Artykuły Moda

Modowy zastrzyk dopaminy. Jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach

Jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach

Zdjęcie autorstwa Miriam Alonso z Pexels

W tym sezonie zarówno wielcy projektanci, jak i sieciówki stawiają na modowy zastrzyk dopaminy. Jesienne kolekcje ubrań zazwyczaj kojarzą nam się z brązami, rudościami, musztardą, zgniłą zielenią i szarością. Tymczasem w tym roku sytuacja wygląda zgoła odmienne. Skąd się wzięły jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach?

Spis treści:

  1. Kolor liliowy w jesiennych kolekcjach ubrań
  2. Psychologia kolory a ubrania w intensywnych odcieniach
  3. Jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach – komu pasują?
  4. Modowy zastrzyk dopaminy. Nietypowe printy
  5. Oryginalne kroje ubrań na jesień

Kolor liliowy w jesiennych kolekcjach ubrań

Kolor liliowy powrócił do modowego nurtu wiosną zeszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie z nami na dłużej. Ten jasny fiolet to niezwykle wdzięczny odcień. Pasuje praktycznie każdemu – blondynkom, brunetkom i rudowłosym. Niemniej kolor liliowy kojarzy nam się raczej z cieplejszymi porami roku – wiosną i latem. Tymczasem zdominował jesienne kolekcje ubrań. Projektanci w swoich uzasadnieniach powołują się na modowy zastrzyk dopaminy. Chodzi o to, że pandemia i kolejne lockdowny odebrały radość życia wielu ludziom na całym świecie. Aby ją przywrócić, branża modowa chce na chwilę odejść od depresyjnych  szarości i brązów. Dlatego też powstały jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach. Tego sezonu poza odcieniem liliowym nosić będziemy także turkus, miętę, fuksję, balonowy róż i kolor chabrowy. Jest w czym wybierać. To dobra wiadomość dla kontrastowych typów urody, którym nie służą stonowane brązy i beże. Dotychczas miały one do wyboru jedynie czerwień, ewentualnie szmaragdową zieleń.

Psychologia kolory a ubrania w intensywnych odcieniach

Psychologia koloru jest często przez nas lekceważona, traktujemy ją jako paranaukę, choć wcale nią nie jest. Tymczasem naukowcy odkryli, iż to, jakimi odcieniami się otaczamy, wpływa na nasz nastrój. Np. czerwień dodaje energii i sprawia, że chętnie dzierżymy władzę, jesteśmy też szanowani przez innych. Zieleń wprowadza do naszego życiu spokój i harmonię. Pastele niosą ze sobą sporą dozę optymizmu, dlatego warto wpleść je do jesiennej stylizacji, zwłaszcza jeśli dobrze odnajdujemy się w takiej kolorystyce. Szarości i brązy mogą natomiast potęgować w nas stany depresyjne.

Jesienne kolekcje ubrań w intensywnych kolorach – komu pasują?

Ubrania w intensywnych kolorach – fuksji, krwistej czerwieni, słonecznej żółci, trawiastej zieleni, odcieniu chabrowym czy turkusie najlepiej pasują chłodnym oraz kontrastowym typom urody. Zarówno zima, jak i lato dobrze będą czuły się w chłodnej kolorystyce. Natomiast kontrastowa zima oraz kontrastowa wiosna (ta druga jest ciepłym typem urody) to dwa podtypy kolorystyczne, które w intensywnych kolorach wyglądają wręcz zjawiskowo. One sporo zyskują na otaczaniu się żywymi odcieniami.

Modowy zastrzyk dopaminy. Nietypowe printy

Modowy zastrzyk dopaminy w jesiennej kolekcji nie kończy się jedynie na intensywnych kolorach ubrań. Projektanci stawiają także na nietypowe printy, które mają wywołać uśmiech na naszej twarzy. Mowa o owieczkach, postaciach z kreskówek i pierwszych gier komputerowych, które doskonale znają obecni trzydziestolatkowie.  To wszystko ma wprowadzić do naszego życia powiew optymizmu i radości.  Naszym zdaniem to miła odmiana dla jesiennej szarugi, która niebawem nadejdzie.  Jej wzmacnianie poprzez bury strój może potęgować w nas stany depresyjne. Na to również zwraca uwagę psychologia koloru.

Oryginalne kroje ubrań na jesień

Zazwyczaj ubrania na jesień miały golf, półgolf lub stójkę. Tymczasem pojawił się większy przekrój dekoltów. Na rynku znajdziemy sukienki dzianinowe z dekoltem w serce, serek czy łódkę. Do tego pojawia się sporo asymetrii i fantazyjnych krojów. Bawmy się stylizacjami. Pozwólmy sobie na modowy zastrzyk dopaminy:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *