Psychologia

Lęk przed samotnością a związek z narcyzem

Lęk przed samotnością a związek z narcyzem

Manuel Meurisse z Unsplash

Toksyczne związki, choć przynoszą nam cierpienie, nierzadko trwają długie lata. Często stoi za tym zręczna manipulacja i napędzany przez nią lęk przed samotnością. Gdy wydaje nam się, że nic dobrego nas już w życiu nie spotka, nikt nas nie zechce, to związek z narcyzem jawi się jako dar losu. W rzeczywistości to jednak jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się nam przydarzyć.

Spis treści:

  1. Lęk przed samotnością a toksyczny związek
  2. Lęk przed samotnością a związek z narcyzem
  3. Jak narcyz podkopuje poczucie własnej wartości?
  4. Związek z narcyzem a fałszywe przekonania na własny temat
  5. Ofiara narcyza nigdy nie jest samotna

Lęk przed samotnością a toksyczny związek

Dlaczego decydujemy się na byle jaki związek, byle tylko nie być samej? Niestety, to po części spadek kultury patriarchalnej. Wmówiono nam, że kobieta bez mężczyzny niewiele znaczy, jest niekompletna i sobie nie poradzi. Do tego dochodzi jeszcze popkultura, która lansuje wzorzec miłości romantycznej. To ona powinna stanowić cel naszego życia. Znajomi i rodzina także mogą nalegać, abyśmy sobie kogoś znalazły. Czasem związek traktujemy jako element, który ma wypełnić naszą pustkę w życiu. Niestety, takie postawy generują lęk przed samotnością. Ten staje się tak dotkliwy, że decydujemy się na pierwszego lepszego faceta, jaki się nawinie i wchodzimy w toksyczny związek. Trzeba zrozumieć, że same możemy sobie zapewnić szczęście, nie potrzebujemy do tego mężczyzny. Dziś same na siebie zarabiamy, same się otrzymujemy, a większą radość od bycia w związku nierzadko daje nam pasja lub bliska relacja z przyjaciółmi. Miłość romantyczna nie powinna być sensem naszego życia.

Lęk przed samotnością a związek z narcyzem

Nawet jeśli jesteś osobą pewną siebie i dotychczas przejawiałaś dużą zdolność do autonomii, to związek z narcyzem może to zmienić. Pamiętaj, że masz do czynienia ze zręcznym manipulantem. Jest on poważnie zaburzony i nie cofnie się przed niczym, by uzyskać upragniony cel. Dąży on do przejęcia kontroli nad tobą i twoim życiem. Nie chce, abyś od niego odeszła. Z drugiej strony nie zamierza zachowywać się w sposób, który zaspokoiłby twoje potrzeby i tym samym zachęcił do kontynuowania z nim związku. Rozstanie z narcyzem to dla niego cios wymierzony prosto w jego ego, które usilnie próbuje wzmacniać, gdyż w gruncie rzeczy jest ono bardzo wątłe. Abyś jednak nigdy go nie porzuciła, generuje w tobie lęk przed samotnością, aby przedstawić siebie samego jako jedyną osobę, która cię chce, mimo twoich licznych wad.

Jak narcyz podkopuje poczucie własnej wartości?

Przejęcie kontroli nad twoim życiem opiera się na regularnym podkopywaniu twojego poczucia własnej wartości. Narcyz zrobi wszystko, aby wmówić ci, że jesteś beznadziejna, leniwa, głupia, mało urodziwa i niezaradna życiowo. Ktoś taki często cię upokarza, naśmiewa się z ciebie lub mówi komplementy, które zawierają szpile. Narcyz nierzadko uprawia też gaslighting, czyli wygaszanie. Poddaje w wątpliwość to, co widzisz i słyszysz. Chce, abyś znajdowała się na granicy obłędu i nie wierzyła własnym zmysłom, wówczas będzie miał nad tobą większą władzę.

Związek z narcyzem a fałszywe przekonania na własny temat

Związek z narcyzem jest niezwykle szkodliwy dla naszej psychiki. Dzieje się tak dlatego, że generuje fałszywe przekonania na własny temat. Np. on wmawia ci, że nie masz nikogo, na kogo mogłabyś liczyć. W rzeczywistości jednak otaczało cię dużo dobrych osób, ale on zrobił wszystko, aby ograniczyć twój kontakt z ludźmi, którzy mogliby cię wyciągnąć z tego emocjonalnego bagna. Np. robił awantury o to, że wychodzisz na spotkanie z przyjaciółką, przez co zaczęłaś spędzać czas z nim i jego znajomymi. Straciłaś własne życie, a być może pod wpływem jego nacisków zrezygnowałaś z pracy zawodowej, która dawała ci niezależność finansową. Teraz on ma koronny argument – bez niego sobie nie poradzisz, bo nic nie umiesz robić, więc potrzebujesz jego pieniędzy.

Ofiara narcyza nigdy nie jest samotna

Zapamiętaj, związek z narcyzem to najgorsze, co może ci się przytrafić, ponieważ on tobą zręcznie manipuluje. W gruncie rzeczy jednak nigdy nie jesteś samotna, chociaż on próbuje ci to wmówić. Z pewnością wciąż obchodzisz swoich przyjaciół i krewnych, których przez związek z narcyzem odstawiłaś na boczny tor. Ponadto możesz liczyć na wsparcie obcych osób, w tym kobiet, które w przeszłości padły ofiarami osób z tym poważnym zaburzeniem osobowości. One wytłumaczą ci, jak działają pewne mechanizmy. Ta wiedza pozwoli ci uwolnić się z chorej relacji. Musisz uwierzyć w siebie. Jesteś zaradną, mądrą i wartościową kobietą, która z pewnością zdoła sobie jeszcze ułożyć życie. Musisz tylko odejść od narcyza, który odbiera ci radość życia i pewność siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *