Układ nerwowy jest odpowiedzialny za najważniejsze funkcje życiowe takie jak mówienie, poruszanie się czy zapamiętywanie. Dlatego schorzenia układu nerwowego mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia. Kiedy należy bezzwłocznie udać się do neurologa? Sprawdź, ta wiedza może się przydać!

10 objawów, z którymi należy jak najszybciej udać się do neurologa

  1. Zaburzenia równowagi.
  2. Problemy z koordynacją ruchową.
  3. Częste omdlenia.
  4. Zawroty głowy.
  5. Zaburzenia czucia.
  6. Nagłe zaburzenia widzenia.
  7. Niedowład kończyn.
  8. Nagłe i silne bóle głowy.
  9. Drętwienia kończyn.
  10. Problemy z mową.

Oczywiście nie każdy z wymienionych powyżej objawów musi świadczyć o wystąpieniu stanu bezpośrednio zagrażającego życiu i zdrowiu. Żadnego nie wolno jednak ignorować!

Możliwość umówienia się do neurologa znajdziesz na stronie: https://medicapark.pl/neurologia,76,pl

Natychmiastowa pomoc czy konsultacja lekarska?

W przypadku wystąpienia takich objawów jak silny ból głowy, bełkotliwa mowa, problemy z widzeniem, drętwienie kończyn, niedowład mięśni twarzy czy kłopoty z chodzeniem należy jak najszybciej wezwać służby ratownictwa medycznego, ponieważ to najbardziej typowe objawy udaru mózgu. Im szybciej pacjent trafi do placówki medycznej, tym większa szansa, że pomoc zostanie udzielona na czas. Na szpitalny oddział ratunkowy należy się zgłosić także, gdy problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego są następstwem wypadku. Warto pamiętać, że niektóre objawy związane z urazem mogą wystąpić kilka godzin, a nawet kilka dni po zdarzeniu. Zawsze należy poinformować o tym fakcie lekarza.

Wiele chorób neurologicznych ma charakter przewlekły. Należą do nich m.in.: padaczka, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, choroba Huntingtona czy migrena. Choć chorób sklasyfikowanych jako przewlekłe nie da się zazwyczaj całkowicie wyleczyć, to za pomocą odpowiednio dobranych metod leczenia, np. farmakologii czy rehabilitacji, można ograniczyć ich rozwój i poprawić komfort życia pacjenta. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o rozwoju chorób o podłożu neurologicznym, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Neurolog prywatnie czy na NFZ?

Gdzie szukać pomocy w przypadku nagłych lub nawracających problemów z układem nerwowym? Lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu nerwowego, jest neurolog. Skierowanie do neurologa możemy otrzymać w przychodni POZ od lekarza rodzinnego. Niestety zdarza się, że na wizytę przyjdzie czekać nawet kilka miesięcy. Jeśli nasz stan nie zagraża życiu, ale budzi wątpliwości i utrudnia normalne funkcjonowanie, warto poszukać pomocy w placówkach prywatnych, do których nie potrzeba skierowania. Konsultacja neurologiczna to przede wszystkim wywiad lekarski i badanie fizykalne (głowy, kończyn oraz tułowia). W przypadku wystąpienia niepokojących objawów lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia (EEG). Na podstawie otrzymanych wyników dobiera odpowiednie metody leczenia.