu

To będzie mega ciekawa książka!

anielica

5 lat temu

Z takiej historii byłby dobry film

pati25

5 lat temu

Bardzo intrygująca recenzja.Zachęciła mnie strasznie do przeczytania tego kryminału. 🙂

Zostaw komentarz