Boks produktowy Dla zdrowia

Naturalne sposoby na menopauzę – lek Klimadynon®

klimadynon

Objawy menopauzy potrafią być naprawdę uciążliwe – uderzenia gorąca, zlewne poty, problemy ze snem i zmiany nastroju znacząco obniżają jakość życia. Na szczęście kobiety w okresie przekwitania mogą korzystać z różnych rozwiązań łagodzących dokuczliwe symptomy.  Największym zainteresowaniem Polek cieszą się suplementy diety, które w obiegowej opinii uchodzą za naturalne, skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Do sięgania po nie przyznaje się połowa kobiet, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez www.leczklimakterium.pl. O naturalnych lekach na menopauzę, które można kupić bez recepty, słyszało zaledwie 23% Polek w wieku okołomenopauzalnym.  Jak działają tego rodzaju preparaty?

Dlaczego kobiety obawiają się hormonalnej terapii zastępczej?

Naturalne leki na menopauzę stanowią alternatywę zarówno dla hormonalnej terapii zastępczej, jak i suplementów diety zawierających fitoestrogeny.  HTZ  polega na dostarczaniu do organizmu kobiety syntetycznych estrogenów, ponieważ ich niedostateczna ilość w organizmie przyczynia się do występowania uciążliwych objawów przekwitania takich jak uderzenia gorąca czy zlewne poty.  Niestety nie wszystkie panie mogą i chcą stosować hormonalną terapię zastępczą.  Naukowcy zauważyli bowiem, że syntetyczne estrogeny przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, co może przyczynić się do zmian rozrostowych w obrębie piersi i endometrium (Pertyński i in. 2007; Lewiński 2006).

Czy słusznie suplementy diety cieszą się wysokim zaufaniem?

Niektóre kobiety w obawie przez rakiem piersi i macicy rezygnują z hormonalnej terapii zastępczej i zwracają się ku bardziej naturalnym rozwiązaniom. Dużym zaufaniem Polek cieszą się suplementy diety z fitoestrogenami. Ze względu na łatwą dostępność i fakt, iż można  nabyć je w aptekach, 55% kobiet uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez www.leczklimakterium.pl przyznało, iż postrzega suplementy diety jako bezpieczne i bezinwazyjne.  Niestety, suplementy diety znaczącoróżnią się od leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Przede wszystkim suplementy diety nie muszą przechodzić badań klinicznych potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.  Nie podlegają też nadzorowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Krasnowska i Sikora 2011).

Jak działa naturalny lek Klimadynon®?

Naturalne leki zwalczające objawy menopauzy przed dopuszczeniem do obrotu są poddawane badaniom klinicznym, które dają nam gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa stosowania. Ponadto producenci leków muszą wykazać, iż ich wyrób wykazuje efekt terapeutyczny. Na polskim rynku można spotkać naturalne leki zwalczające objawy menopauzy zawierające ekstrakt z kłączy pluskwicy groniastej. Cimicifuga racemosa (pluskwica groniasta) to roślina, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym znalazły kłącza pluskwicy groniastej zbierane w porze kwitnienia (Dębski i in. 2016). Przykładem produktu zawierającego ekstrakt z Cimicifuga racemosa jest lek Klimadynon®.  Substancje aktywne wyizolowane z kłącza Cimicifuga racemosa wykazują selektywne działanie tkankowe. Nie przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, dzięki czemu nie prowadzą do zmian przerostowych w obrębie piersi i endometrium. Wykazują natomiast powinowactwo do receptorów serotoniny i dopaminy, toteż przyczyniają się do poprawy nastroju u kobiet w wieku okołomenopauzalnym (Dębski i in. 2016).

Wykazano, iż Cimicifuga racemosa wykorzystana w leku Klimadynon® skutecznie redukuje uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, napięcie nerwowe i poprawia jakość snu.  Kłącza pluskwicy groniastej zawierają substancje, które stabilizują układ neurohormonalny oraz wspierają metabolizm kostny i układ moczowo-płciowy (Wuttke i in. 2006). Lek Klimadynon® został starannie przebadany przed dopuszczeniem do obrotu, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. W 2016 roku otrzymał on pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Stosowanie leku Klimadynon®

W przypadku leku Klimadynon® zalecana dzienna dawka wynosi dwie tabletki, przy czym jedną należy zażyć rano, a drugą wieczorem, popijając szklanką czystej wody. W większości przypadków efekt terapeutyczny można dostrzec  po 3 miesiącach stosowania. Leku Klimadynon® bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy.

Więcej informacji nt. leku Klimadynon® znajdziesz na stronie www.leczenieklimakterium.pl

 

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Piśmiennictwo

1)     Dębski R., Paszkowski T., Skrzypulec-Pinta V., Zgliczyński W., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania preparatu Klimadynon w leczeniu objawów menopauzy, Menopause Review, 2016, 15 (2)

2)     Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 4 (77), s. 5-23

3)     Lewiński A., Menopauza bez tajemnic, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006

4)     Pertyński T., Stachowiak G., Stetkiewicz T., Role of the gynaecologist in pre- and perimenopausal period, Menopause Review, 2007 (2), s. 63-69

5)     Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91

Tekst sponsorowany

Komentarze (9)

Darla

6 lat temu

Alternatywa dla HTZ i to o całkiem przyjemnym składzie:)

adusia

6 lat temu

Zainteresowało mnie to oddziaływanie na receptory dopaminy i serotoniny.

ircia

6 lat temu

Im więcej naturalnych leków, tym lepiej. Chemia jest dobra, ale na krótką metę, potem obciąża wątrobę.

Aneczka2015

6 lat temu

Dobrze wiedzieć, że istnieje taki naturalny lek 🙂

mariona

6 lat temu

Dobrze, że lek Klimadynon poprawia nastrój, bo czasem robię się strasznie płaczliwa i widzę wszystko w czarnych barwach.

lisica

6 lat temu

Uderzenia gorąca to moja zmora, zwłaszcza wiosną i latem – może wypróbuję Klimadynon.

ines

6 lat temu

O proszę, nie wiedziałam, że istnieją naturalne leki na menopauzę, które są bezpieczniejsze od HTZ. To dobra nowina dla wszystkich pań, którym nie po drodze z hormonalną terapią zastępczą.

Danusiate

6 lat temu

Dobrze, że jest tak wiele leków naturalnych, dzięki którym można łagodzić objawy menopauzy. Nie każda kobieta może stosować hormonalną terapię zastępczą, więc takie środki są jak najbardziej wskazane.

Zostaw komentarz