Bez kategorii

Jaka żarówka LED do pokoju sprawdzi się najlepiej?

Jaka żarówka LED do pokoju sprawdzi się najlepiej

zdjęcie główne stock.adobe.com autor: DondykRiga

Żarówki LED różnią się między sobą pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko parametrów technicznych, takich jak rodzaj gwintu czy liczba lumenów. Żarówki LED do pokoju czy na korytarz charakteryzują się też m.in. różną temperaturą barwową. Jak się w tym nie pogubić i wybrać najlepszą dla siebie żarówkę? Podpowiadamy!

Żarówka LED do pokoju: ciepłe, chłodne czy neutralne światło?

Cechami żarówki, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest temperatura barwowa oraz wskaźnik oddawania barw. Dlaczego jest to istotne? Kolor światła znacząco wpływa na Twoje samopoczucie. Związany z nim wskaźnik oddawania barw z kolei to dla Ciebie informacja, jak bardzo prawdziwie w danym świetle widzisz kolory. Im poziom wskaźnika wyższy (bliżej 100) tym kolory przedmiotów oddawane są bardziej realnie. Im zaś wskaźnik ten niższy, tym mocniej mogą być przekłamane. Najłatwiej będzie Ci zaobserwować tę zależność, jeśli włączysz żarówkę o ciepłej barwie światła. Wówczas np. zauważysz, że białe ściany wydają się żółtawe, a brązowe meble nabierają pomarańczowego odcienia.

Jak wiedzę o temperaturze barw i wskaźniku oddawania kolorów możesz zastosować w praktyce?

  • do pokoju dziennego lub sypialni wybieraj żarówki o ciepłej barwie. Ułatwi Ci ona wieczorny relaks, pozwoli odprężyć się i odpocząć. Żółte światło przyspiesza też zasypianie, więc dobrze jest, gdy emituje je wybrana przez Ciebie lampa LED do pokoju dziecka.
  • chłodna barwa wspomaga koncentrację oraz pobudza do działania. Idealnie więc, jeśli na Twoim biurku pojawi się lampka stołowa emitująca właśnie tego typu światło. Ale uwaga! Użycie żarówek o chłodnej barwie jako głównego źródła światła w pomieszczeniu to nie najlepszy pomysł. Jeśli przez dłuższy czas będziesz przebywał w pokoju oświetlonym jedynie zimnym, niebieskim światłem, szybko możesz poczuć się zmęczony. Organizm przez cały czas będzie w stanie pobudzenia, co zdecydowanie mu nie służy.
  • neutralny kolor światła to najlepszy wybór, jeśli szukasz głównego oświetlenia do pokoju, w którym zazwyczaj pracujesz. Tak jak barwa chłodna, pozytywnie wpływa on na koncentrację, a jednocześnie nie wywołuje uczucia zmęczenia. Neutralne światło powinna także emitować lampa LED do pokoju młodzieżowego.

Dobrej jakości żarówki LED, o każdej temperaturze barwowej, znajdziesz w bogatej ofercie https://swiatlolux.pl/.

Żarówka LED do ściemniacza

Ściemniacz to popularne urządzenie, dzięki któremu możesz swobodnie decydować o natężeniu światła. Kiedy pracujesz lub czytasz, zwiększasz natężenie światła i rozjaśniasz pokój. Gdy zaś planujesz odpocząć albo szybko stworzyć romantyczną atmosferę, wystarczy, że użyjesz ściemniacza. W pokoju natychmiast zapanuje delikatny półmrok. Żarówka LED do ściemniania to świetne rozwiązanie zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Przed zakupem sprawdź jedynie, czy rodzaj żarówki pasuje do wybranego przez Ciebie ściemniacza. Możesz też zdecydować się na wybór lampy, która ma już wmontowane urządzenie ściemniające. Oświetlenie LED często zaopatrzone jest w ten właśnie dodatek.

Jakie żarówki LED do pokoju – światło skupione czy rozproszone?

Podczas wyboru najlepszej żarówki zwróć również uwagę na to, czy emituje ona skupione, czy rozproszone światło. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, światło rozproszone ma za zadanie rozświetlić całe pomieszczenie, ale bez dokładnego doświetlania detali. Jeśli pragniesz np. pięknie oświetlić obraz lub szukasz żarówki LED do toaletki, zwróć uwagę na żarówki emitujące światło skupione. Jak je rozpoznać? Najczęściej tego typu żarówki to modele z gwintem GU10. Wyróżnia je to, że nie są w całości przezroczyste, więc emitują światło jedynie w jednym kierunku. Taka żarówka sprawdzi się idealnie jako źródło światła w lampie stojącej albo jako żarówka LED do kinkietu.

Jaka żarówka LED do pokoju sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, który pokój chcesz oświetlić oraz jakie funkcje światło ma w nim pełnić. Jakikolwiek jednak rodzaj żarówki wybierzesz, pamiętaj, aby była ona dobrej jakości. Tak jak np. wszystkie żarówki LED od swiatlolux.pl.

Komentarze (6)

janeczka

1 rok temu

Warto zadbać o oświetlenie, ważne, by nie męczyło naszych oczu.

olina

1 rok temu

Bardzo przydatne porady dotyczące doboru oświetlenia:)

halszka

1 rok temu

Oswietlenie LED ma wiele zalet. Nic dziwnego, ze jest teraz takie modne.

daria

1 rok temu

Słyszałam wiele dobrego o oświetleniu LED.

pola

1 rok temu

U mnie najbardziej sprawdza się neutralne światło, moim zdaniem najmniej męczy oczy.

olga

1 rok temu

Ja preferuję chłodne światło.

Zostaw komentarz