Styl życia

Moda na egzotyczne zwierzęta

Moda na egzotyczne zwierzęta

W październiku tego roku cała Polska żyła sprawą tygrysów z przemytu, które przez Polskę miały zostać wywiezione do Rosji, a nieoficjalnie mówi się o transporcie do Chin na rzeź.  Gdyby nie problemy włoskich kierowców z wizą, która zatrzymała ich na granicy z Białorusią, być może te egzotyczne zwierzęta spotkałby smutny los. Na szczęście białoruska straż graniczna nie wpuściła ciężarówki na swoje terytorium, a polskie służby odebrały zwierzęta. Niestety, w trakcie oczekiwania na dopełnienie formalności jeden z tygrysów zmarł. Ta nieciekawa historia pokazuje, że zapanowała moda na egzotyczne zwierzęta.

Egzotyczne zwierzę wyznacznikiem statusu społecznego

Posiadania psa czy kota to dla wielu osób za mało. Chcą bardziej prestiżowego zwierzęcia, którego nie mają ich sąsiedzi, przyjaciele i krewni. Chcą w ten sposób zamanifestować swój status społeczny.  Problem ten nie dotyczy tylko rosyjskich oligarchów, ale też niektórych Polaków. Choć zwykły człowiek nie może legalnie zakupić tygrysa czy lwa, to istnieje prosty sposób na obejście tego problemu. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą jako prywatne minizoo lub cyrk. Wówczas problem formalny znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Tygrysa czy lwa bez problemu kupisz w Czechach

Egzotyczne zwierzęta można bez trudu zakupić w Czechach czy na Słowacji, czyli w państwach o dość liberalnym ustawodawstwie. Tam taki handel nie jest przestępstwem. Hodowcy egzotycznych zwierząt radzą Polakom, jak obejść prawo i przywieźć do kraju lamparta, tygrysa czy lwa.

Moda na egzotyczne zwierzęta cieszy się dużą popularnością wśród nowobogackich oraz wschodnich oligarchów. Pragną oni poprzez zakup lwa czy pantery zademonstrować innym swój wysoki status społeczny. Niestety, zapominają, że w ten sposób czynią krzywdę zwierzętom.

Moda na egzotyczne zwierzęta krzywdzi zwierzaki

Po pierwsze, nie należy wyrywać zwierząt z ich naturalnego środowiska. Prowadzi to do zmniejszenia ich dzikiej populacji, co z kolei przekłada się nierzadko na wymieranie gatunku. Po drugie, takie zwierzęta często nie potrafią odnaleźć się w zupełnie innych warunkach klimatycznych. Polska czy Rosja nie mają nic wspólnego z Afryką, jest tu dużo chłodniej, brakuje też egzotycznej roślinności. Po trzecie, posiadanie lwa czy tygrysa jest niebezpieczne. Są to dzikie zwierzęta, które mają w sobie instynkt drapieżnika. W pewnym momencie opieka nad nimi może wymknąć się spod kontroli, a dziki pupil może stać się zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Po czwarte, wiele zwierząt nie przeżywa transportu. Przemytnicy często nie stwarzają im dobrych warunków życia.  W prywatnych ogrodach także nic nie jest przygotowane na ich przybycie. W rezultacie zwierzęta okropnie cierpią.  Czy wiesz, że większość egzotycznych papug jest przewożona w skandalicznych warunkach i dusi się podczas transportu?

Papugi kupuj tylko u sprawdzonych hodowców

Jeśli marzysz o posiadaniu papugi, zakup nimfę, arę lub papużkę falistą w sklepie zoologicznym. Zwierzę z hodowlanym rodowodem jest przyzwyczajone do życia w niewoli. Dobrze się też odnajduje w naszym domowym środowisku. Transport takiej papugi ze sklepu do domu nie stwarza dla niej żadnego zagrożenia. Możesz zakupić do tego specjalny transporter i zapewnić ptaszkowi odpowiednie, godziwe warunki, aby zminimalizować przeżywany przez niego stres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *