Dzieje się Konkursy Najnowsze

Rozstrzygnięcie konkursu z rosyjską powieścią psychologiczną Mały bies

powiesc-psychologiczna

Mały bies to wybitna rosyjska powieść psychologiczna, łącząca w sobie największe zdobycze prozy Gogola, Czechowa i Dostojewskiego.  Przejmujące studium zła, osadzone w realiach prowincjonalnej Rosji.

Bohaterem powieści jest Ardalion Pieriedonow, prowincjonalny nauczyciel gimnazjalny obdarzony zaufaniem zwierzchników i otoczenia, a w rzeczywistości pastwiący się nad uczniami zbrodniarz i maniak. Naszkicowany w powieści świat rosyjskiej prowincji z czasów schyłku carskiego imperium staje się metaforą całego państwa, by nie powiedzieć: świata. Miasteczkiem rządzi strach i biurokracja, a na szczycie tej piramidy fałszu i upodlenia zasiada ktoś odległy i nierealny – wszechmocny car.

Powieść Mały bies Fiodora Sołoguba, stanowiąca na różnych poziomach polemikę nie tylko z Tołstojowską wiarą w człowieka, ale też z mrocznymi kreacjami bohaterów Dostojewskiego, ma jednak wymiar zdecydowanie przekraczający zasięg lokalny i historyczny. Postać popadającego w paranoję Pieriedonowa, człowieka okrutnego i bezwzględnego, nikczemnego donosiciela i potencjalnego „bojówkarza”, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy, głównie w wymiarze psychologicznym. Konsekwencja, z jaką Sołogub obnaża wnętrze swoich bohaterów w powieści Mały bies, bez wyjątku nikczemnych lub pustych, nie pozostawiając ani promyka nadziei, zjednała mu renomę najwybitniejszego rosyjskiego wyraziciela pesymistycznych nastrojów fin de siecle’u i zapewniła trwałe miejsce w literaturze światowej.

Na początku lipca ogłosiliśmy konkurs z rosyjską powieścią psychologiczną „Mały bies”, w którym dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka można było wygrać 1 z 3 egzemplarzy tej wyjątkowej książki. Aby zdobyć jeden z nich wystarczyło w sposób kreatywny dokończyć poniższe zdanie.

„Rosyjska powieść psychologiczna kojarzy mi się…”

Poniżej przedstawiamy nagrodzone wypowiedzi, Mały bies wędruje do:

  • Ewa A., Olsztyn: „Rosyjska powieść psychologiczna kojarzy mi się przede wszystkim ze sławną powieścią M. Bułhakowa pt. „Mistrz i Małgorzata”, gdzie jest przedstawiona w sposób realistyczny i psychologiczny postać Diabła jako człowieka i jego czyny. Myślę, że podobnie za pomocą metafory autor chciał ukazać „Małego biesa” jako realnego człowieka”.
  • Jolanta D., Lidzbark Warmiński: „Rosyjska powieść psychologiczna kojarzy mi się z twórczością wielkich mistrzów światowej literatury: Fiodora Dostojewskiego, Antona Czechowa i Michaiła Bułhakowa. Utwory tych twórców zawsze poruszały ważne tematy społeczne i  przybliżały meandry ludzkiego umysłu”.
  • Maria K., Bielsko-Biała: „Rosyjska powieść psychologiczna kojarzy mi się z podróżą przez Piekło, Czyściec i Raj. Na początku dowiadujemy się o wstrząsającej zbrodni, jakiej dopuścił się jeden z bohaterów.  Później ponosi on karę za swój czyn i zaczyna rozumieć popełniony błąd. Żal za popełnione grzechy oczyszcza sumienie sprawcy i pozwala mu wrócić na łono człowieczeństwa”.

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. 

Tekst sponsorowany

Komentarze (8)

eve

8 lat temu

wlasnie dzisiaj ksiazka doszla,bardzo dziekuje !

Tess

8 lat temu

Gratuluję koleżankom ciekawej książki.

drobina

8 lat temu

Gratulacje Babeczki! Życzę Wam ciekawej lektury.

Emilly27k

8 lat temu

Moje gratulacje dla wygranych koleżanek.

Aneczka2015

8 lat temu

gratuluję nagrody 🙂

eve

8 lat temu

dziekuje slicznie za nagrode,bedziemy czytac z mama

dulcynea

8 lat temu

Gratuluję ciekawej nagrody i ciekawych wypowiedzi:)

Mindi

8 lat temu

Gratuluję ciekawej nagrody książkowej 🙂 Miałam podobne skojarzenia co rosyjskiej powieści.

Zostaw komentarz