księżna Margaret

Do kogo wędruje książka Danielle Dutton pt. Księżna Margaret? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu.

Księżna Margaret Cavendish to błyskotliwa i nad wyraz niekonwencjonalna arystokratka, która żyła w XVII wieku. Ekstrawagancka Margaret na przekór wszystkim tworzyła tomiki poezji, pisała scenariusze feministycznych sztuk teatralnych i utopijne opowieści science fiction, a dla rozrywki oddawała się lekturze filozoficznych esejów. Szyku i klasy nie dodawało jej arystokratyczne pochodzenie, a cięty język oraz zadziornie przebojowa osobowość. Na tle szalejącej wojny domowej poślubiła Williama Cavendisha, który wbrew powszechnej negatywnej opinii o wyzwolonych kobietach wspierał karierę żony i kochał ją całym sercem.

Choć Margaret osiągnęła ogromną popularność, przez swój feminizm w wielu kręgach okryta była złą sławą. U zarania dziejów prasy, pisano o niej na łamach gazet jak o największej celebrytce. Co więcej Margaret jako pierwsza (i jedyna na kolejne dwieście lat) kobieta, została zaproszona do angielskiego towarzystwa naukowego The Royal Society.

FASCYNUJĄCY MEMOIR KOBIETY, KTÓRA NIE PRZYJMOWAŁA „NIE” ZA ODPOWIEDŹ JUŻ W XVII WIEKU

Wygraj książkę Danielle Dutton pt. Księżna Margaret!

Aby zdobyć jeden z dwóch egzemplarzy książki Danielle Dutton pt. Księżna Margaret, wystarczyło odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

  • Kto jest dla Ciebie wzorem kobiety niepokornej, która nie bała się wyprzedzać swojej epoki?

  • Jaką książkę Wydawnictwa Kobiecego chciałabyś przeczytać? Podaj tytuł inny niż Księżna Margaret. W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomocna może okazać się strona internetowa.

 

Poniżej przedstawiamy nagrodzone odpowiedzi:

Dla mnie wzorem kobiety niepokornej jest Maria Skłodowska-Curie, która pracowała ciężko nad zjawiskiem promieniotwórczości. Swoje badania przypłaciła zdrowiem i kontaktami z dziećmi. Jej córka nie mogła zapomnieć matce tego, że nie poświęcała jej należytej uwagi. Maria Skłodowska-Curie była wybitnym naukowcem, jedną z niewielu kobiet, które pod koniec XIX wieku ukończyły paryską Sorbonę na kierunku przedmiotów ścisłych. Nawet brak pieniędzy nie zniechęcił jej do realizacji swoich marzeń. Wytrwale dążyła do celu i nie poddawała się pomimo przeszkód, jakie napotykała na swej drodze. Maria Skłodowska-Curie musiała pokonać wiele stereotypów. Już samo dwuczłonowe nazwisko dla wielu osób było czymś absolutnie niedopuszczalnym. Chętnie przeczytam „Córkę doskonałą”Wioleta P., Warszawa

Choć wielu osobom moja odpowiedź może okazać się zaskakująca, wzorem niezależnej kobiety jest dla mnie Hillary Clinton, która pomimo iż jej mąż robił karierę polityczną, po ślubie pozostała przy swoim panieńskim nazwisku. Tak naprawdę w przypadku Hillary nie powinniśmy mówić o pani Clinton, tak się jednak utarło. Hillary zawsze miała ambicje zawodowe, początkowo pracowała na uczelni jako wykładowczyni, potem wspierała męża, który piastował stanowisko prezydenta USA. To jedyna pierwsza dama, która zażądała przeniesienia swojego biura ze wschodniego skrzydła do zachodniego  zajmowanego przez Billa. To właśnie ona napisała ustawę zdrowotną, która okazała się klęską. Niemniej Hillary nie poddawała się, po tym jak opuściła Biały Dom, została senatorką, a w 2016 roku jako pierwsza kobieta z ramienia Demokratów ubiegała się o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Choć przegrała z Trumpem w głosowaniu elektorskim, potrafiła zachować twarz. W swoim wystąpieniu powyborczym wyznała, że pewnego dnia jakaś kobieta przebije szklany sufit w USA. Chętnie zapoznam się z powieścią Zwilczona Lidia S., Kraków.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.