Jakie szkody może przynieść źle dobrany stanik

Źle dobrany stanik stanowi problem globalny. Większość kobiet, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma problem z doborem odpowiedniego rozmiaru biustonosza.  Jakie szkody może przynieść źle dobrany stanik?

Jakie są rozmiary staników?

Zacznijmy od tego, że nie tylko kobiety nie wiedzą, jaki mają rozmiar stanika, ale firmy bieliźniarskie też skazują je na noszenie byle czego.  Staniki mają różne obwody, począwszy od 60, a skończywszy na 130. Do tego dochodzi jeszcze literka oznaczająca wielkość miseczki. Dopiero zestawienie obwodu z literką miseczki daje nam pełny obraz biustu. Piersi w rozmiarze 70 D są spore, natomiast 60 D to stosunkowo mały biust. Tu i tu mamy miseczkę D. Dlatego mężczyźni i kobiety, którzy kierują się tylko literką oznaczającą miseczkę, popełniają zasadniczy błąd.

Nosimy staniki ze zbyt dużym obwodem

Kobiety najczęściej noszą za małe miski przy za dużym obwodzie. Dużym problemem są także wbijające się w skórę druty przy stanikach (fiszbiny), odparzające skórę ramiączka oraz zbyt szeroki mostek łączący miseczkę. W zależności od konkretnej sytuacji i rodzaju „występku”, może przynieść on inne konsekwencje.

Trudności w przepływie limfy

Za mały stanik uciska biust, utrudnia odprowadzanie limfy, a wraz z nią wadliwych komórek, które mogą stać się zaczątkiem zmian nowotworowych. Biustonosz nigdy nie powinien być za luźny, ale za mała miska też może sporo zaszkodzić. Jeśli masz większe piersi, musisz znaleźć dla nich większy stanik. Nie zadowalaj się największym dostępnym w sieciówce, który jest dla ciebie za mały. To nie tylko deformuje biust, powoduje dyskomfort i ból, ale też zaburza przepływ limfy.

Odpinający się stanik

Za szeroki obwód sprawia z kolei, że stanik non stop nam się przesuwa i odpina z tyłu. Ramiączka, jeśli nie są dobrze wyregulowane, też mogą się odpinać. Jest to niezwykle irytujące, ponieważ towarzyszy temu stałe uczucie dyskomfortu. Nigdy nie wiadomo, czy stanik nie rozepnie się w towarzystwie lub nie przesunie w bok, gdy nachylamy się nad stolikiem podczas rozmowy z kolegą z pracy.

Bóle kręgosłupa

Stanik ma za zadanie podtrzymywać biust, gdy nie sprawdza się w tej podstawowej roli, pojawiają się bóle kręgosłupa, gdyż ten jest za mocno obciążony. Poza tym źle dobrany biustonosz utrudnia uprawianie sportu i podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Zbyt ciasny stanik także nie jest dobry…

Za ciasny stanik utrudnia krążenie, może prowadzić do bólu serca i omdleń. Ponadto istnieje ryzyko pozostawienia przez niego siniaków. W ciągu dnia odczuwamy spory dyskomfort prowadzący do problemów z koncentracją.

Dla kogo staniki bez fiszbin?

Gdy gniotą nas fiszbiny, skóra może być obtarta i podrażniona. Nie jest to z pewnością zdrowe, dlatego gdy masz mały biust, kupuj staniki bez fiszbinów, uszyte z miękkich, przyjemnych dla skóry tkanin.

Odparzenia po ramiączkach

Ramiączka, gdy obcierają skórę, a latem prowadzą do odparzeń, powinny zostać wymienione na inne lub zwyczajnie odpięte, jeśli nie powoduje to u ciebie dyskomfortu, a stanik jest dobrze dobrany i się nie przemieszcza. Na szczęście dziś z większości biustonoszy można odpiąć ramiączka.

Za szeroki mostek w staniku

Za szeroki mostek może ugniatać właścicielki stosunkowo niewielkiego biustu, gdyż ma nieustanny kontakt z kośćmi wchodzącymi w skład klatki piersiowej. Może też prowadzić do problemów z przepływem krwi i powodować ból serca oraz otarcia. Najlepiej wybierać staniki z niskim i cienkim mostkiem. Mają one wiele zalet, w tym nadają się pod bluzki z naprawdę głębokim dekoltem.

Profesjonalny brafitting

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar stanika powinnaś nosić i jak dobrać odpowiedni model biustonosza, poproś o pomoc zawodową brafitterkę. Ona pomoże ci także wyregulować wysokość ramiączek.