Kiedy konieczne jest usuwanie ósemki

Ekstrakcja ósemki uznawana jest za jeden z mniej komfortowych zabiegów stomatologicznych, mimo że przebiega w znieczuleniu. Często jednak zachodzi konieczność usunięcia zęba mądrości ze względu na ryzyko powikłań, jakie ze sobą niesie jego wyrzynanie się.

Co warto wiedzieć o ósemkach?

„Ósemki” i „zęby mądrości” to potoczne określenia trzecich trzonowców, które wyrzynają się jako ostatnie, najczęściej pomiędzy 16. a 25. rokiem życia. Proces ich wyrastania zwykle stanowi przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości, a niekiedy nawet powikłań wymagających interwencji lekarskiej. Ze względu na ograniczoną przestrzeń we w pełni wykształconej szczęce i żuchwie ósemki mają skłonność do wychodzenia pod niewłaściwym kątem, napierając przy tym na sąsiadujące zęby. To powoduje przede wszystkim rozchodzący się po okolicy silny ból, miejscowy obrzęk i nadwrażliwość dziąsła, a także dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. W dalszej perspektywie nieprawidłowo wyrznięte trzonowce mogą nawet zaburzać równowagę zgryzu. Proces wyrastania zębów mądrości różni się osobniczo i jest uwarunkowany wieloma czynnikami, głównie genetycznymi. Zwykle trwa 2–3 lata i przebiega etapowo z okresami remisji dolegliwości, co związane jest ze skokowym charakterem wzrostu zęba. Zdarza się również, że ósemki nie pojawiają się w ogóle lub są widoczne tylko częściowo. To tzw. zatrzymane lub leżące ósemki. Głównie ze względu na nieprzyjemne objawy i ryzyko powikłań związanych z pojawieniem się zębów mądrości zachodzi konieczność ich ekstrakcji. Więcej informacji na temat zabiegu usuwania ósemek znajdziesz na stronie internetowej https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/usuwanie-osemek. W sytuacji, kiedy wychodzenie trzonowców nie sprawia bólu, ich ustawienie jest odpowiednie, a miazga zęba, tkanki twarde i korzenie są zdrowe, nie ma potrzeby dokonywania ekstrakcji. Należy jedynie dbać o ósemki jak o pozostałe zęby, pamiętając, że w ich okolicy częściej gromadzą się resztki jedzenia.

Kiedy zdecydować się na usunięcie ósemek?

Ekstrakcja ósemki to kwestia indywidualna, jednak przesłanką do zabiegu jest zwykle silny, rozpychający ból, który nawraca i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ponadto ze względu na lokalizację ściśnięcie zębów w łuku i ograniczenie przestrzeni za ósemkami mogą pojawić się problemy z prawidłową higieną jamy ustnej, co z kolei sprzyja próchnicy i zainfekowaniu nie tylko zęba mądrości, ale i sąsiadujących struktur. Do najczęstszych powodów ekstrakcji ósemek należą m.in.: nawracające miejscowe stany zapalne, nieprawidłowe ułożenie, częściowe lub całkowite zatrzymanie, zaburzenia równowagi ortodontycznej uzębienia, rozwój próchnicy z uwagi na utrudnione czyszczenie, torbiele zawiązkowe, zgorzel miazgi i inne zaburzenia rozwijające się w tkankach ósmego zęba. Usunięcie zębów mądrości wykonywane jest nie tylko ze względów medycznych, ale też profilaktycznych. Powszechnie uważa się, że zabieg lepiej przeprowadzić w młodszym wieku, ponieważ kości szczęki są bardziej elastyczne, rekonwalescencja pooperacyjna przebiega szybciej i istnieje mniejsze ryzyko powikłań, choć nie stanowi to reguły.