Menopauza Zdrowie

Menopauza – pierwsze objawy. W jakim wieku?

objawy menopauzy

Do menopauzy prędzej czy później dochodzi u każdej kobiety. Nie ma możliwości ominięcia tego etapu, można jedynie przygotować się na niego. Choć menopauza pojawia się zazwyczaj pomiędzy 50. a 55. rokiem życia, jej objawy odczuwa się w różnym wieku. W zależności od różnorodnych czynników kobiety mogą doświadczyć ich wcześniej lub później.

 

Jakie są przyczyny zmian menopauzalnych?

Wszystkie zmiany zachodzące w kobiecym ciele są wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej. Jest to czas, kiedy jajniki spowalniają swoją pracę, aż do całkowitego jej zaprzestania, tj. osiągnięcia naturalnej bezpłodności. Zanim do tego dojdzie zmniejsza się znacząco liczba wytwarzanego przez nie estrogenu i progesteronu.

Estrogen jest zwany kobiecym hormonem albo hormonem młodości i najwięcej jest go w organizmie w okresie reprodukcji. Jego zadaniem jest bowiem stymulowanie jajeczek w pęcherzykach jajowych, owulacja, prawidłowe złuszczanie naskórka w czasie miesiączki. Poza zadaniami związanymi z narządami płciowymi, estrogen wpływa także na wygląd skóry, włosów, przemianę materii, mocny stan kości oraz reguluje popęd płciowy.

Rola progesteronu w organizmie kobiety

Z kolei progesteronu ma odmienne zadania. Jest on odpowiedzialny za zmiany zachodzące w organizmie, kiedy dojdzie do zapłodnienia i ciąży. To on przygotowuje macicę na przyjecie oraz rozwój zarodka.

Zmniejszająca się liczba obu hormonów wpływa znacząco na organizm zaburzając prawidłowe działanie niemal w każdej strefie, nie tylko w narządach płciowych.

Kiedy pojawiają się objawy menopauzy?

Pierwsze symptomy menopauzy czasami nie są rozpoznawane albo bywają bagatelizowane, zwłaszcza jeśli zaczynają się w stosunkowo młodym wieku. Według przytaczanych przez lekarzy statystyk Polki wchodzą w okres przekwitania po 40-tym roku życia, natomiast ostatnia miesiączka pojawia się pomiędzy 47 a 55 rokiem życia. Jednak nie jest to standard, gdyż tak, jak pojawienie się miesiączki, tak również zakończenie miesiączkowania (czyli menopauza) uzależnione jest w dużej mierze od genów i cech indywidualnych każdej kobiety. Zdarzają się panie, które już w wieku 45 lat mają za sobą cały okres przekwitania oraz miesiączkowanie, natomiast są i takie, które miesiączkują nawet w wieku 60-65 lat.

 

Jakie są objawy przekwitania?

Głównym celem przekwitania jest wygaszenie pracy jajników i zanik możliwości rozrodczych kobiety. Ilość estrogenu znacząco się zmniejsza, co powoduje najpierw zaburzenia w miesiączkowaniu (zbyt rzadki lub zbyt częsty okres), aż do całkowitego jej zaniku. Jest to naturalna kolej rzeczy, z którą należy się pogodzić, chociaż początkowo może być to trudne, zwłaszcza że symptomy przekwitania nie ułatwiają życia. Wśród najczęściej pojawiających się problemów kobiety wymieniają: uderzenia gorąca, gwałtowne poty, bezsenność, drażliwość (często bez powodu), wahania nastroju, pogorszenie się metabolizmu (tycie), spadek libido. Nie zawsze u kobiety przechodzącej klimakterium pojawiają się wszystkie objawy. Jest to uzależnione od osobistych predyspozycji kobiety, podobnie jak czas ich pojawienia się i długość trwania.

Karolina Skrzek

Komentarze

pati25

3 lata temu

Menopauza to taki etap w życiu kobiety,że nie wiadomo w jakim wieku nas spotka.Zależy to od wielu czynników

Zostaw komentarz