Kobieca przestrzeń
Zdjęcie autorstwa Adrienn z Pexels

Kobieca przestrzeń to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Coraz więcej z nas próbuje ją sobie wygospodarować. Czasem musimy bowiem odpocząć od przestrzeni wspólnej i zaszyć się w towarzystwie innych kobiet, aby odetchnąć, pośmiać się i nabrać dystansu do życia. Dlaczego potrzebujemy kobiecej przestrzeni?

Spis treści:

  1. Kobieca przestrzeń a poczucie bezpieczeństwa
  2. Poczucie swobody w kobiecej przestrzeni
  3. Relacja z partnerem nie zastąpi więzi z kobietami
  4. Kreatywność i empatia – domena kobiet

Kobieca przestrzeń a poczucie bezpieczeństwa

Kobieca przestrzeń jest nam bardzo potrzebna, ponieważ zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Kiedy przebywamy w towarzystwie mieszanym, często czujemy dyskomfort i mamy wrażenie, że jesteśmy nieustannie oceniane pod kątem seksualnym. Do tego dochodzi jeszcze nachalny podryw i nieumiejętność przyjęcia odmowy ze strony mężczyzn. Nic dziwnego, że czasem czujemy się zmęczone towarzystwem facetów i chcemy poprzebywać z innymi kobietami. Warsztaty dla pań, spotkania autorskie z pisarkami specjalizującymi się w obyczajówkach, kurs wizażu czy kolorystyki – wszystko to pozwala nam spędzić czas w miłym gronie. Gdy przebywamy wśród kobiet, czujemy się bezpiecznie, możemy liczyć na zrozumienie i empatię. Nie musimy niczego udawać. Wreszcie możemy oddać się temu, co naprawdę lubimy. Inne kobiety zrozumieją, że dobór kolorów, dodatków etc., sprawia nam ogromną przyjemność i chcemy się w tym doskonalić, uczęszczając na stosowne kursy. Panie nie uznają tego za fanaberię, lecz coś całkowicie normalnego. Na dodatek w ich gronie nie musimy zachowywać czujności przez cały czas, uważając na to, aby nie paść ofiarą molestowania seksualnego.  Niestety, w przestrzeni publicznej wciąż jesteśmy narażone na chamskie komentarze, kiepskie próby podrywu i obmacywania. Kobieca przestrzeń pozwala zapomnieć o tego typu niedogodnościach.

Poczucie swobody w kobiecej przestrzeni

Gdy przebywamy w towarzystwie innych kobiet, możemy pozwolić sobie na poczucie swobody. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przyznały się do swoich zainteresowań, potrzeb czy przekonań. Na dodatek nie musimy z nikim rywalizować, udowadniać swoich kompetencji i zdroworozsądkowego myślenia. Kobieca przestrzeń pozwala otworzyć zblokowane emocje. Bardzo często chcemy wypaść profesjonalnie w miejscu pracy. W rezultacie hamujemy emocje, aby nie wyjść na osoby niestabilne, które nie zasługują na awans. W kobiecym gronie możemy je swobodnie okazywać. Nikt nie uzna ich za nic złego.

Relacja z partnerem nie zastąpi więzi z kobietami

Kobieca przestrzeń jest nam potrzebna z jeszcze jednego powodu. Nawet gdy mamy u swojego boku fantastycznego partnera, to musimy liczyć się z tym, że relacja z nim, nie zastąpi nam więzi z kobietami. Musimy czasem mieć wolne popołudnie, aby wyjść z przyjaciółkami na obiad, do teatru czy na spotkanie autorskie. Facet nie zrozumie wielu naszych potrzeb i zainteresowań. Z drugą kobietą możemy pogadać o nowych markach ubrań, najnowszych odkryciach psychologii, kursie z zakresu samorozwoju, najnowszej powieści swojej ulubionej autorki czy trudnościach z narysowaniem idealnej kreski. Pewne sprawy można poruszyć tylko w gronie pań, ewentualnie z zaprzyjaźnionymi gejami, którzy mają lepszy kontakt z własnymi emocjami.

Kreatywność i empatia – domena kobiet

Kobieca przestrzeń to miejsce twórcze, w którym rodzi się wiele ciekawych pomysłów. To także miejsce, w którym możemy zrozumieć lepiej własne oraz cudze emocje. W gronie pań rodzi się bowiem kreatywność i empatia. To nas rozwija i czyni lepszymi. Na dodatek wskazuje na ścieżki rozwoju, na które same byśmy nie wpadły.