potrzeby małego dziecka
Nyana Stoica z Unsplash

Rodzice często niewłaściwie definiują potrzeby dziecka, uważają, że te marzą o drogich zabawkach, modnych ubrankach i designerskim wózku. Tymczasem maluchy nawet nie widzą feerii barw roztaczanej przez pluszaki w ich pokojach. Noworodek dostrzega tylko kontrast między bielą a czernią. Jakie są potrzeby małego dziecka i jak je zaspokajać?

Spis treści:

  1. Jak zabawki dziecięce generują przebodźcowanie układu nerwowego?
  2. Czy noworodek rozpoznaje głosy rodziców?
  3. Dlaczego zabawa z dzieckiem jest istotna?
  4. Jak powstaje więź matki z dzieckiem?
  5. Do czego prowadzą zaburzenia więzi?
  6. Kiedy pojawia się depresja anaklityczna?
  7. Potrzeby małego dziecka. Potrzeba więzi ze stałym opiekunem
  8. Co zrekompensować ma zakup drogich zabawek?

Jak zabawki dziecięce generują przebodźcowanie układu nerwowego?

Choć w ostatnich latach rodzice starają się kupować artykuły dziecięce najwyższej jakości, to potrzeby małego dziecka często pozostają niezaspokojone. Wynika to z faktu, iż noworodek bardziej potrzebuje uwagi, zaangażowania, bliskości i poczucia bezpieczeństwa niż misia grającego 10 różnych piosenek. Zabawki dziecięce mogą powodować przebodźcowanie układu nerwowego maluszka, dlatego należy wprowadzać je z umiarem, aby nie przytłaczały. Nadmierna stymulacja mózgu nie jest wskazana, gdyż noworodek dopiero uczy się otaczającego go świata. Zbyt duży napływ bodźców może prowadzić do ogólnego rozdrażnienia i częstego płaczu.

Czy noworodek rozpoznaje głosy rodziców?

Warto wyraźnie podkreślić, iż noworodek rozpoznaje głosy rodziców, ale też wszystkich osób, z którymi mama miała kontakt w ciąży. Może pozytywnie reagować na słowa wypowiadane przez jej przyjaciółkę, która zawsze wywierała kojący wpływ na samopoczucie rodzicielki. Także głosy osób, które wprowadzały nerwową atmosferę w ciąży, vide przełożonego czy kolegi z pracy, mogą być odbierane jako negatywne.

Dlaczego zabawa z dzieckiem jest istotna?

Zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna, gdyż stymuluje jego rozwój. Ta powinna opierać się na kontakcie wzrokowym, rozmowie i uważności. Wspomniane czynniki stymulują bowiem rozwój emocjonalny młodego człowieka. Sama modna zabawka na niewiele się zda, jeśli mama wrzuci ją do łóżeczka, a sama zajmie się przeglądaniem wpisów na Facebooku. W takiej sytuacji potrzeby małego dziecka nie zostaną zaspokojone.

Jak powstaje więź matki z dzieckiem?

Naukowcy wykazali, iż więź matki z dzieckiem ma charakter fizjologiczny. Wskutek dotyku, kontaktu wzrokowego i wypowiadanych słów powstają połączenia neuronalne. Te sprzyjają wyrażaniu emocji i odzwierciedlaniu tych, które przeżywają inni ludzie. Z czasem dziecko na uśmiech mamy, sąsiadki czy cioci również reaguje uśmiechem. W ten sposób nie tylko rodzi się więź matki z dzieckiem, ale też kształtują się cenne kompetencje społeczne.

Do czego prowadzą zaburzenia więzi?

Czasem dochodzi do zaburzeń więzi rodzącej się między matką a dzieckiem. W takiej sytuacji młody człowiek zaczyna zabiegać o uwagę. Może płakać, sygnalizując rodzicom, że jego potrzeby emocjonalne nie zostały zaspokojone. Jeśli jednak ci go nie utulą i nie zareagują adekwatnie do sytuacji, narodzić może się pozabezpieczny styl przywiązania. Ten generuje ogromne trudności w budowaniu relacji międzyludzkich.

Kiedy pojawia się depresja anaklityczna?

Niektóre dzieci doświadczają braku bliskości ze stałym opiekunem. Dzieje się tak w przypadku, gdy matka cierpi na depresję poporodową albo oddaje noworodka do domu dziecka. W takiej sytuacji pojawić może się depresja anaklityczna, znana też jako choroba sieroca. Na początku dzieci dążą do zaspokojenia swoich potrzeb. Swój dyskomfort sygnalizują poprzez płacz. Ten stanowi jedyną metodę zwrócenia uwagi opiekunom. Jeśli jednak ci nie reagują, a potrzeby pozostają niezaspokojone, dzieci dystansują się. W rezultacie zaczynają się gorzej rozwijać i częściej chorować. W przypadku porzuconych noworodków kluczową rolę odgrywa szybka adopcja. Budowanie bliskości ze stałym opiekunem zapobiega depresji anaklitycznej. Niestety, w Polsce procedury adopcyjne bardziej skupiają się na tym, że matka może się rozmyślić, aniżeli biorą pod uwagę dobro dziecka.  W rezultacie u porzuconych noworodków powstaje choroba sieroca, która uniemożliwia tworzenie więzi z innymi ludźmi.

Potrzeby małego dziecka. Potrzeba więzi ze stałym opiekunem

Badania naukowe wykazały, iż budowanie więzi z matką odgrywa najistotniejszą rolę w pierwszym roku życia dziecka. Jeśli rodzicielka boryka się z depresją poporodową, jej rolę powinien przejąć ojciec, babcia, dziadek, ciocia lub przyjaciółka. Gdy pojawia się stały opiekun, który zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, w tym potrzebę bliskości, nie dochodzi do ujawnienia się objawów depresji anaklitycznej.

Co zrekompensować ma zakup drogich zabawek?

Zakup drogich zabawek, na który decydują się niektórzy rodzice, często stanowi formę zadośćuczynienia. Na matce i ojcu spoczywa dziś ogromna presja społeczna. Powinni oni idealnie wychowywać dziecko. Nie zawsze dobrze odnajdują się w nowej roli, więc chcą, aby ich dziecko miało przynajmniej drogie ubranka i jedzenie najwyższej jakości.

Magdalena Kukurowska