Psychologia

Manipulacja w związku – dlaczego nie jest dobrym rozwiązaniem?

Manipulacja w związku

Andrea Piacquadio, Pexels.com

Ludzie różnią się osobowością i temperamentem, w rezultacie postępują zupełnie inaczej w relacjach romantycznych. Często czujemy się mocno zaskoczone, widząc to, co robi nasz partner. Może się okazać, że on nie potrzebuje spędzać z nami zbyt wiele czasu, potrzebuje więcej swobody. Jednak różnice w podejściu do bliskiej relacji to jedno, a manipulacja w związku drugie. Dlaczego nie jest ona dobrym rozwiązaniem.

Manipulacja w związku nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty

Niektóre osoby zakładają, że druga osoba na ich manipulację odpowie w określony sposób. Bardzo często jest to jednak pobożne życzenia. Ludzie mają bowiem różne temperamenty i nie przewidzimy ich zachowania.  Niektórzy chcąc uzyskać deklarację ze strony partnera, zaczynają wzbudzać w nim zazdrość. Jednak ta strategia dość szybko okazuje się nieskuteczna. Nie tylko nie otrzymują oni pożądanej deklaracji, ale też sprawiają, że druga połówka ich zostawia, trzyma na dystans, przestaje mieć dla nich czas. Ewentualnie odpowiada tym samym lub dopuszcza się zdrady. Jak widać, nasze określone działanie, choć w zamierzeniu ma przynieść nam określony cel, może skutkować różnymi odpowiedziami.

Manipulacja w związku oddala od siebie partnerów

Gdy manipulujesz partnerem, to niszczysz bliskość w związku. Między was wkrada się nieszczerość. Jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Przecież nie przyznasz się do swojej gierki. Gdy ją rozpoczniesz, musisz w nią już grać, a to bywa bardzo męczące. Np. udajesz, że masz mnóstwo pracy, aby druga osoba zaczęła okazywać ci zainteresowanie, gdy poczuje się zignorowana. To może nawet zadziałać, tylko w pewnym momencie możesz nie mieć już spraw do załatwienia na mieście, którymi mogłabyś się zająć, aby nie wracać o normalnej porze do domu.

Osobę, którą manipulujesz, postrzegasz jako gorszą

Manipulacja w związku zawsze prowadzi do zachwiania równowagi. Jeden z partnerów postrzega siebie jako lepszą stronę, a drugą połówkę jako gorszą, mniej uprzywilejowaną. Poza tym musisz się liczyć z tym, że druga osoba pozna się na twoich zagrywkach i będzie miała do ciebie ogromny żal, iż masz ją za głupca.  To może nawet doprowadzić do rozpadu relacji.

Manipulacja w związku może obrócić się przeciw tobie

Niektóre kobiety chcą, aby ich partnerzy lepiej się zachowywali, bardziej o nie zabiegali, więcej pomagali w domu etc. W rezultacie porównują ich do sąsiadów i znajomych, licząc, że odezwie się w nich męski gen rywalizacji. Tymczasem takie porównania mogą sprawić, że on jeszcze bardziej nie będzie miał ochoty pomagać ci w domu, albo stwierdzi wprost, że masz drogę wolną i możesz wyprowadzić się do swojego kumpla. Skoro tak się nim zachwycasz, on nie będzie stał ci na przeszkodzie.

Szczera rozmowa jest lepsza od manipulacji, gdyż ta męczy na dłuższą metę

O wiele lepiej jest przeprowadzić szczerą rozmowę dotyczącą kwestii, które są dla ciebie ważne. Jeśli powiesz mężowi, że miałabyś więcej ochoty na seks, gdyby pomagał ci w domowych obowiązkach, bo nie czułabyś się tak zmęczona o 20, to istnieje spora szansa, że otrzymasz to, na czym ci zależy.  Jest to dużo lepsze rozwiązanie od wychwalania pod niebiosa męża przyjaciółki. Mężczyźni nie zawsze odczytują tego typu aluzje i zmieniają swoje postępowanie na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *