miłka abisyńska

Miłka abisyńska, inaczej zwana teffem, to afrykańska roślina należąca do grupy traw. Jej drobne ziarna mają barwę od mleczno-białej po czarną i przypominają nieco mak. Nie zawierają glutenu, dlatego wyroby z nich mogą być spożywane przez osoby z celiakią lub nietolerancją tego białka. Na bazie mąki z miłki można przygotować placki, chleby, ciastka czy kleiki. W Etiopii, gdzie teff jest jednym z głównych produktów spożywczych, z ziaren przygotowuje się także alkohol. Ziarna miłki abisyńskiej są bogate w wapń, błonnik, żelazo, kwas foliowy i białko. Warto po nie sięgnąć, by urozmaicić codzienny jadłospis. Poznaj kulinarne zastosowanie miłki abisyńskiej!

Miłka abisyńska pochodzi z Afryki, gdzie była wykorzystywana do przygotowywania posiłków od co najmniej 4,5 tysięcy lat. Jest podstawą diety mieszkańców Etiopii, którzy cenią ją za wysoką zawartość białka i możliwość wykorzystania jej do przyrządzania różnych potraw. Produkty z teffu nie tylko są bezglutenowe, ale także mają wysoką zawartość antyoksydantów oraz charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym.

Miłka abisyńska – co warto o niej wiedzieć?

Miłka abisyńska na największą skalę jest uprawiana w Etiopii, jednak ostatnio odkryła ją także reszta świata. Ze względu na brak glutenu i składniki odżywcze, teff zagościł także na europejskich stołach. Ziarna ugotowanej miłki mają podobną liczbę kalorii, co inne zboża – 367 kcal na 100 gram surowego produktu. Są ponadto bogate w błonnik, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Zawierają też kwas foliowy, ryboflawinę, witaminę B6 i niacynę. Największą zawartością wartościowych substancji charakteryzuje się chleb na zakwasie wypieczony ze zmielonych ziaren teffu. Mieszkańcy Etiopii mówią na niego „injera”. Przed włożeniem do pieca poddawany jest on fermentacji prowadzonej przez bakterie kwasu mlekowego, co zwiększa zawartość kwasu foliowego i witamin z grupy B. W teffie znajdziemy też dużo aminokwasów, między innymi metioninę i cysteinę. Dzięki temu zbożu Etiopczycy mogli przeżyć na diecie ubogiej w białka zwierzęce.

Kulinarne zastosowanie miłki abisyńskiej

Teff występuje w trzech odmianach – białej, czerwonej i brązowej. Im ciemniejsza barwa ziaren, tym delikatniejszy jest ich smak. Dlatego najdroższa i najbardziej wyszukana jest odmiana biała, która ma charakterystyczny, kasztanowy smak. Tłuszcz w ziarnach miłki nie jest podatny na jełczenie, dlatego można je długo przechowywać zarówno w formie mąki czy nasion, jak i gotowych produktów. W kuchni europejskiej teff stosowany jest praktycznie do wszystkiego. Robimy z niego placki, ciastka, ciasta, naleśniki, pieczywo, musli czy granole. Używamy go także jako zagęstnika zup czy kleików. W Etiopii i Erytrei ziarna miłki stosuje się do wypiekania tradycyjnych podpłomyków na zakwasie (injera). Przygotowuje się też dimiso, czyli potrafę z teffu, cukru i prażonego sezamu czy słonecznika. Ziarna można także gotować jak kaszę oraz prażyć z innymi nasionami.

Słodkie przekąski z płatkami z ziaren teffudania z teffu

Teff jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością w formie płatków lub mąki. Można stosować go do wypieków, ale także wykorzystywać jako zamiennik płatków owsianych czy kukurydzianych. Aby odpowiednio przygotować słodki posiłek, zagotujmy najpierw mleko roślinne lub krowie, a do niego wrzućmy płatki z ziaren miłki (30 gram na 150 ml mleka) oraz banana. Garnek zdejmujemy z ognia, jak tylko teff wchłonie cały płyn. Do masy możemy dodać mleko kokosowe, miód, cynamon czy bakalie. Danie możemy serwować jako śniadanie dla naszego dziecka, szczególnie, jeśli nie toleruje glutenu. Teff można dodać także do musu owocowego, zmieszanego z miodem i jogurtem. Całość odstawiamy na 10-15 minut, aby ziarna miłki zmiękły, a masa zgęstniała. Taką słodką przekąskę koniecznie zabierzmy ze sobą do pracy albo na trening.

Mąka teff – przygotuj z niej zdrowe i pyszne dania

Mąka teff jest stosowana jako zamiennik mąki pszennej ze względu na brak glutenu oraz wysoką zawartość białka. Nadaje się do przygotowywania różnego rodzaju wypieków. Naleśniki z jej dodatkiem wychodzą ciemne i mają lekko orzechowy posmak, ale są bardzo smaczne. Aby je przygotować, 50 gram mąki z teffu mieszamy z taką samą ilością skrobi ryżowej. Dodajemy 150 ml mleka, jedno jajko i odrobinę soli. Całość mieszamy i smażymy obustronnie na oleju. Ciasto można dosłodzić miodem lub cukrem w wersji deserowej. Możemy też dodać odrobinę ostrej papryki i ziół, jeżeli chcemy podać na obiad naleśniki wytrawne. Mąka z ziaren miłki może być także wykorzystana przy przygotowywaniu pizzy, chleba, bułek czy placków. Teff warto zawsze mieć w kuchni ze względu na jego wyjątkowe wartości odżywcze. W sporządzaniu z niego pysznych dań ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Karolina Solga