Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie
fot: pixabay.com

Z niedoczynnością tarczycy zmaga się coraz więcej osób. Diagnozowana jest ona zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci czy seniorów. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze objawy niedoczynności tarczycy oraz jak ją leczyć.

Czym objawia się niedoczynność tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy są mogą być mylące, bowiem często kojarzone są z przemęczeniem, przepracowaniem czy reakcją organizmu na zmiany, jeśli takie zachodzą w naszym życiu. Niemniej jednak warto obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie:

  • nadmierną męczliwość i duszności wysiłkowe (mogą pojawiać się nawet przy wykonywaniu prostych czynności, na przykład wchodzeniu po schodach),
  • nadmierną senność,
  • stałe uczucie zimna, nawet w upalne dni,
  • zauważalny przyrost wagi pomimo braku zmian w diecie,
  • suchą skórę,
  • obniżenie nastroju, które może prowadzić nawet do myśli samobójczych,
  • zmniejszone libido czy impotencję.

Zgodnie z powyższym, objawy niedoczynności tarczycy są niespecyficzne, jednak podobne występują w każdej grupie wiekowej.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczeniem niedoczynności tarczycy zajmuje się endokrynolog. Zanim podejmie on decyzję odnośnie do przepisania medykamentów, zleca badania krwi, które mają na celu ocenę stężenia TSH we krwi, a także tyroskyny (fT4) oraz trijodotyroniny (fT3). Przy niedoczynności tarczycy zwykle mamy do czynienia ze zwiększonym stężeniem TSH oraz obniżonym poziomem fT4. TSH może być również obniżone, jednak wtedy obniżone jest również fT4 oraz fT3. Lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy jest Euthyrox. Euthyrox w aptekach internetowych oraz stacjonarnych można kupić jedynie na receptę, którą przepisuje lekarz endokrynolog. Działanie leku ma na celu wyrównanie poziomu TSH w organizmie. Lek ten zawiera 25, 50, 75,88, 100, 125, 150, 175 oraz 200 mg substancji czynnej, czyli lewotyroksyny. Dawkę leku dobiera lekarz, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Czy niedoczynności tarczycy można zapobiec?

Medycyna nie znalazła skutecznego sposobu na to, aby zapobiegać niedoczynności tarczycy. Przyczyny tego schorzenia są bowiem złożone, a należą do nich:

  • niedobór jodu,
  • choroba Hashimoto,
  • zapalenie tarczycy,
  • leczenie jodem promieniotwórczym,
  • stosowanie niektórych leków, na przykład amiodaronu czy interferonu alfa.

We własnym zakresie możemy wdrożyć działanie profilaktyczne polegające na spożywaniu odpowiedniej ilości jodu. Znajduje się on w rybach morskich oraz owocach morza, a także w soli kuchennej. Dodatkowo selen oraz magnez pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy, dlatego dobrze spożywać produkty bogate w te pierwiastki.

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej, może ona cierpieć na ciążową niedoczynność tarczycy. Najczęściej diagnozuje się ją po wynikach badań krwi, natomiast leczenie polega na zażywaniu leku Euthyrox w odpowiedniej dawce. Niedoczynność tarczycy może samoistnie minąć po okresie ciąży, jednak należy być pod stałą kontrolą lekarza endokrynologa, który oceni stopień rozwoju choroby i zapotrzebowanie organizmu na leki.