Jak zmieniać pampersy dla dorosłych
Fotografia dostarczona przez partnera

Pampersy dla dorosłych to wstydliwy temat dla każdego pacjenta, zarówno bardziej, jak i mniej samodzielnego. Niekiedy ich nakładanie czy ściąganie sprawia wiele problemów, nawet dla opiekunów osób starszych, zwłaszcza na początkowych etapach nauki. Jednak właściwa zmiana pieluchomajtek to niezwykle ważny aspekt dla stanu zdrowia chorego – pozwala na uniknięcie wielu dolegliwości, takich jak podrażnienia, rany oraz odleżyny. Jak założyć pampersy dla dorosłych? Jak je zmieniać? Czego unikać?

Jak zmieniać pampersy dla dorosłych osobie starszej lub choremu?

Technika zakładania pampersów dla dorosłych jest różna, ale nie stanowi raczej problemu dla ludzi z wysoką mobilnością. Zależy ona od stopnia samowystarczalności oraz aktywności fizycznej chorego. Zawsze należy pamiętać, aby takiej osobie zapewnić jak największa intymność. Pampersy dla dorosłych zmienia się szybko, gdy chory pomaga w tej czynności. Jeżeli tak, warto poprosić go o uniesienie pośladków lub przeniesienie ciężaru ciała na plecy.

Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, dlatego pacjenta leżącego najlepiej jest ulokować na boku, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Następne czynności podczas wymiany pampersów dla dorosłych to:

  • rozpięcie zużytej pieluchy,
  • umycie zabrudzonych okolic pupy i miejsc intymnych,
  • miejscowa aplikacja kosmetyków pielęgnacyjnych,
  • podłożenie pieluchomajtek i ułożenie chorego na plecach,
  • zatrzaski zamyka się dopiero, kiedy chory leży w pozycji wyjściowej.

Pampersy dla dorosłych – czego unikać podczas ich zmiany?

Zmiana pampersów dla dorosłych wiąże się z dyskomfortem — uciążliwość ściągania zabrudzonych oraz nakładania czystych pieluch zawsze obserwuje się u obydwu stron, zarówno u opiekuna, jak i chorego, chyba że jest samodzielny i nie potrzebuje pomocy.

Dlatego ważne jest, aby pieluchomajtki zmieniać bez towarzyszących przy tym komentarzy na temat wyglądu, estetyki czy ilości oddanego moczu. Nigdy nie wolno pozostawiać na dłuższy czas pacjenta w brudnej bieliźnie. Warto też dopytać, czy dopasowanie pampersów dla dorosłych jest prawidłowe, aby zapewnić choremu komfort do następnej ich wymiany.

Pielęgnacja podczas zmiany pampersów dla dorosłych

Niedostosowane w sposób prawidłowy pampersy dla dorosłych mogą powodować powstawanie problemów dermatologicznych, takich jak trudno gojące się rany, oparzenia, odparzenia, a nawet odleżyny. Charakteryzują się one tym, że nieleczone szybko postępują pod zbyt ciasno przylegającą pieluchą, która obciera ciało.

Zmiany te stają się niebezpieczne, zwłaszcza u osób stale unieruchomionych, ze względu na długotrwały proces leczenia. Dlatego należy troszczyć się nie tylko o rozmiar, materiał, chłonność i jakość wykonania pampersów dla dorosłych. Istotne jest też zdobywanie wiedzy na temat prawidłowego sposobu zakładania wszystkich wyrobów chłonnych — majtek, pieluchomajtek i pampersów dla dorosłych, a także metod pielęgnacji skóry chorego.