Kuchnia na poddaszu - czy to dobry pomysł

Zagospodarowanie poddasza umożliwia w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową w domu lub mieszkaniu. Ze względu na skosy, belki stropowe oraz nietypowy kształt takiego pomieszczenia, jego aranżacja może być nie lada wyzwaniem. Czy warto zatem zdecydować się na urządzenie kuchni na poddaszu?

Jak urządzić kuchnię na poddaszu?

Poddasze wydaje się trudną przestrzenią do aranżacji, jednak w jego nietypowym kształcie kryje się cały urok. W prosty sposób można przekształcić skosy i widoczną więźbę dachową w zalety i cechy charakterystyczne kuchni na poddaszu. Najpierw trzeba jednak wykonać projekt, opracować plan i określić budżet.

Projekt kuchni na poddaszu musi przewidywać zabudowę w taki sposób, żeby umożliwiała ona swobodne przygotowywanie posiłków, otwieranie szafek, korzystanie ze sprzętu kuchennego oraz sprzątanie. Każda kuchnia na poddaszu wymaga indywidualnego podejścia – wszystko zależy od kondygnacji dachu, dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych preferencji mieszkańców. Istnieją jednak uniwersalne rady, które warto zastosować. Wbrew pozorom odpowiednia zabudowa poddasza pozwala urządzić funkcjonalną kuchnię. Potrzebny jest do tego odpowiedni i przemyślany projekt.

Zabudowa skosów na poddaszu

Cechą charakterystyczną poddasza są skosy – warto skupić się na tym, żeby również je wykorzystać. Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość do 80 cm, można zabudować ją wraz ze skosem schowkami lub szafkami oraz przechowywać tam przedmioty, których nie używa się często. Gdy jej wysokość wynosi minimum 110 cm, wówczas można zaaranżować tę przestrzeń w dowolny sposób, ponieważ zagwarantuje ona komfortowe użytkowanie pomieszczenia. Zmieści się tam niższa lodówka, stół z krzesłami lub otwarte szafki.

Przy skosach odradza się instalowanie płyty grzewczej, jeśli nie ma miejsca na zamontowanie nad nią okapu. Niektórzy decydują się również na wykorzystanie skosów do zamontowania okien. Wówczas oszczędza się wolną przestrzeń na innych ścianach, wprowadzając przy tym naturalne światło do pomieszczenia.

Meble kuchenne na wymiar

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku urządzania kuchni na poddaszu są meble na wymiar. To idealne rozwiązanie dla dokładnej zabudowy trudno dostępnych miejsc. Projekt może obejmować szafki do zabudowy skosów,  schowki odpowiadające wysokości ścianki kolankowej oraz półki zamontowane w niestandardowych miejscach. Warto także zdecydować się na zabudowę sprzętu kuchennego, dzięki czemu uzyska się spójny efekt wizualny.

Aranżacja kuchni na poddaszu

Oprócz kwestii technicznych warto wziąć pod uwagę również wizualne aspekty kuchni na poddaszu. Chcąc optycznie ją powiększyć, warto zdecydować się na jasną kolorystykę. Takie pomieszczenie będzie świetnie prezentować się zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce. Warto wykorzystać przy tym charakterystyczne elementy poddasza i połączyć naturalne drewniane belki stropowe lub elementy więźby dachowej z białymi meblami. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie czerwonej cegły, która wprowadzi do wnętrza elementy loftowego stylu.

Kuchnia na poddaszu to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Projekt nawet małej kuchni na poddaszu jest możliwy do zrealizowania, jeśli weźmie się pod uwagę komfort pracy i przebywania w danym pomieszczeniu. Kuchnia na poddaszu to zatem dobry pomysł dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową i stworzyć z poddasza oryginalne, pełne uroku i jednocześnie funkcjonalne pomieszczenie.