Najnowsze Zdrowie

MERS – wirus, który zbiera śmiertelne żniwo

korea

MERS to nowy wirus, który zbiera coraz większe żniwo. Czym charakteryzuje się ten szkodliwy wirus?

Zakażenie wirusem MERS

Kilkanaście lat temu walczyliśmy z wirusem SARS, który objawiał się ostrą niewydolnością oddechową. Wirus MERS jest do niego bardzo podobny. Zakażenie tym wirusem może objawiać się katarem, kaszlem oraz gorączką i zapaleniem płuc. Jak donoszą przedstawiciele władz Korei, do zakażeń doszło w większości przypadków w placówkach zdrowia, więc nie ma większej obawy przed rozprzestrzenieniem się choroby.

Zagrożenie epidemią

Najwięcej osób, które zachorowały na MERS odnotowano do tej pory w Korei Południowej. Z ponad 80-ciu przypadków zachorowań już 6 osób zmarło na ten groźny wirus. Władze państwa nie chcą ujawniać informacji na temat chorych oraz epidemii. Zapewniają, że wszystkie osoby z objawami zarażeniem wirusem są poddawane specjalnej kwarantannie i leczeniu. Na terenie całej Korei zamknięte są liczne szkoły. W walkę z rozprzestrzenianiem się choroby zaangażowane są władze państwowe oraz armia. Z obawy przed chorobą odwołano już wiele plenerowych wydarzeń i koncertów.

Wysoka śmiertelność

korea

Śmiertelność chorych na wirus MERS jest znacznie wyższa niż na SARS. Według Światowej Organizacji Zdrowia czyli WHO, aż 38% osób zakażonych wirusem umiera. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która pomogłaby w walce z tą ciężką chorobą. Wirus MERS pojawił się w 20 krajach. Pierwszy pacjent z objawami na wirusa MERS wcześniej podróżował do Arabii Saudyjskiej, gdzie po raz pierwszy zidentyfikowano wirusa. Być może przywiózł go z terenów Bliskiego Wschodu i tym samym zaraził innych pacjentów szpitala w Seulu. Miejmy nadzieję, że wirus ten nigdy nie dotrze do naszego kraju, a badaczom uda się opracować lek na tego wirusa.

Komentarze (7)

Mindi

6 lat temu

Kolejny wirus o ktorym jest głośno w mediach. Boję się takich nieznanych chorób. Mamy czas wyjazdów zagranicznych i kontaktów z wieloma ludzi. Mam nadzieję, że to nie spowoduje, że ten groźny wirus przeniesie się do naszego kraju.

pati25

6 lat temu

Ten wirus MERS jest okropny.Żadne antybiotyki na niego nie działają.W Korei już prawie 200 osób jest zarażonych.I liczba rośnie

sirena46

6 lat temu

Teraz codziennie słyszę o tym wirusie. Dzisiaj pokazywali Korę Południową, ludzie są bardzo wystraszeni, chodzą w maskach, unikają skupisk, a żywność kupują przez internet. Coś okropnego, nie ma ten wirus lekarstwa. Najgorsze jest to, że MERS jest już w Niemczech i Czechach.

Danusiate

6 lat temu

Nie słyszałam wcześniej o tym wirusie. rzeczywiście, coraz więcej takich zagrożeń pojawia się wokół nas, choć niby medycyna ciągle idzie do przodu.

eve

6 lat temu

a tak kochana w wiadomosciach caly czas o tym mowia az strach!

sirena46

6 lat temu

Pierwszy raz słyszę o tym wirusie. Ludzie teraz podróżują po całym świecie więc wirusy mogą się swobodnie przemieszczać. Aż strach człowieka ogarnia 🙁

pati25

6 lat temu

Coraz to nowe groźne wirusy.Oby tylko nie doszło do epidemii,do rozprzestrzenienia się tego wirusa.Oby nie przeniósł się do innych krajów

Zostaw komentarz