kąpiele solankowe
Roberto Nickson z Unsplash

Naturalna pielęgnacja cieszy się coraz większą popularnością wśród Polek. Chętnie sięgamy po kosmetyki ziołowe, ale też zawierające minerały wydobyte z ziemi. Co dają nam kąpiele solankowe? Dlaczego warto je stosować?

Spis treści:

  1. Naturalna pielęgnacja a ryzyko alergii
  2. Wody mineralne w Polsce
  3. Czym są solanki?
  4. Kąpiele solankowe w domu – jak je przygotować?
  5. Kąpiele siarczkowe a reumatoidalne zapalenie stawów

Naturalna pielęgnacja a ryzyko alergii

Sól do kąpieli, peeling solankowy, borowinowe okłady, maseczki z glinki i błota – wszystko to stanowi bogate źródło minerałów, substancji detoksykujących i antyoksydacyjnych. Nic dziwnego, że chętnie sięgamy po naturalną pielęgnację, zwłaszcza że ta przynosi świetne rezultaty. Oczywiście, kosmetyki solankowe, borowinowe czy maseczki błotne, które trafiają do sprzedaży bezpośredniej, są dużo słabsze od tych, którymi dysponuje profesjonalna kosmetyczka. Producenci w ten sposób pragną zmniejszyć ryzyko alergii i działań niepożądanych, w tym podrażnienia skóry. Na kąpiel solankową warto wybrać się do spa, gdzie wszystko będzie odbywało się pod bacznym okiem kosmetologa, dzięki czemu nie wyrządzimy sobie krzywdy. Niestety, naturalne kosmetyki też mogą uczulać i musimy mieć to na uwadze.

Wody mineralne w Polsce

Polska obfituje w wody mineralne, najwięcej znajdziemy ich w górach oraz na w województwie zachodniopomorskim.  Znajdziemy tutaj wody siarczkowe, ale też nasycone dwutlenkiem węgla czy solanki.  Te ostatnie charakteryzują się największą dostępnością. Jest ich w Polsce najwięcej. Wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie kąpiele solankowe niosą ze sobą najmniejsze zagrożenie, dlatego większość osób może korzystać z ich dobrodziejstw.

Czym są solanki?

Czym charakteryzują się solanki? To roztwory chlorków wapnia, magnezu, sodu i potasu. Znajdziemy w nich także bromki oraz jodki. Wspomniane pierwiastki dobroczynnie oddziałują na naszą skórę, łagodzą podrażnienia, wygładzają i ujędrniają skórę. Ponadto pomagają pozbyć się toksyn z organizmu, które przedostają się do niego wraz z żywnością, zanieczyszczonym powietrzem czy wodą.  Ponadto przez naszą skórę przyswajają się niektóre minerały. Pozwala to uzupełnić ich niedostateczną podaż.

Kąpiele solankowe w domu – jak je przygotować?

Skoro solanki są dobre dla naszej skóry i zdrowia, to czy można korzystać z ich dobrodziejstw w domowym zaciszu? Okazuje się, że wcale nie musimy jechać do ekskluzywnego uzdrowiska, aby wystawić organizm na ich działanie. Wystarczy nam sól do kąpieli, którą warto wsypać do wanny. Tutaj kluczową rolę odgrywają informacje zawarte na ulotce. Nie dozujmy soli na oko. Jeśli dodamy jej zbyt dużo do wody, to ta wysuszy skórę, a nawet ją podrażni. Natomiast zbyt niskie stężenie sprawi, że nie uzyskamy pożądanych rezultatów. Co ciekawe, kąpiele solankowe redukują zmiany trądzikowe i łagodzą objawy łuszczycy.

Kąpiele siarczkowe a reumatoidalne zapalenie stawów

Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów lub masz inny problem z tą częścią ciała? Kąpiele siarczkowe potrafią zdziałać cuda. Łagodzą dolegliwości bólowe, które w przypadku reumatyzmu często należą do niezwykle dokuczliwych. Kąpiele siarczkowe, które możemy przygotować w domu, zazwyczaj mają całkiem przyjemną woń, choć sam siarkowodór odpowiada za zapach zgniłych jaj. To zasługa olejków eterycznych oraz substancji zapachowych dodawanych do kosmetyków.  Oczywiście, na reumatoidalne zapalenie stawów najlepiej działają kąpiele siarczkowe o wysokiej koncentracji substancji czynnych (związków siarki). Niemniej trzeba tutaj uważać, aby skóra nie była uszkodzona, ponieważ może szczypać podczas kontaktu z rozpuszczonymi związkami siarki.