Kultura Styl życia

Najlepsze powieści świąteczne

Najlepsze powieści świąteczne

Powieści świąteczne od kilku lat cieszą się sporą sympatią czytelników. Stanowią doskonały sposób na poczucie atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia. Można je też podarować bliskiej osobie w prezencie gwiazdkowym. Przedstawiamy najlepsze powieści świąteczne. Po które warto sięgnąć?

powieści świąteczne

Nowy podarunek – Krystyna Mirek

Marta czuje się sfrustrowana swoim małżeństwem. Krzysztof zdaje się jej w ogóle nie zauważać. Przypominają współlokatorów mieszkających pod jednym dachem. Rzadko uprawiają seks, jeszcze rzadziej szczerze ze sobą rozmawiają. Marta na dodatek musi nieustannie rywalizować z teściową, za którą nie przepada. Ta jawi się jako gospodyni idealna. Zawsze ma wszystko wysprzątane, jej posiłki składają się z kilku samodzielnie przygotowanych dań. Pojawia się odwieczny problem – gdzie rodzina spędzi tegoroczne Boże Narodzenie. Czy pojedzie do babci, czy Wigilia zostanie przygotowana w mieszkaniu Marty. Tej marzą się święta inne niż do tej pory. Główna bohaterka nie spodziewała się jednak, że jej marzenie zostanie spełnione w dość nietypowy sposób.

Równolegle poznajemy koleżankę z pracy Marty, Kaję. Ta młoda dziewczyna, choć dobrze radzi sobie w pracy w księgowości, zdołała solidnie się zadłużyć. Wychowała się w bardzo biednej rodzinie i teraz próbuje sobie to wynagrodzić, żyjąc ponad stan.  Jej długi spłacali  dotychczasowi partnerzy, jednak ostatnio jeden z nich odszedł, a kolejnych chętnych nie widać. Jak potoczą się losy obu kobiet? Co przyniesie im Boże Narodzenie?

Nowy podarunek – Krystyna Mirek

Zwyczajne cuda – Agnieszka Jeż

Marta to młoda bibliotekarka, która z pasją podchodzi do wykonywanego zawodu. Prowadzi nawet klucz czytelniczy, na których dyskutuje się o wskazanych lekturach. Zwyczajne cuda to nie lada gratka dla miłośników literatury, ponieważ znajdziemy tutaj sporo odwołań do popularnych tytułów. To także książka poruszająca ważne problemy społeczne takie jak odrzucenie przez ojca z powodu homoseksualizmu, wychowywanie się w rodzinie dotkniętej alkoholizmem, opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym. Zwyczajne cuda to również  historia o poszukiwaniu miłości.

Marta bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna umawiać się na randki. Większość z nich wiąże się jednak ze sporym rozczarowaniem. O co chodzi z telefonami od mężczyzn, które nieustannie odbiera? Czy znajdzie wreszcie swojego Hugh Granta, a jej matka, która odbiera jej radość życia, w końcu zajmie się uporządkowaniem własnego życia?

Równolegle poznajemy Krzysztofa, pracownika firmy farmaceutycznej. Pochodzi on z niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Rzadko jednak bywa  w rodzinnych stronach. Mężczyzna skupia się bowiem na pracy zawodowej, w której odnosi kolejne sukcesy. Jego życie prywatne nie wygląda jednak aż tak optymistycznie. Sytuacja ulega zmianie za sprawą tajemniczych wiadomości. O co z nimi chodzi? Czy główni bohaterowie w przedświątecznym czasie odnajdą szczęście?

Zwyczajne cuda – Agnieszka Jeż

Zakochany Święty Mikołaj – Magdalena Witkiewicz, Anna H. Niemczynow i inni

Zakochany Święty Mikołaj to zbiór opowiadań, każde z nich wyszło spod pióra innego popularnego autora specjalizującego się w literaturze obyczajowej. Poszczególne historie można czytać w dowolnej kolejności, gdyż nie są ze sobą powiązane.  Poznajemy tutaj historię Gustawa i Zenona. Pierwszy z nich to przedszkolak, którego rodzice są bardzo wymagający i traktują syna jak pracownika korporacji, który musi  nieustannie się rozwijać. Natomiast Zenon to emerytowany profesor, który w okresie wiosenno-jesiennym spędza całe dnie na działce. Zimą jednak się nudzi  i postanawia zrobić coś dobrego dla innych, zostając Świętym Mikołajem. Gdy jego drogi splatają się ze ścieżkami Gustawa, następuje seria nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Zakochany Święty Mikołaj to także historia randki w ciemno, do której dochodzi przypadkowo. Mikołaj postanowił przebrać się za Świętego roznoszącego prezenty, zastępując tym samym swojego przyjaciela, Jacka. W trakcie wykonywania swoich obowiązków wpada na Karolinę. Dziewczyna pochodzi z zamożnej rodziny, ale pragnie normalności i niezależności. Ciąży jej pompatyczna, świąteczna atmosfera. Dziewczyna wyjawia obcemu chłopakowi swoje lęki. To bardzo mocno zbliża ich do siebie. Jak zakończy się ta historia?

Zakochany Święty Mikołaj

Listy pełne marzeń – Magdalena Witkiewicz

Listy pełne marzeń to historie różnych dzieci, którym Maryla Jędraszewska pomogła na przestrzeni lat. Główna bohaterka przyszła na świat jako późne dziecko swoich rodziców, przez co w dość młodym wieku została zupełnie sama. Gdy spotyka na swojej drodze zamożną Gertrudę, nie zna jej statusu materialnego, ale zaprzyjaźnia się ze starszą kobietą i staje się dla niej inspiracją.

Listy pełne marzeń – Magdalena Witkiewicz

Maryla Jędraszewska segreguje listy adresowane do Świętego Mikołaja. Nie jest tą, która daje dzieciom upragnioną, setną zabawkę, która bardzo szybko trafia zapomniana w kąt.  Stara się wybierać te z próśb, za którymi stoi większy sens.   Dzięki pomocy Maryli jeden chłopak uczestniczył w korepetycjach z chemii, które pomogły mu dostać się na studia medyczne.

Listy pełne marzeń – Magdalena Witkiewicz

Choć życie głównej bohaterki pełne jest dobrych uczynków, to może mieć ona problemy prawne. Czy policja oraz prokurator okażą się łaskawe dla starszej, ale pełnej werwy kobiety? Czy oni również uwierzą w powracającą moc dobra?

Kupując Listy pełne marzeń, wspierasz Fundację Świętego Mikołaja.

Komentarze (6)

nina

2 tygodnie temu

Ja czytałam powieść Krystyny Mirek, jest świetna:)

lidka

2 tygodnie temu

Wprawdzie Święta już za nami, ale ja chętnie sięgnę po którąś z tych powieści, bo bożonarodzeniowy klimat czuję do 6 stycznia:)

werka

3 tygodnie temu

Za Waszą namową sprawiłam sobie „Zwyczajne cuda” i jestem z nich zadowolona:)

marietta

4 tygodnie temu

Zaintrygowały mnie książki „Zwyczajne cuda” oraz „Nowy podarunek”.

halszka

4 tygodnie temu

Najbardziej zaintrygował mnie „Nowy podarunek”:) Musi być świetną książką:)

anel

4 tygodnie temu

Z przyjemnością zapoznam się z zaprezentowanymi powieściami świątecznymi:)

Zostaw komentarz