Uroda

Którą farbę bez amoniaku wybrać?

Którą farbę bez amoniaku wybrać

Farba bez amoniaku zrewolucjonizowała rynek produktów kosmetycznych przeznaczonych do koloryzacji włosów. Wcześniej na rynku królowały farby zawierające w swoim składzie amoniak, dzięki któremu można było trwale zmieniać kolor włosów. Wraz z pojawieniem się ekologicznych trendów w każdej dziedzinie życia, w kosmetyce również zaczęto odchodzić od agresywnych składników pochodzenia chemicznego. Pojawiła się farba bez amoniaku. Dlaczego panie chętniej wybierają ten produkt i na jaką farbę się zdecydować?

 

Amoniak to drażniąca substancja chemiczna, będąca związkiem azotu i wodoru. Jako składnik preparatów kosmetycznych amoniak może wywoływać podrażnienia skóry, a nawet silne alergie. Zapach amoniaku jest wysoce drażniący i może być przyczyną dysfunkcji układu oddechowego. Farbowanie włosów preparatami zawierającymi amoniak zawsze było obarczone ryzykiem wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu. Producenci farb do włosów zaczęli więc wykorzystywać inne składniki, nie tak agresywne dla skóry i całego organizmu człowieka. Farba bez amoniaku, ale z monoetyloaminą przewróciła rynek do góry nogami.

Farba bez amoniaku bezpieczniejsza dla zdrowia

W preparatach do koloryzacji włosów amoniak pełni funkcję nośnika dla pigmentu, który musi być przetransportowany do wewnątrz włosa i dzięki temu farba trwale, równomiernie pokrywa włosy. W nowych, bardziej przyjaznych dla zdrowia recepturach preparatów, amoniak zastępuje się chociażby monoetyloaminą, która nie jest tak drażniącą substancją. Monoetyloamina pełni także funkcję nośnika dla barwników i choć nie wywołuje podrażnień i alergii, działa znacznie silniej niż amoniak.

Amoniak ulatnia się z powierzchni włosów w ciągu 30-40 minut, natomiast monoetyloamina pozostaje na nich aż do momentu spłukania jej z powierzchni włosa. Oba związki nie są przyjazne strukturze włosów, przesuszają je, rozpulchniają, a zbyt częste farbowanie może doprowadzić do nadmiernej łamliwości włosów i ich rozdwajania. Z amoniakiem nie ma problemu, bo on ulotni się sam, ale nieusunięta dokładnie monoetyloamina może działać na włosy zbyt długo i przyczynić się w ten sposób do ich nadmiernej degradacji.

Farba bez amoniaku, ale z monoetyloaminą jest bardziej przyjazna dla skóry głowy i włosów pod warunkiem, że pozostanie na włosach tylko tak długo, jak zaleca to producent.

Nawilżanie i pielęgnacja

Na półkach dobrych sklepów drogeryjnych znaleźć można wiele produktów. Rodzi się więc dylemat, która farba bez amoniaku jest najlepsza. Tu odpowiedź jest prosta. Skoro każda farba bez amoniaku i tak przesusza włosy, trzeba wybierać taką, która umożliwia ich natychmiastowe nawilżanie.

Wybierać należy farby, które w swoim składzie posiadają substancje nawilżające. Garnier Olia jest produktem, który zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty. To farba bez amoniaku zawierająca w swoim składzie kwiatowe olejki skoncentrowane aż w sześćdziesięciu procentach. Olejki te pozyskiwane są ze słoneczników i kamelii. Nawilżają włosy w czasie koloryzacji, a na efekty nie trzeba długo czekać, bo tuż po dokładnym spłukaniu farby można zauważyć je „gołym okiem”. Włosy są delikatne, miękkie i gładkie. Niezwykły też jest ich piękny zapach.

Farby bez amoniaku zapewniają trwałą koloryzację i bez problemu poradzą sobie ze wszystkimi siwymi włosami. Najważniejsze jest to, że nie drażnią ani skóry głowy, ani układu oddechowego. Są wygodne w aplikacji, więc samodzielna koloryzacja nie jest problemem.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (12)

fiona

7 miesięcy temu

Te bez amoniaku są najzdrowsze dla włosów, nie powinny ich wysuszać ani powodować wypadania.

telimena

7 miesięcy temu

Lubię farby Garniera i L`Oreal;)

ELLE

7 miesięcy temu

Polecam WELLATON oraz CASTING LOREAL obie farby sa proste w uzyciu , piekny dlugotrwaly efekt miekkich i lsniacych wlsow i co najwazniejsze nie ma odrostow , zmywaja sie przy kazdym myciu stopniowo!

EVE

7 miesięcy temu

Polecam farby LOREAL CASTING i WELLATON.ŁATWO SIĘ SAMEMU NAKLADA EFEKTY SUPER ODROTOW NIE MA ,POŁYSK PIĘKNY I EKSTRA ODŻYWKI .

EVE

7 miesięcy temu

jA UZYWAM LOREAL CASTING ,ŁATWA W UZYCIU KAZDORAZOWO SIE ZMYWA NIE POZOSTAWIA ODROSTOW A WŁOSY SA JEDWABISTE I PIEKNIE LSNIA .

EWA

7 miesięcy temu

Polecam LOREAL CASTING bo sama robie koloryzacje nie ma odrostów a włosy miękkie i lśniące !

EWA

7 miesięcy temu

Ja uzywam najczęściej farb LOREAL CASTING ,sa prawie jak szampon koloryzujący, zmywaja sie przy kazdym myciu główy jest moja ulubiona firma od farb a wlosy maja piekny połysk i koloryzacje mogę łatwo zrobc sama!

EWA

7 miesięcy temu

Ja uzywam najczęściej farb LOREAL CASTING ,sa prawie jak szampon koloryzujący, zmywaja sie przy kazdym myciu główy nie pozostawiajac odrostów i to jest moja ulubiona firma od farb a wlosy maja piekny połysk i koloryzacje mogę łatwo zrobc sama!

antonella

7 miesięcy temu

Naprawdę warto przyjrzeć się składowi i kupić nieco lepszą farbę, która nie wysusza pukli.

Lola

7 miesięcy temu

Dobra farba bez amoniaku nie niszczy włosów, moje przynajmniej nie są wysuszone ani nie wypadają.

Daren

7 miesięcy temu

Ja farbuję włosy od lat, zawsze gdy najdzie mnie potrzeba zmiany, ale sięgam po farby bez amoniaku, które są mniej szkodliwe.

ewalub

7 miesięcy temu

Wcześniej nie musiałam, a farbowałam z chęci zmiany wizerunku. Teraz jeszcze nie farbuję, choć może już powinnam, ale wcale nie chcę tego robić. Polubiłam mój naturalny kolor włosów i nie chce mi się ciągle walczyć z odrostami. No, ale jaki mam wybór?

Zostaw komentarz