Zdrowie

Luzowanie obostrzeń – czy nie jest zbyt szybkie?

Luzowanie obostrzeń

Ze względu na epidemię koronawirusa polska gospodarka została w znacznej mierze zamrożona. Ostatnio trwa jej odmrażanie. Jedni twierdzą, że nastąpiło ono za późno. Drudzy, że luzowanie obostrzeń może przynieść więcej złego niż dobrego.

Polska gospodarka dostała zadyszki

Rzeczywiście polska gospodarka dostała ostatnio mocnej zadyszki. Miasta mają problem z utrzymaniem szkół i innych placówek, za które odpowiadają. Tak mocno spadły wpływy do budżetu. Ze względów epidemiologicznych zamknięto zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz większość sklepów w galeriach handlowych. Do tego doszły restauracje, kina, teatry, imprezy masowe, loty, studia tatuażu i piercingu oraz siłownie.  Rząd zauważył, że nie stać nas na dłuższą stagnację i zaczął odmrażać gospodarkę.

Galerie handlowe działają sprawnie w nowym reżimie sanitarnym

W przypadku galerii handlowych sytuacja wydaje się najłatwiejsza do uregulowania. Trzeba nosić w nich maseczki, dezynfekować dłonie, w sklepie może przebywać określona liczba klientów, przymierzalnie po każdym muszą być dezynfekowane, a ubrania poddane działaniu żelazka parowego.  Tutaj sieciówki bardzo dobrze sobie radzą.  Pytanie, czy w ogóle trzeba było je zamykać, skoro podobne obostrzenia można było wprowadzić w marcu i zmniejszyć straty dla polskiej gospodarki.

Jeśli zachowamy się odpowiedzialnie, otwarcie salonów kosmetycznych nie przyniesie wzrostu zachorowań

Co do zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, to wszystko zależy od odpowiedzialności pracowników i ich klientów. Jeśli fryzjerzy i kosmetyczki będą przyjmować klientów w przyłbicy lub maseczce, dezynfekować nożyczki, krzesła, a klienci też będą przestrzegać reżimu sanitarnego, to nie stanie się nic złego. Gorzej, gdy ktoś uzna, że nie ma co przesadzać, koronawirus to nadmuchany problem i zacznie lekceważyć zalecenia ministerstwa zdrowia.

Restauracje w nowym reżimie sanitarnym

Otwarcie restauracji jest dobre, przy czym bardzo ważne jest oddzielenie stolików od siebie oraz zadbanie o to, by obsługa była zdrowa i przestrzegała norm bezpieczeństwa. Higieniczne podawanie posiłków, mycie naczyń w zmywarkach, wycieranie stolików, dezynfekcja terminali płatniczych i podawanie dań w rękawiczkach oraz maseczce na twarzy, znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Trzeba jednak sobie zdać sprawę, że wypad do restauracji już nie jest tym, co dawniej.

Należy wstrzymać się ze wznowieniem lotów zagranicznych

O ile otwarcie w niedalekiej przyszłości kin, teatrów, siłowni,  salonów tatuażu i piercingu, nie powinno mieć daleko idących negatywnych konsekwencji, to z pewnością powinniśmy wstrzymać się z lotami do czasu wygaśnięcia epidemii. W przeciwnym wypadku będziemy rozwozić po całym świecie koronawirusa i przywozić go ze sobą do kraju.  Problem nigdy nie wygaśnie.  Dobrze byłoby, gdyby rząd podjął niepopularną decyzję i jednak w tym roku pozostawił Polakom jedynie możliwość wypoczynku w polskich kurortach.  Francja tak zrobiła, co wydaje się mądrym posunięciem.  Imprezy masowe muszą zostać wstrzymane na dłuższy okres podobnie jak zagraniczne loty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *