Zdrowie

Niedoczynność tarczycy – naturalne sposoby na łagodzenie objawów

Niedoczynność tarczycy

Choroby tarczycy mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Ich objawy obejmują zarówno ciało, jak i negatywnie wpływają na naszą psychikę. Jak poprawić komfort życia przy niedoczynności tarczycy za pomocą naturalnych sposób?

To wszystko przez tarczycę

Niedoczynność tarczycy objawia się nie tylko obrzękiem szyi czy zmianami chorobowymi samego narządu. To przede wszystkim wszelkie objawy, które przeszkadzają nam przy codziennym funkcjonowaniu – ciągłe zmęczenie, senność, przybieranie na wadze, problemy z koncentracją, drażliwość, obniżenie nastroju, skłonności do depresji, sucha skóra, osłabione włosy i wiele innych. Z tego powodu tak ważne jest, aby być pod stałą opieką lekarza endokrynologa i regularnie przyjmować przepisane leki. Czy możemy jednak zrobić coś jeszcze, by załagodzić dolegliwości powodowane niedoczynnością tarczycy?

Zadbaj o odpowiednią dietę

Przy niedoczynności tarczycy warto spożywać produkty zawierające jod, który spożywany przez człowieka w 80% gromadzi się właśnie w tarczycy. Są to przede wszystkim ryby morskie (w szczególności białe) oraz owoce morza, ale także brokuły, szpinak, ser edamski oraz brie, orzechy laskowe, zboża i drożdże. Powinniśmy unikać spożywania warzyw kapustnych, gdyż zawarte w nich tioglikozydy utrudniają przyswajanie jodu.

Nasza dieta powinna zawierać także żelazo, które jest niezbędne w procesie utleniania jodu podczas produkcji hormonów tarczycy. Żelazo znajdziemy w produktach zbożowych i mięsie. Powinniśmy także spożywać produkty bogate w selen, niezbędny do syntezy hormonów tarczycy oraz działający antyoksydacyjnie. Znajdziemy go w rybach, nasionach strączkowych, czosnku oraz grzybach. Nasza dieta powinna być także bogata w cynk, którego niedobór może przyczynić się do upośledzenia wiązania trijodotyroniny. Jedzmy więc pestki dyni, pieczywo pełnoziarniste, kaszę gryczaną oraz jaglaną, a także mięso.

Ze względu na zwiększone ryzyko przybierania na wadze, cierpiąc na niedoczynność tarczycy należy spożywać dużo białka przy jednoczesnym piciu ok. 1,5l  wody dziennie, aby przyśpieszyć metabolizm. Przy dolegliwościach takich jak sucha skóra czy osłabione włosy warto spożywać także produkty bogate w witaminę D3 – znajdziemy ją między innymi w tranie, tłustych rybach, maśle, żółtku jaja i serze żółtym.

Codzienna dawka ruchu

Aby załagodzić dolegliwości takie jak zmęczenie, senność czy obniżenie nastroju najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego życia aktywności. Poranny sport w ulubionej formie – czy to Aqua Aerobic, gimnastyka w wodzie, rower czy po prostu bieganie – pozytywnie wpłynie na dolegliwości przy niedoczynności tarczycy. Ważne jest, aby wybrać sport taki, jaki się lubi i nie katować się kilkugodzinnymi treningami – to ma być dla nas przede wszystkim przyjemność! Ćwiczenia pod przymusem będą nas stresować, co przyniesie odwrotne skutki. Przy okazji sport pozwoli nam na walkę z innym nieprzyjemnym skutkiem chorób tarczycy jakim jest nadwaga.

naturalne sposoby na niedoczynność tarczycy

Lecznicze wakacje nad morzem

Należy pamiętać, że żaden produkt spożywczy zawierający jod nie zastąpi nam naturalnego i największego źródła tego pierwiastka, jakim jest morze Bałtyckie. Wczasy nad morzem zalecane są każdej osobie cierpiącej na niedoczynność tarczycy. Oprócz zbawiennego wpływu na tarczycę, jod poprawia także kondycję skóry której stan pogarsza się przy chorobach tarczycy, kąpiel w Bałtyku poprawia także przemianę materii, a widok morza pozwala się odprężyć i poprawić samopoczucie.

Komentarze (14)

misia_pysia

2 tygodnie temu

Wakacje nad morzem sprzyjają nie tylko wypoczynkowi, ale też zdrowej tarczycy:)

mircia

3 tygodnie temu

Bardzo lubię odpoczywać nad morzem, jest to też zdrowe dla naszej tarczycy.

iwona.s

3 tygodnie temu

Przy niedoczynności tarczycy warto wspomóc się wyjazdem nad morze.

vivid

3 tygodnie temu

Mnie mama zawsze posyłała nad morze, abym powdychała trochę jodu:)

tatiana

3 tygodnie temu

Niedoczynność tarczycy to wolniejszy metabolizm.

florida

3 tygodnie temu

Wakacje nad morzem pozwalają uzupełnić niedobór jodu.

marika

4 tygodnie temu

Pobyt nad morzem korzystnie wpływa na nasz organizm.

lady_r

4 tygodnie temu

Nadmorskie powietrze obfituje w jod, przez co jest bardzo zdrowe.

diva

4 tygodnie temu

Wypoczynek nad morzem jest nie tylko przyjemny, ale też zdrowy.

tysia

4 tygodnie temu

Wczasy nad morzem są nie tylko przyjemne, ale też dobroczynne dla naszego zdrowia:)

pola_s

1 miesiąc temu

Jod w nadmorskich miejscowościach jest dobry dla osób z niedoczynnością tarczycy:)

iladia

1 miesiąc temu

Pamiętam, ze moja znajoma kiedyś przez tarczycę często jeździła nad morze.

maria

1 miesiąc temu

Słyszałam, że pobyt nad morzem bardzo dobrze wpływa na tarczycę.

fabiola

1 miesiąc temu

Morskie powietrze sprzyja osobom chorym na tarczycę.

Zostaw komentarz