Moczenie nocne jest bardzo częstym problem wieku dziecięcego. Rodzice muszą zrozumieć podstawową rzecz – moczenie jest niezależne od woli dziecka. Dzieci nie robią tego specjalnie, jest to dla nich wstydliwy problem. I ważne, aby dorośli zareagowali właściwie w takiej sytuacji.
Moczenie nocne – objawy
Moczenie nocne jest rozpoznawane u dzieci powyżej 5-tego roku życia. Dzieci w tym wieku powinny już kontrolować procesy wydalania. Jeśli jednak nadal zdarza im się zmoczyć podczas snu, to rodzice powinni się zaniepokoić.
Ważne, aby nie zawstydzać dziecka, nie straszyć i nie karać za epizod. Moczenie jest bowiem niezależne od woli dziecka, nie wynika ze złośliwości czy niedbałości. Jeśli dziecko będzie przez rodziców zawstydzane, to dojdzie mu dodatkowy stres i poczucie winy.
Dorośli także wstydzą się tego, że ich dziecko ciągle się moczy, i upatrują przyczyny tego w swojej rodzinie, często obwiniają siebie nawzajem, boją się, że są złymi rodzicami. To także jest błąd, bowiem jedynie 5% przypadków moczenia spowodowanych jest problemami w rodzinie dziecka.
Pierwotne a wtórne moczenie nocne
Moczenie można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne moczenie to takie, które występują wyłącznie w nocy, nie jest spowodowane żadną chorobą i utrzymuje się od urodzenia, a wyniki badań laboratoryjnych i klinicznych są prawidłowe.