Fitness

Jesienne wycieczki rowerowe

jesienne wycieczki rowerowe

Jazda na rowerze niesie dla nas szereg korzyści. W jej trakcie dotleniamy organizm, a także kształtujemy mięśnie nóg, brzucha i pośladków. Wzmacniamy również kręgosłup i poprawiamy wydolność naszego serca. Trenowanie sportu pozwala nam na lepszy sen oraz poprawia nastrój ze względu na wydzielane w czasie ruchu endorfiny. Systematyczny ruch pozytywnie wpływa również na naszą odporność, szczególnie, jeśli na rower wsiadamy niezależnie od pogody. Jesienne wycieczki rowerowe są więc korzystne dla naszego zdrowia. Do tego mają wiele uroku. Jak się do nich przygotować?

Nierozerwalnie z aktywnością fizyczną kojarzy nam się lato. Jednak wielu sportowców zgodnie stwierdzi, że to właśnie jesień jest najlepszą porą na treningi. Temperatura jest niższa, więc nie pocimy się tak intensywnie i nie grozi nam przegrzanie. Kolorowe liście i mgła snująca się wśród łąk nastrajają wyjątkowo pozytywnie. Mniejszy ruch turystyczny pozwala na spokojne zwiedzanie lokalnych atrakcji. Jesienne wycieczki rowerowe pozwolą nam na zachowanie dobrego zdrowia oraz korzystanie z uroków jesieni.

Jesienne wycieczki rowerowe – korzyści

Jazda na rowerze bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas niej pracują intensywnie łydki, pośladki, uda i brzuch. Pozwala to na wzmocnienie muskulatury i poprawę kondycji, którą nadwątliło wylegiwanie się na plaży w upalne dni lata. Jesienna aura sprzyja intensywnemu wysiłkowi. Zmusza on układ krążenia do wydajniejszej pracy, co polepsza jego wydolność, a nas chroni przed nadciśnieniem i chorobami serca. Regularny ruch sprawia, że nie dopada nas zadyszka, a jazda staje się przyjemnością. Wycieczki rowerowe pozwalają na poprawę samopoczucia. Aktywność fizyczna sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny. Przebywanie na łonie natury, która na jesień jest barwna i bardzo urokliwa, dodatkowo nas uspokaja i odpręża.

Jak się ubrać na rowerową wyprawę?

Każdy z nas marzy o pięknej, złotej jesieni. Niestety, pogoda o tej porze roku bywa kapryśna. Dlatego warto ubrać się odpowiednio, by nie dopuścić do przemarznięcia ciała, ale też nie przegrzać się zanadto. Podstawową zasadą jest ubieranie się „na cebulkę”, czyli zakładanie kilku warstw cieńszych ubrań zamiast jednej, grubej kurtki. Pozwoli to na regulowanie temperatury ciała. Cienką bluzę możemy zdjąć i schować do plecaka, gdyby było nam jednak za ciepło. Dobrym pomysłem jest branie ze sobą czapki, szalika i rękawiczek, nawet jeśli pogoda jest słoneczna. Wieczory o tej porze roku są chłodne. Zaskoczyć nas może także niska temperatura panująca w lesie czy chłodny wiatr wiejący na polach za miastem. Odpowiednio dobierzmy również buty i skarpetki. Większość sklepów sportowych ma w swojej ofercie specjalne obuwie dostosowane do zimniejszych pór roku.

Zachowaj ostrożność i rozwagę

Zmienna jesienna aura może być przyczyną wielu niedogodności dla rowerzystów. Wbrew pozorom, drogi i ścieżki rowerowe mogą mieć śliską nawierzchnię. Przyczyną mniejszej przyczepności kół do powierzchni może być mgła, szadź, deszcz czy leżące na asfalcie mokre liście. Te ostatnie zakrywają także kałuże i dziury. Gdy wjedziemy w nie z zaskoczenia, łatwo o utratę równowagi i wywrotkę. Uważać musimy również na pasy dla pieszych, które malowane są gumową, śliską farbą. Pamiętajmy, by je omijać i przejeżdżać między nimi. Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie dla rowerzysty jesień, jest szybsze zapadanie zmroku. Wybierając się za miasto musimy pamiętać, że zmierzch może nadejść prędko. Po ciemku trudniej będzie nam znaleźć drogę powrotną.

