Styl życia

Jak zmobilizować się do pracy, pomimo zmęczenia?

Jak zmobilizować się do pracy

Czasem mamy w pracy gorące okresy. Wówczas nie wiemy, w co włożyć ręce. Nagle trzeba ogarnąć kilka lub kilkanaście rzeczy jednocześnie. W rezultacie robimy nadgodziny, jednak te wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Jak zmobilizować się do pracy, pomimo zmęczenia?

Ustal priorytety

Gdy jesteśmy zmęczeni, nie potrafimy skupić się na zbyt wielu rzeczach. Aby opanować chaos, warto ustalić priorytety. Jeśli wyznaczysz sobie punkty, które musisz zrealizować w najbliższym czasie, będzie ci łatwiej. To, co może zaczekać, spisz sobie na kartce i odłóż ją na bok. Gdy opanujesz to, co jest najważniejsze, to weźmiesz się za odhaczanie punktów z tej kartki.  Ważne, by nie robić tego po godzinach, zwłaszcza jeśli te rzeczy mogą zaczekać. Lepiej skupić się na tym, co najważniejsze i wyjść z pracy o w miarę normalnej porze, wyspać się i jutro przystąpić do dalszych działań, niż męczyć się do 23. Im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym pracujemy mniej efektywnie.

Wyznacz sobie nagrodę za realizację zadania

Warto wyznaczyć sobie nagrodę, jaką się obdarujemy, gdy tylko zrealizujemy zadanie. To nie musi być nic materialnego. Możesz sobie obiecać, że gdy tylko zrobisz rzeczy dla klienta, to wyjdziesz do domu, zjesz coś dobrego i się solidnie wyśpisz. Dziś odpuścisz sobie sprzątanie, pranie etc. Zero obowiązków po pracy, skoro w biurze masz ich aż nadto. Myśl o relaksie doda ci sił do realizacji zadań służbowych.

Pomyśl o pieniądzach, których potrzebujesz

Prawda jest taka, że większość z nas pracuje po to, by mieć środki na utrzymanie. Musimy za coś opłacić czynsz, media oraz kupić jedzenie. Warto pomyśleć, że musisz się teraz natrudzić, ale później otrzymasz za to wynagrodzenie, które będziesz mogła spożytkować na różne cele. Pieniądze to dla wielu osób najlepszy motywator do działania, gdy pojawia się zmęczenie.

Pomyśl o tym, co możesz kupić za te pieniądze

Rachunki oraz jedzenie to jedno, ale jakąś część pozostałych pieniędzy możesz wydać na drobne przyjemności. Możesz np. kupić szminkę, o której od dawna marzyłaś lub nowy stanik, który mignął ci w reklamie internetowej.  Z każdej wypłaty, jeśli tylko pozwalają na to twoje możliwości finansowe, warto kupić sobie coś tylko dla siebie. To niewątpliwie motywuje do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *