Kuchnia Najnowsze Zdrowa dieta

Kawa – czego o niej nie wiesz?

kofeina

Dla wielu osób poranek zaczyna się od wypicia filiżanki kawy. Znany na całym świecie napój ma wiele właściwości, które nie każdy zna. Kawa – czego o niej nie wiesz?

Kawa na dzień dobry

Palone ziarna kawowca umożliwiają nam przygotowanie napoju, którym zachwyca się cały świat. Kawa, bo właśnie o niej mowa, to nie tylko źródło kofeiny, ale napój, który wpisał się w tradycję i kulturę wielu narodów. Każdego roku produkuje się miliony ton kawy. Ilość wypijanych przez ludzi filiżanek jest więc ogromna. Uwielbiamy charakterystyczny smak i aromat kawy, bez względu na sposób jej podania. Kawa ma różne właściwości, które zdecydowanie warto poznać.

Kofeina i energia

Kofeina jest organicznym związkiem, którego źródłem jest m.in. kawa. Wyróżnia się działaniem stymulującym. Bardzo szybko dociera do naszego mózgu. Już 10 minut wystarczy, by poczuć energię po wypiciu tego magicznego płynu. Dlatego także jest środkiem uzależniającym. Pijemy kawę rano, by obudzić się i być gotowym do działania. Jednak pomiędzy godziną 8 a 9 powinniśmy zrezygnować z jej picia, ponieważ nasz organizm wytwarza wtedy więcej kortyzolu, czyli hormon stresu.

Bezsenność

Kawa ma pobudzać, ale w zbyt dużych ilościach, niekorzystnie działa na nasz organizm. Może powodować bezsenność, szczególnie jeśli przesadzamy z dzienną dawką kofeiny. Wypicie kawy o dość późnej porze często skutkuje chronicznym brakiem snu. Kofeina jest aktywna w organizmie przez kilka godzin, od jej spożycia, dlatego jeśli chcemy się wyspać, unikajmy picia kawy przed pójściem do łóżka.

Naturalny narkotyk

Osoby, które nie mogą żyć bez kawy doskonale zdają sobie sprawę, że kofeina uzależnia. Po jej wypiciu wzrasta poziom dopaminy w mózgu. W rezultacie poprawia się nam humor i czujemy się lepiej. Nasze kubki smakowe zostają pobudzone. Ale z kawą trzeba uważać, ponieważ zbyt duża ilość kofeiny może negatywnie oddziaływać na psychikę, powodując ataki paniki czy nerwowość. Kawa podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca, dlatego nie jest polecana osobom, które mają problemy zdrowotne tego typu.

Kawa a zdrowie

Wiele preparatów na odchudzanie, zawiera w swoim składzie kofeinę. Jej działanie przyczynia się do wytwarzania ciepła w organizmie i tym samym spalanie tłuszczu. Jednak to tylko teoria, która nie potwierdza, że pijąc duże ilości kawy, nagle zrzucimy zbędne kilogramy. Kawa działa stymulująco na nasze jelita i jej picie niesie ryzyko powstawania kamieni żółciowych.

kawaKawa nie jest dobra dla wszystkich. Nie powinny pić jej kobiety w ciąży czy dzieci. Jednak dzięki wielu zaletom i niepowtarzalnemu aromatowi, trudno przejść obojętnie, obok parującej, świeżo zaparzonej filiżanki kawy. Delektując się smakiem tego napoju, nie przesadzajmy z jej ilością, a z pewnością nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

Emilly27k

5 lat temu

Pije tylko 2 rodzaje kawy. Czasem napiję się ekspresowej, ale trzeba ostrożnie z tymi kawami. Najlepsza jest z mlekiem i delektowanie się czymś do niej- coś lekkiego.

pati25

5 lat temu

Bardzo lubię kawę.Jestem chyba uzależniona od tego napoju.Zmartwiła mnie informacja,że picie kawy niesie ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Muszę więc ogrraniczyć jej picie

dulcynea

5 lat temu

Uwielbiam kawę !

Zostaw komentarz