Kazirodztwo
Zdjęcie autorstwa Polina Zimmerman z Pexels

We Francji zawrzało po tym, jak pasierbica wpływowego polityka i prawnika, wydała książkę, w której ujawniła, iż przez lata molestował on jej brata-bliźniaka. W Polsce kazirodztwo jest przestępstwem, we Francji dotychczas traktowano je jako prywatną sprawę rodziny i przymykano na nie oko. Ma to się zmienić, ponieważ prezydent Macron wraz z żoną czują się wstrząśnięci zaistniałym stanem rzeczy.

Kazirodztwo to pokazywanie władzy

Bardzo często kazirodztwo ma wymiar siłowy. Osoba, która zmusza do współżycia swoje dziecko lub pasierba, pokazuje, że to ona dzierży władzę. Prawdopodobnie w normalnym życiu czuje się niedowartościowana. Swoje niskie poczucie własnej wartości próbuje zatuszować, pokazując, że dzierży władzę. Pada na osobę słabszą, która często nie potrafi się przeciwstawić.

Rodzina często uprawia zamiatanie sprawy pod dywan

Niestety, kazirodztwo często bywa traktowane jako prywatna sprawa rodziny. Matka dziecka nie chce przyznać, że wyszła za mąż za pedofila, który gwałci jej pociechę. Reszta rodziny także nie zamierza zgłaszać sprawy policji w obawie przed szykanowaniem i zepsuciem reputacji. Na tym wszystkim najbardziej cierpi ofiara, która nie może liczyć na wsparcie i przerwanie spirali przemocy seksualnej.

Brak wsparcia ze strony bliskich dla ofiary molestowania

Bardzo często nawet najbliższe osoby – mama, dziadkowie czy rodzeństwo, nic nie robią, aby ukarać sprawcę molestowania czy gwałtu na nieletnim. W rezultacie ofiara wciąż jest skazana na swojego kata i jej koszmar często się powtarza.  Sam gwałt stanowi traumę, ale gdy bliscy potępiają ten czyn i wspierają ofiarę, łatwiej się z nią uporać. W sytuacji, gdy wykorzystywane seksualnie dziecko jest zdane tylko na siebie, bardziej cierpi i często wpada w dużo poważniejsze zaburzenia psychiczne.

Winę za molestowanie przerzuca się na ofiarę

Niestety, wciąż winę za molestowanie seksualne przerzuca się na ofiarę. Matka nie potrafi zrozumieć, że jej partner zgwałcił córkę. Uważa, że to ona go prowokowała, bo chciała odebrać jej miłość życia. Potępia swoje dziecko, zamiast dorosłego, który je skrzywdził.

Ambiwalentne uczucia, pomoc psychologa dla ofiar molestowania

W związku z tym, iż kazirodztwo ma miejsce w obrębie najbliższej rodziny, wzbudza ambiwalentne uczucia. Często sprawca molestowania i gwałtu potrafi udawać wspaniałego oraz troskliwego ojca czy ojczyma. W rezultacie ofiara z jednej strony odczuwa złość oraz wstręt, a z drugiej jest z tym człowiekiem związana emocjonalnie. Ofiary przemocy seksualnej, do której dochodzi w rodzinie, często potrzebują pomocy psychologicznej.