Styl życia

Kiedy warto odpuścić sobie prezenty gwiazdkowe?

Kiedy warto odpuścić sobie prezenty gwiazdkowe

Polacy na prezenty gwiazdkowe potrafią się zadłużyć. Kupujemy drogie upominki, a nierzadko wręczamy je całej rodzinie. Kiedy warto odpuścić sobie prezenty gwiazdkowe?

Niektórzy uwielbiają robić prezenty świąteczne swoim bliskim. Sprawia im to ogromną radość, do ich kompletowania przystępują już w sierpniu. Jednak nie każdy ma taki sam charakter. Dla niektórych prezenty gwiazdkowe to coroczna męczarnia. Do tego dochodzą osoby, które marzą o minimalistycznych świętach, które opierają się na przeżyciu duchowym, nie zaś na suto zastawionym stole i drogich prezentach.

Prezenty gwiazdkowe to nie religijna tradycja

Warto pamiętać, że prezenty gwiazdkowe nie są obowiązkiem. Nie mają też nic wspólnego z wyznawaną religią. Można być katolikiem, dostrzegać duchowy wymiar świąt, ale mieć dość towarzyszącej im oprawy. Nie każdemu podoba się kupowanie skrzatów i mikołajów w ilościach hurtowych, prześciganie się w dekorowaniu choinku, pieczeniu ciast, gotowaniu bożonarodzeniowych potraw. Nie wszyscy lubią też wręczać innym prezenty.

Kiedy twoja rodzina czuje się zmęczona prezentami gwiazdkowymi

Jeśli wszyscy domownicy mają dość prezentów gwiazdkowych, lepiej sobie je odpuścić. Nie każdy lubi się zastanawiać, co kupić drugiej osobie. Poza tym nie wszyscy mają czas na odwiedzanie galerii handlowych czy buszowanie w internecie w poszukiwaniu upominku. W niektórych rodzinach da się odczuć, że nikt nie lubi kupować prezentów świątecznych. Po pierwsze, zabiera się za to na ostatnią chwilę. Po drugie, prezent rzadko jest trafiony. Po trzecie, sam jest niezadowolony ze swojego upominku.  Jeśli widzisz, że wszyscy mają dość zwyczaju wręczania sobie prezentów świątecznych, stanowi to kolejny przykry obowiązek, a nie źródło radości, porozmawiajcie ze sobą o tym, aby w tym roku zrezygnować z tej tradycji. Całkiem możliwe, że każdy odetchnie z ulgą.

Gdy chcecie poczuć duchowy wymiar świąt

Prezenty gwiazdkowe są fajne, ale czasem przez nie zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli o duchowym wymiarze świąt. Jeśli chcesz go na nowo odnaleźć, to może warto zrezygnować z całej tej materialistycznej otoczki Bożego Narodzenia? Nie musisz ubierać choinki, jeśli tego nie lubisz robić, liczbę potraw także możesz ograniczyć do takiej, jaką domownicy są w stanie zjeść. W świętach przecież nie chodzi o to, by marnować żywność.

Gdy prezenty gwiazdkowe co roku okazują się nietrafione

Ty po raz kolejny dostajesz wkrętki, choć nie nosisz tego typu kolczyków. Czasem trafi ci się jakiś sweter z golfem, choć wielokrotnie wspominałaś, że się w nich dusisz.  Gdy widzisz, że prezenty są nietrafione, przyczyniają się tylko do niepotrzebnego marnowania pieniędzy, to warto porozmawiać ze wszystkimi członkami rodziny o to, aby zrezygnować z nich w tym roku.

Gdy planujecie większy wydatek

Jeśli planujecie zakup większego mieszkania lub nowego samochodu, to może warto darować sobie prezenty gwiazdkowe? Często kupujemy sobie zupełnie niepotrzebne drobiazgi, a one całkiem sporo kosztują. W ten sposób tylko zamrażamy swój kapitał, który moglibyśmy lepiej spożytkować.

Kiedy warto odpuścić sobie prezenty gwiazdkowe? Gdy macie problemy finansowe

Jeśli jedno z was straciło pracę z powodu pandemii i budżet rodzinny jest mocno nadwyrężony, to lepiej sobie odpuścić prezenty gwiazdkowe.  Kosztują one niemało, a często wręczamy sobie rzeczy zbędne i mało praktyczne, które nie sprawiają nam wielkiej radości.  Lepiej trzymać pieniądze na trudniejsze czasy. Oszczędności zawsze się przydadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *