Minimalizm
Pixabay

Minimalizm stał się ostatnio bardzo modny. To zasługa poradników popularyzujących ten styl życia. W internecie nie brakuje również influencerek, które esencjonalizm uczyniły swoją filozofią życia. Co nam daje minimalizm?

Spis treści:

  1. Co daje nam minimalizm?
  2. Jakie zalety ma esencjonalizm?
  3. Czas spędzony z bliskimi kontra nadgodziny w pracy
  4. Jak minimalista traktuje pamiątki sentymentalne?
  5. Czy ta rzecz cię uszczęśliwia? Jak wybrać przydatne przedmioty
  6. Kiedy pogoń za pieniędzy rodzi problemy?
  7. Czy minimalista jest przeciwnikiem bogacenia się?

Co daje nam minimalizm?

Minimalizm ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na fakt, iż przywraca nam wolność. Nie musimy ślęczeć nad dokumentami w korporacji do późnej nocy, ponieważ nie gonimy za dobrami materialnymi. Wystarczą nam te, które już posiadamy. Gdy się zniszczą, spróbujemy je naprawić, gdy to się nie powiedzie, kupimy nowe. Ponadto minimalizm tworzy przestrzeń do działań kreatywnych, otwiera nas na relacje międzyludzkie. Jest też korzystny dla naszej planety, ponieważ pozwala lepiej zarządzać ograniczonymi zasobami i redukuje emisję gazów cieplarnianych. Z kolei przeciwnicy minimalizmu podnoszą argument, iż ma on sporo wspólnego z ascetyzmem i poświęceniem.

Jakie zalety ma esencjonalizm?

Minimalizm odnosi się do dóbr materialnych. Im mniej gromadzimy ich w życiu, tym mamy więcej czasu i przestrzeni na nowe doświadczenia oraz kreatywne działania. Nie siedzimy do późna w korporacji, chcąc zarobić na lepszy samochód. Wystarcza nam ten, który już posiadamy. Pracujemy tyle, ile potrzeba, ale nie gonimy za dobrami materialnymi, przez co wychodzimy z biura o ludzkiej porze. W rezultacie mamy czas na wycieczkę rowerową z dziećmi, możemy realizować się twórczo, np. robiąc zdjęcia dzikiej naturze. Zyskujemy też czas na dobrą książkę, rozwój osobisty i spotkania ze znajomymi.

Czas spędzony z bliskimi kontra nadgodziny w pracy

Minimalizm najlepiej ujmować jako esencjonalizm, ponieważ zachęca się ludzi do tego, aby wybierali to, co dla nich ważne. Dla jednego będzie to walka o prawa zwierząt. Dla drugiego wartościowy czas spędzony z partnerem. Dla innych jeszcze wolne popołudnie, które pozwala się zrelaksować i napełnić umysł nowymi pomysłami.

Jak minimalista traktuje pamiątki sentymentalne?

Czy minimalizm zawsze musi oznaczać rozstanie się z pamiątkami sentymentalnymi? Niektórzy zwolennicy tej filozofii życiowej pozostawiają sobie 3 T-shirty, 2 pary spodni, 5 najważniejszych książek, a reszty się pozbywają. Dotyczy to również pamiątek rodzinnych. Niektórzy wykonują zdjęcia owych rzeczy, aby móc się z nimi rozstać. Oczywiście, nie wszystkie pamiątki są nam potrzebne, czasem wystarczy kilka. Jednak jeśli chodzi o sentymentalizm, to tutaj należy zachować dużą rozwagę. Esencjonalizm dla jednego będzie pozostawieniem fotografii rodzinnych, inna osoba będzie chciała pozostawić sobie wszystkie rzeczy odziedziczone po zmarłej mamie. Nikogo nie wolno za to krytykować. Tak, jak nie należy ganić osoby, która sporo pracuje na nowy samochód. To jej sprawa, jaką drogę życiową obrała.

Czy ta rzecz cię uszczęśliwia?  Jak wybrać przydatne przedmioty

Esencjonalizm bazuje na przekonaniu, iż wybierając rzeczy, którymi się otaczamy, powinniśmy zadawać sobie pytanie: czy ta rzecz mnie uszczęśliwia? Jeśli tak, możemy ją pozostawić. Jeśli nie, należy się jej pozbyć, co niekoniecznie oznacza wyrzucić. Dla nas talerze po mamie mogą okazać się zbędne, ale istnieje wiele rodzin potrzebujących, które zrobią z nich odpowiedni użytek. Nie wyrzucajmy dobrych rzeczy na śmietnik, bo w ten sposób przyczynimy się tylko do zmarnowania zasobów i wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Niektóre rzeczy można odsprzedać, a inne oddać potrzebującym.

Kiedy pogoń za pieniędzy rodzi problemy?

Czy wiesz, że rzeczy, o których marzysz, mogą bardziej szkodzić, niż pomagać? Np. pragniesz kupić sobie jacht lub nowy samochód. W związku z tym spędzasz w korporacji 12 godzin dziennie. Gdy wracasz do domu, nie masz czasu ani sił na rozmowę z partnerem. W rezultacie zaczynacie się rozmijać, a wasz związek sypać. W końcu kupujesz upragniony samochód, ale jesteś już po rozwodzie. Twój partner znalazł miłość gdzie indziej, bo ty nie miałaś dla niego czasu.

Czy minimalista jest przeciwnikiem bogacenia się?

Minimalizm zachęca też do racjonalnego planowania wydatków. Esencjonalizm nie musi wiązać się z rezygnacją z pracy zawodowej i nie powinien. Pieniądze należy i warto zarabiać. Zawsze mogą się na coś przydać, na wsparcie potrzebujących, innowacyjną metodę leczenia mamy, naprawę przeciekającego dachu czy starego samochodu, którym dojeżdżamy do miasta.  Minimaliśmi nie krytykują samego bogacenia się, lecz nadmierne podporządkowanie swojego życia dobrom materialnym.