Ach, te dzieciaki! Rodzina

Koniec szkoły – pora na wakacje!

pora na wakacje

Już w najbliższy piątek grono uczniów rozpocznie upragnione wakacje. Wraz z początkiem lata nadchodzi czas wolny od nauki i szkolnych obowiązków. Koniec szkoły, więc pora na wakacje. Jak zaplanować atrakcyjny wypoczynek dla swojego dziecka?

Czas na wakacje!

Zakończenie szkoły to wielkie wydarzenie. Odbiór świadectw, nagród, galowe stroje i cała oprawa to efekt kilkumiesięcznej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wakacje stanowią więc swojego rodzaju nagrodę i uhonorowanie tej ciężkiej pracy. Odpoczynek, jak najbardziej zasłużony jest potrzebny, by móc zregenerować siły przed nowym rokiem szkolnym czy kolejnym etapem kształcenia oraz życia. Wakacje to wspaniała okazja do zwiedzania i odkrywania ciekawych miejsc. Niektórzy rodzice przerażeniem myślą o wolnych miesiącach swoich pociech, ponieważ czas ten warto by było efektywnie spożytkować. Postaramy się zatem rozwiązać problem zagospodarowania wolnego czas, przedstawiając opcje idealne na wakacje, dla dużych i małych.

Kolonie i obozy

Zorganizowany wypoczynek, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Pozwala rodzicom na sprytne wypełnienie czasu, szczególnie jeśli mowa o osobach pracujących, które nie mogą wyjechać na wakacje razem z dzieckiem. Rodzina wielodzietna może skorzystać z oferty wyjazdów, które organizują szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy domy kultury. Niektóre z nich mogą być dofinansowane przez miasto, co z pewnością jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla rodziców. Kolonie i obozy to atrakcyjne wyjazdy, gdzie dzieci mają zapewniony pobyt, wyżywienie oraz profesjonalną opiekę. Mają możliwość nawiązania nowych znajomości i zobaczenia niezwykle ciekawych miejsc, w kraju czy za granicą. Kolonia nieco różni się od obozu. Druga opcja jest propozycją dla odważnych, dla których nie straszne spanie w namiocie czy obozowisku, zlokalizowanym w lesie. Obydwa rozwiązania warto przemyśleć, ponieważ mogą okazać się niezapomniany przeżyciem dla dziecka, które będzie wspominało pozytywnie do końca życia.

Alternatywnym pomysłem są półkolonie, czyli zorganizowany wypoczynek w miejscu naszego zamieszkania. Zwykle są skierowane dla dzieci w różnym wieku, co pozwala na integrację i dobrą zabawę. Dzieci mają wówczas zajęcia zorganizowane do godzin popołudniowych. Na półkoloniach nie brakuje warsztatów, wypadów do kina czy wycieczek terenowych. Wiele szkół czy domów kultury oferuje taką formę wypoczynku na wakacje.

Wycieczki weekendowe

Nie każda rodzina ma możliwości finansowe, by wybrać się na wakacje nad morze, w góry czy na egzotyczną wyspę. Wtedy warto prześledzić ofertę lokalną. W naszej okolicy na pewno nie brakuje atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc. Wystarczy tylko się dobrze rozejrzeć. Ścieżki rowerowe, parki, okoliczne góry czy jeziora – Polska skrywa w sobie wiele pięknych terenów, które powinno się choć raz odwiedzić. W wakacje możemy wykorzystać weekendy na wspólne, rodzinne wycieczki. W ten sposób zwiedzimy nowe miejsca i odkryjemy wcześniej nieznane zakątki naszej okolicy. Wycieczki to doskonały pomysł dla młodszych i tych nieco starszych dzieci. Tanim kosztem możemy zapewnić dzieciom wiele letnich atrakcji.

Wakacje na własnym podwórku

wypoczynekWcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, by móc dobrze bawić się podczas wakacji. Nawet nasze podwórko i najbliższe otoczenie może zaoferować nam coś ciekawego. Miejskie orliki, place zabawa czy skate parki są idealnymi miejscami do zabawy. Wystarczy wyciągnąć rówieśników z domu, by rozpocząć niezapomniane wakacyjne przygody. Wtedy każdy dzień będzie dla dziecka czasem pełnym wrażeń i radości. Koło nas na pewno mieszkają także inni, którzy być może nudzą się w wakacyjne dni. Wspólnie możemy poruszyć wyobraźnie, organizując sobie osiedlowe rozgrywki w siatkówkę czy piłkę nożną. A może wybudujemy w ogrodzie własną bazę czy rozbijemy namiot? Nie ma złych pomysłów, są tylko te niezrealizowane, a wakacje to idealny czas, by nasze marzenia przemienić w rzeczywistość.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

Emilly27k

6 lat temu

Życzę dzieciakom miłego odpoczynku dzieciom, słonecznego i przyjemnego. Korzystajcie jak najwięcej z wypoczynku.

Mindi

6 lat temu

Wakacje to oiękny czas dla dzieci. Żaluję ale moje dzieci nie chcą jechać na zorganizowany wypoczynek. Namawiałam ich na kolonie albo obóz ale nie zgodzili się. Mają trochę planów na wolny czas, będą rozglądać sie za sezonową pracą, mają umówione spotkania na grę w piłkę i siłownie. Ale sama zamierzam zorganizować im chociaż wycieczkę weekendową aby urozmaicić ten czas ale także spędzić choc trochę czasu rodzinnie.

pati25

6 lat temu

Koniec roku jest wyczekkiwanymm dniem przez uczniów.Dzieci planują jak spędzą czas laby.Czas wwwakacji.Mają tyle możliwości.

Tess

6 lat temu

Dzieci mają teraz dobrze, bo tyle jest organizowanych miejsc do zabawy w czasie lata. Wakacje to także dla mnie miły czas bo wyjeżdżam z wnukami na wieś, dbam o nich ale też miło spędzam czas.

Zostaw komentarz