jaskra

Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się u w różnym wieku, jednym z nich jest jaskra – choroba osób dojrzałych.

Jaskra – czym się charakteryzuje?

Jaskra jest chorobą, w której postępuje zanik nerwu wzrokowego, czyli inaczej neuropatia jaskrowa. Włókna nerwowe siatkówki mogą zanikać, w wyniku czego powstają ubytki wzroku. Oko traci część postrzeganego obrazu. Obumierające włókna siatkówki powodują stopniowe zwiększanie się ubytków aż do całkowitej utraty wzroku. Pacjent zaczyna mieć problemy z widzeniem, jego pole jest coraz bardziej ograniczone, aż dochodzi do całkowitego zaniku. Proces ten jest nieodwracalny, ponieważ nerwu wzrokowego nie da się na nowo odtworzyć. Osoby chore często przez lata żyją z nieświadomością postępującej powoli choroby. Przyczyną jest zwykle zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe dna oka. Badanie sprawdzające jego stan można wykonać u okulisty przy każdej rutynowej wizycie. Jaskra jest często diagnozowana w rozwiniętym stopniu, gdzie kłopoty ze wzrokiem są na tyle poważne, że leczenie nie zawsze okazuje się skuteczne.

Jaskra – choroba osób dojrzałych?

wzrok

Zachorowalność na jaskrę zwiększa się wraz z wiekiem. Szacuje się, że po 30 roku życia wyróżnia się zaledwie 2 % chorych a w grupie 60-70 lat nawet 7 %. To ponad trzy razy więcej chorych. Wśród czynników ryzyka znajdują się także predyspozycje rodzinne. Jeśli w rodzinie były wcześniej przypadki zachorowania na jaskrę, ryzyko znacząco wzrasta. Wiele dolegliwości wieku dojrzałego także sprzyja problemom ze wzrokiem. Niskie ciśnienie, liczne migreny oraz choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca, umieszczane są na listach zagrożeń jaskry. To poważne schorzenie, które może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Leczenie jest zależne od stopnia choroby. Może być farmakologiczne, operacyjne lub laserowe. Pozwala zmniejszyć bolesne objawy i postępującą wadę wzroku. Nieleczona jaskra skutkuje jego całkowitą utratą. Wykonywanie okresowych badań okulistycznych umożliwia kontrolę wzroku i jest częścią profilaktyki jaskry. Regularne odwiedzanie lekarza powinno być zdrowym nawykiem nie tylko osób, u których w rodzinie wystąpiły problemy ze wzrokiem.

Utrata wzroku to najgorszy skutek postępującej jaskry. Aby nie dopuścić do czarnego scenariusza należy pamiętać o badaniach oczu. Coraz więcej osób ma obecnie problemy ze wzrokiem. Nasza świadomość skali problemu może zmienić podejsćie do zdrowia i tym samym zmniejszenie liczby chorych na jaskrę.