Styl życia

Modne ozdoby na choinkę, czyli jak udekorować świąteczne drzewko?

Modne ozdoby na choinkę

Bombki stanowią najpopularniejszą i najbardziej tradycyjną ozdobę na choinkę. Nie ma co się jednak ograniczać. Podpowiadamy, jak prosto i efektownie przystroić bożonarodzeniowe drzewko, że nie tylko cieszyło nasze oczy, ale też tworzyło wyjątkowy, świąteczny klimat. Do wyboru mamy między innymi drewniane, filcowe oraz poliestrowe dekoracje. Każda z nich ma swój urok.

Skąd się wzięła tradycja grudniowego ubierania choinki?

Jednym z symboli, który bez wątpienia kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest pięknie udekorowana choinka, stojąca w centralnej części domu, w salonie, gdzie każdy może ją podziwiać, a maluchy z niecierpliwością wypatrują prezentów. Najczęściej kupujemy świerk, jodłę lub sosnę, przy czym nie ma znaczenia, czy będzie to drzewko naturalne, pachnące, czy też sztuczne, ale trwałe i niegubiące igieł.

Ten miły zwyczaj – początkowo pogański – przywędrował do naszego kraju między XVIII a XIX wiekiem, najpierw do miast, a dopiero później do wsi. Zgodnie z tradycją ozdoby na choinkę obowiązkowo muszą zostać zawieszone. Teraz niektórzy robią to zdecydowanie wcześniej, nawet 1 grudnia, ale jedno jest pewne — nikt nie zostawia nieprzystrojonej choinki. Świąteczne drzewko jest obecne także w świątyniach. Symbolizuje ono życie, odradzanie się, nadzieję, witalność oraz płodność.

ubieranie choinki

Ozdoby na choinkę – od naturalnych po sztuczne

Jako pierwsze pojawiały się naturalne ozdoby na choinkę, takie jak ciasteczka, pierniczki, jabłka i orzechy. Towarzyszyły im dekoracje wykonane samodzielnie z papieru, bibuły, słomy oraz wydmuszek po jajkach. Dodatkowo palono zimne ognie i prawdziwe świeczki, co nie było szczególnie bezpieczne.

Do rajskich jabłek, będących symbolem zdrowia i urody, nawiązują dzisiejsze bombki, a sznur światełek – do narodzin i światła Chrystusa, wskazując drogę i chroniąc dom przed złymi mocami, zaś aniołki wszystkich otaczają opieką. Znaczenie mają także łańcuchy – są one znakiem mocnych rodzinnych więzi.

Współcześnie mniej przywiązujemy uwagę do symboliki ozdób na choinkę, a bardziej kierujemy się po prostu własnymi preferencjami i gustem. Wieszamy to, co nam się podoba i co pasuje do stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie lub dom.

Renifery, gwiazdki, choineczki, dzwonki i śnieżynki – alternatywa dla zwykłych bombek

Z roku na rok sklepy proponują nam kolejne nowości. Przykładowo szklane bombki zastąpiono nietłukącymi bombkami plastikowymi, które lepiej sprawdzają się chociażby przy dzieciach lub domowych pupilach. Mamy zatem wybór w tej kwestii. Ponadto ozdoby na choinkę są dostępne w dosłownie każdym kolorze i wzorze oraz w dowolnym kształcie.

Popularne stały się ponadto ozdoby na choinkę w formie zawieszek drewnianych, filcowych bądź poliestrowych. One także są bezpieczne, lekkie i nie zniszczą się nawet podczas upadku z wysokości. Poza tym można je powiesić też w innych miejscach – na oknie, kominku czy po prostu na ścianie. Zaletą tego typu ozdób na choinkę jest również ich cena. Nie kosztują dużo, a z powodzeniem posłużą przez wiele lat. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Przystrojone w ten sposób bożonarodzeniowe drzewko będzie prezentować się niezwykle oryginalnie i ciekawie. Wśród dostępnych zawieszek są zarówno te w kolorze naturalnego drewna, stonowanej szarości filcu, jak i żywej zieleni, czerwieni lub jeszcze innych barw. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, bo wybór jest ogromny.

Nie ma wątpliwości, że ubieranie choinki jest największą i najpopularniejszą tradycją świąteczną. Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez choćby niewielkiego drzewka. Co więcej, jeśli chcemy, możemy postawić na klasyczne ozdoby na choinkę i mnóstwo bombek, lub pójść w stronę zawieszek drewnianych, filcowych lub materiałowych w dowolnych kształtach, na przykład renifera lub śnieżynki. Warto wykazać się kreatywnością, bo efekt może nas pozytywnie zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *