ślub humanistyczny
Dimitri Kuliuk z pexels

Ślub humanistyczny cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, ponieważ dostosowuje się przebieg uroczystości do indywidualnych potrzeb pary młodej. Większość osób może go zawrzeć. Istnieje zaledwie kilka wykluczeń natury prawnej. Wiele osób ceni go za niepowtarzalną i emocjonalną atmosferę. Stanowi świetne rozwiązanie dla romantyków oraz par, którym przeszkadzają sztywne słowa przysięgi małżeńskiej. Jaką ideę ma ślub humanistyczny i czy wiąże się z konsekwencjami prawnymi?

Ślub humanistyczny jako alternatywa dla cywilnego i kościelnego

Ślub humanistyczny traktuje się jako alternatywę dla zawarcia związku małżeńskiego w Kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie każda para podziela zainteresowanie uroczystością, która posiada sztywny i formalny przebieg. Niektórzy uważają, że najważniejszą rolę odgrywa miłość, która ich połączyła. Nie chcą składać przysięgi przed urzędnikiem czy księdzem, wolą wypowiedzieć jej słowa w gronie najbliższych. Uważają, że liczy się tylko to, co płynie z ich wnętrza.

Czy ślub humanistyczny jest ważny z punktu widzenia prawa?

Warto podkreślić, że humanistyczny ślub nie niesie żadnych konsekwencji prawnych. Oznacza to, że nie zastąpi uroczystości formalnych. Małżonkowie w świetle prawa pozostają dla siebie obcy, dlatego nie dziedziczą po sobie i nie rozliczają wspólnie podatków. Niektóre osoby decydują się na wizytę u notariusza. Ślub humanistyczny pozwala oddać im głębię uczucia, natomiast spisanie oficjalnych dokumentów zapewnić bezpieczeństwo pod kątem formalnym. Niestety, nawet testament u notariusza nie zwalnia partnera z najwyższej stawki podatku od spadku i darowizn. Nie skutkuje też możliwością wspólnego rozliczania podatków i stosowania ulg.

Co czyni humanistyczny ślub tak wyjątkowym?

Choć humanistyczny ślub nie daje żadnych praw, to wiele par wybiera to rozwiązanie ze względu na jego piękny i podniosły charakter. Zawarcie związku małżeńskiego nie napotyka na żadne ograniczenia. Przysięgę można złożyć w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Uroczystość humanistyczną przeprowadza celebrant. Zazwyczaj biegle włada językami obcymi, wykazuje też gotowość do uczestnictwa w niekonwencjonalnych wydarzeniach. Udziela ślubu w innych państwach oraz podczas lotu balonem.

Romantyczny ślub humanistyczny, czyli uroczystość pełna wzruszeń

Romantyczny ślub humanistyczny uchodzi za niezwykle wzruszające wydarzenie. Pary, które wybierają ten rodzaj związku małżeńskiego, cenią sobie możliwość personalizacji przebiegu uroczystości. Dla wielu osób ślub cywilny zdaje się zbyt formalny, sztywny i odarty z warstwy emocjonalnej. Z kolei składanie przysięgi małżeńskiej przed ołtarzem kłóci się ze światopoglądem niektórych ludzi.

Czy pary jednopłciowe mogą zawrzeć ślub humanistyczny w Polsce?

Pary jednopłciowe nie mają w Polsce możliwości zalegalizowania związku. Wiele z nich wybiera humanistyczny ślub, aby podkreślić powagę relacji romantycznej i dać wyraz wyjątkowemu uczuciu. Mistrz ceremonii pozostaje otwarty na pary homoseksualne i konsultuje z partnerami przebieg uroczystości.

Humanistyczny ślub z obcokrajowcem bez zbędnej biurokracji

Ślub z obcokrajowcem stanowi spore wyzwanie logistyczne i wymaga spełnienia szeregu formalności. Nie wszystkim osobom odpowiada biurokracja. Coraz więcej par organizuje ślub humanistyczny, starannie wybierając mistrza ceremonii. Zakochanym zależy na tym, aby przemawiał w dwóch językach i tym samym uczynił uroczystość zrozumiałą dla wszystkich uczestników.

Ślub w plenerze – celebrant pozostaje otwarty na różne możliwości

Romantycy cenią sobie ślub w plenerze. Urząd Stanu Cywilnego udziela go tylko wówczas, gdy uzna, że zaproponowane miejsce spełnia wymogi formalne. Jest bezpieczne i licuje z jego powagą. Oznacza to, że wiele propozycji odpada. Nie każdej parze udaje się wziąć ślub na plaży czy w górach. Dla wielu zakochanych miejsce odgrywa ważną rolę, ponieważ nawiązuje do własnej miłosnej historii. Pary pragną pobrać się w swoim ulubionym parku. Mistrz ceremonii humanistycznej pozostaje otwarty na różne rozwiązania, także na lot balonem.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ślubu humanistycznego udziela celebrant. Zostać może nim również krewny, jeśli zapisze się do Towarzystwa Humanistycznego. Osoby, którym zależy na profesjonalnej oprawie, powinny kierować się doświadczeniem mistrza ceremonii.

Własna przysięga małżeńska – co w niej zawrzeć?

Własna przysięga małżeńska stanowi najbardziej wzruszający moment podczas ślubu. Posiada spersonalizowany charakter i odnosi się do sfer ważnych dla danej pary. Każdy tworzy ją samodzielnie, nawiązując do początków związku, zabawnych anegdot i największych wyzwań, którym udało się stawić czoła.

Jaki jest koszt ślubu humanistycznego?

Koszt ślubu humanistycznego wynosi ok. 1000 zł. Wspomniana kwota pełni rolę wynagrodzenia dla celebranta. Pary, które pragną wynająć zabytkowy dworek czy statek, muszą uwzględnić też dodatkowe koszty. Warto podkreślić, że humanistyczny ślub można zorganizować na łące lub w lesie, co ogranicza wydatki. Niektórzy przygotowują własne dekoracje ślubne DIY, korzystając z filmików instruktażowych znalezionych w internecie. Wiele par stawia na recykling i użycie starych materiałów.

Ślub humanistyczny – ograniczenia prawne

Humanistyczny ślub jest dla każdej osoby pełnoletniej, która pozostaje w pełni poczytalna i przysługuje jej nieograniczone prawo do podejmowania samodzielnych decyzji. Nie udziela się go parom, które pozostają ze sobą spokrewnione w linii prostej.

Magdalena Kukurowska