Przygotuj rower na jesień

jazda na rowerze

Jesienne wycieczki rowerowe sprawią nam mnóstwo radości pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy do nich rower. Pamiętajmy, żeby przed dłuższym wypadem sprawdzić, czy nasz sprzęt jest sprawny. Dobrze działające przerzutki i hamulce oraz odpowiednio napompowane koła zapobiegną przykrej awarii w połowie drogi. Ze względu na krótsze dni, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie roweru. Z przodu powinniśmy umieścić białą lampkę, a z tyłu czerwoną. Istotne są także wszystkie odblaski na naszych ubraniach, ramie lub kołach roweru. Możemy zaopatrzyć się w odblaskową, jaskrawą kamizelkę, czapkę lub chustkę na ramię. Dzięki nim będziemy widoczni przez kierowców samochodów, co zapewni nam większe bezpieczeństwo.

Jesienne wycieczki rowerowe – zalety

Jesienne wycieczki rowerowe wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, ale mają mnóstwo zalet. Kolorowe liście, malownicze mgły i zapierające dech w piersiach widoki poprawią nam nastrój. Warto także sięgnąć po przewodnik turystyczny, by poczytać o lokalnych atrakcjach. Praktycznie w każdej okolicy znajdują się ciekawe miejsca, które możemy zwiedzić. Zabytki, muzea, rezerwaty przyrody czy ukryte w lesie jeziora na jesień nie są oblegane przez turystów. Dzięki temu możemy lepiej poznać nasz region i docenić jego walory. Szybkie zapadanie zmroku i niska temperatura sprawiają, że chętniej sięgamy po czekoladę czy ciasto. Nieprzypadkowo jesienią i zimą przybieramy nieco na wadze. Rowerowe wycieczki pozwolą nam spalić nadprogramowe kalorie. Jak widać, przynoszą nam one same korzyści. Warto więc wykorzystać słoneczne dni jesieni i ruszyć w teren na rowerze.

Karolina Solga

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Jazda na rowerze ma wiele zalet.Przede wszystkim doskonale wpływa na nasze zdrowie i na naszą figurę.Taka wyprawa jesienią to miłe spędzenie czasu wolnego.Możemy się odprężyć po dniu w pracy.Zrelaksować się

Tess

7 lat temu

Dawno nie jeździłam na rowerze. Nie mam swojego a wszyscy mają za wysokie dla mnie. Pytam się o zwykły składak, na takim niskim umiałabym jeździć i nie bałabym się, że się przewrócę. Nie mam już dobrej kondycji. lata robią swoje.

KreoVita

7 lat temu

O tak, jesienne wyprawy rowerowe to doskonała propozycja na spędzenie czasu aktywnie – niestety w tym roku nie dla mnie bo rower mi ukradli.

Emilly27k

7 lat temu

Czemu nie rower jesienią fantastyczna sprawa. Zdrowie. Pełen relaks, pełnia życia podczas spalania kalorii w czasie jazdy rowerem.

Danusiate

7 lat temu

Ja nie przepadam za jazdą na rowerze, ale jesienne wyprawy uwielbiam – w formie wędrówek. Mam wrażenie, że jadąc na rowerze, nie dostrzegam tych wszystkich przepięknych szczegółów wokół mnie. Z drugiej strony – na rowerze można pokonywać dłuższe znacznie dystanse niż pieszo, no i zawsze można zatrzymywać się, kiedy widzę coś interesującego.

Mindi

7 lat temu

W zupełności zgadzam się, że przejażdżki rowerowe wnoszą dużo dobrego. Mój rower już wyciagnięty po letniej przerwie, gdy więcej czasu spędzało się na działce. Pod wieczór już nie jest tak gorąco i z prztyjemnością wczoraj wybraliśmy się z mężem na długą przejażdżkę. Ale faktycznie szybko zrobiło się ciemno i muszę pomyśleć o kamizelce odblaskowej, jako dodatkowym elemencie dla bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz