fotel do pracy biurowej
Pixabay
Coraz dłuższy czas pracy biurowej przyczynia się do występowania schorzeń wynikających z wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Elementem, który ma największy wpływ na komfort przy komputerze, jest krzesło. Przy aktualnych ofertach różnego rodzaju foteli do biurka wybór właściwego produktu, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, lecz także zapewni utrzymanie prawidłowej postawy, jest nie lada wyzwaniem.

Fotel czy krzesło – co wybrać?

Dwie główne różnice pomiędzy tymi meblami to przede wszystkim wielkość i cena. Krzesła są dość często mniejsze, bywają wyposażone w węższe siedzisko oraz krótsze oparcie i zazwyczaj mniejszy zakres regulacji. Zdecydowanie częściej są wybierane do stanowisk z ograniczoną przestrzenią, gdzie brakuje miejsca na duże fotele do biurka. Jeżeli zależy nam na komforcie podczas pracy, powinniśmy zastanowić się nad fotelem. Musimy jednak pamiętać, że ich cena może być nawet kilkukrotnie wyższa od ogólnodostępnych krzeseł. Jeśli spędzamy co najmniej kilka godzin dziennie przy komputerze, warto zainwestować w modele z obszernym i wygodnym siedziskiem oraz szerokim oparciem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że skutki siedzenia przy biurku będą mniej odczuwalne dla naszego kręgosłupa.

Zwróć uwagę na podstawę fotela

Podczas pracy z komputerem wręcz podstawowym standardem stały się obrotowe fotele na kółkach z możliwością regulacji wysokości oraz podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na szybką i przede wszystkim bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska pracy. Niezwykle ważną kwestią budowy tego rodzaju modeli jest ich pięcioramienna podstawa. Niestety fotele, które posiadają czteroramienną podstawę, łatwo się przewracają, co w konsekwencji może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji i kontuzji u pracowników.

Fotele do biurka

Pixabay

Fotele do biurka – podstawowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Podstawowym parametrem fotela, który należy ocenić, jest ergonomia. Jest to jednak bardzo złożona kwestia, której analiza wymaga pewnej wiedzy. Na początku powinniśmy przeanalizować własny styl pracy, który zdefiniuje, które elementy są dla nas kluczowe, a jakie drugorzędne. Następnie warto oszacować, w jakim stopniu wyszczególnione przez nas potrzeby są zaspokajane przez konkretne cechy:

  • wysokość – dobrze dobrany fotel biurowy musi dawać możliwość podniesienia siedziska w taki sposób, aby nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Niestety zbyt niski lub za wysoki model nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru, co może powodować dolegliwości bólowe,
  • oparcie – najlepszym rozwiązaniem jest zakup foteli profilowanych do kształtu kręgosłupa z podparciem lędźwiowym, aby móc przystosować krzesło do wzrostu użytkownika. Warto zainwestować w model z odchylanym oparciem, który pozwoli odciążyć nasze plecy w trakcie przerw,
  • siedzisko – powinno być przede wszystkim miękkie, ale też niezbyt głębokie. To element, który każdy musi dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Warto też zadbać o to, aby materiał, z którego zostało ono wykonane, był plamoodporny i oddychający,
  • podłokietniki – w zdecydowanej większości produktów są one niewielkie, a ich pozycja jest stała. Niestety nie jest to najlepsze w przypadku foteli do pracy biurowej.

Ile to kosztuje?

Aktualnie na rynku znajdziemy różnorodne modele foteli biurowych w zróżnicowanych cenach, bogatą ofertę znajdziemy na stronie internetowej sklepu Mirat – https://mirat.eu/fotele-biurowe. Najtańsze produkty można kupić nawet poniżej 100 złotych, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku nie będziemy czuć się komfortowo w trakcie pracy. Jeżeli zależy nam na ergonomicznym fotelu, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. W najwyższych przedziałach cenowych znajdują się profesjonalne krzesła przeznaczone m.in. dla zawodowych graczy.

To właśnie nasze preferencje decydują o tym, jakie cechy będą dla nas kluczowe, a które mają mniejsze znaczenie. Dlatego też zakup fotela do biurka wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na analizę rynku oraz poszczególnych parametrów. Zadbajmy więc o to, aby wybór nie odbił się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu.