Kultura Najnowsze Styl życia

Międzynarodowy Dzień Kawy, czyli kawa musi być!

Międzynarodowy Dzień Kawy

Pod koniec września, a dokładnie 29. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. W tym dniu kawa musi być! Ale jaka, skoro możemy przygotować ją na tyle różnych sposobów? Co takiego ma w sobie jeden z najbardziej znanych napojów na świecie?

Międzynarodowy Dzień Kawy

Kawa była znana już w czasach przed naszą erą. To jeden z najbardziej powszechnych surowców na świecie. Palone ziarna kawowca dziś są sprzedawane w różnych częściach świata, jednak najdroższą kawę dostaniemy w Jemenie, skąd poniekąd wywodzi się jej historia sprzedaży. Samo pochodzenie nazwy nie jest do końca wiadome. Jedni twierdzą, że nazwa kawa wywodzi się z regionu jej uprawy, zlokalizowanego w Etiopii, a inni zaś, że pochodzi od słowa kohwet, oznaczającego siłę. W końcu kawa ma właściwości pobudzające, więc być może jest w tym trochę racji. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez choć jednej filiżanki małej czarnej. Choć kawa w nadmiarze szkodzi, jeden kubek ulubionego napoju w Międzynarodowy Dzień Kawy, pozostanie tylko małym grzeszkiem.

Kawa na ławę

Sama technika przygotowania kawy to nie lada sztuka. Doskonale wiedzą o tym bariści, którzy przyrządzanie kawy, starają się opanować do perfekcji. Wchodząc do kawiarni, niekiedy możemy poczuć się odrobinę zdezorientowani ilością i sposobem podawania tego znanego i lubianego napoju. To w jakim naczyniu oraz temperaturze podajemy kawę ma ogromne znaczenie na wyrazistość jej smaku i nasze wrażenia. Większość rodzajów kawy ma swoje korzenie we Włoszech. Mieszkańcy Włoch nazywają się specjalistami od parzenia kawy, więc wiele możemy się od nich nauczyć.

Espresso

Espresso błędnie wymawiane przez wiele osób jako „ekspresso”, to jedna z najbardziej klasycznych kaw. Stanowi bazę wielu innych kawowych napojów. Klasyczne espresso podaje się w niewielkich naczyniach a wraz z nim szklankę wody. Kawa charakteryzuje się kremową pianką. Włosi piją ją z cukrem. Swoją nazwę zawdzięcza krótkiemu czasowi zaparzania. Występuje także w dwóch innych wersjach – lungo i ristretto.

Cappuccino

Cappuccino to łagodna w smaku kawa, którą uwielbiają nie tylko Włosi. Jej autorem są mnisi zakonu kapucynów. Napój składa się z bazy, czyli espresso, ciepłego mleka i mlecznej pianki. Ten rodzaj kawy pije się do śniadania, więc będąc we Włoszech, raczej nie zamawiajmy go po południu czy wieczorem, co będzie zwyczajnym nietaktem z naszej strony. Klasyczne cappuccino jest podawane w porcelanowych filiżankach.

Caffe latte

Caffe latte to klasyczna kawa z mlekiem, podawana w wysokich szklankach lub filiżankach. We Francji, caffe latte podaje się głównie do śniadania, koniecznie z dodatkiem rogalika, którego maczamy w kawie. Łagodny smak, kawa zawdzięcza dużej ilości ciepłego mleka.

Latte macchiato

kawyLatte macchiato to propozycja dla miłośników kawy z mlekiem, koniecznie dużej. Łączy w sobie trzy warstwy – mleko, espresso i mleczną piankę. Kawa jest podawana w przeźroczystych wysokich szklankach, by wszystkie warstwy były dobrze widoczne. To bardzo łagodna kawa, którą uwielbiają kobiety.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

Lubię kawę.Dziennie piję 3,4 kubki kawy bez mleka i cukru.Dla mnie to obowiązkowy napój w ciągu dnia.Jestem już po kawce

Tess

4 lata temu

Lubię kawę bo mam niskie ciśnienie i przez jakiś czas mi to pomaga. Piję zaparzoną mieloną albo rozpuszczalną, ale tylko jedną na dzień. Od święta piję cappuccino, lubię ją ale wiem, że kupna ma dużo chemii.

Emilly27k

4 lata temu

Kawa ma w sobie to coś,że smakuje. Lubię kilka rodzajów kaw. Nie pije ich codziennie, ale od czasu do czasu. Kawa rozpuszczalna 3 w 1 smakuje wybornie, cappuccino również o smaku waniliowym, orzechowym, czekoladowym, kawa zbożowa inka lub atol o tym samym podłożu smakowym co inka.

dulcynea

4 lata temu

Jak powiedziałam mężowi , że jest Międzynarodowy Dzień Kawy to zapytał mnie czy coś sugeruję . Ale zrobił mi kawkę.
Piję więc swoje espresso i życzę Nam wszystkiego najlepszego 🙂 🙂 🙂

Zostaw komentarz