Jak zbudować udany związek
Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Udany związek stanowi marzenie wielu osób. Niestety, nie każda relacja okazuje się satysfakcjonująca i jest w stanie przetrwać całe życie. Często trafiamy na osobę, z którą dalsza wspólna wędrówka okazuje się niemożliwa ze względu na dzielące nas różnice. Jak zbudować udany związek?

Trudności komunikacyjne w związku

Choć nasz partner powinien stanowić dla nas najbliższą osobę, której możemy zaufać, to w rzeczywistości mamy problem z budowaniem intymności. Ukochana osoba często jest ostatnią, która dowiaduje się o naszych planach czy problemach. Tak długo unikamy z nią rozmowy na trudny temat, że w pewnym momencie związek staje się nie do uratowania. Paradoksalnie, im ktoś jest nam bliższy, bardziej zależy nam na związku z nim, tym trudniej przychodzi nam otwarcie się i pokazanie swojego prawdziwego oblicza. Na ogół kieruje nami strach przed odrzuceniem i lęk, że stracimy ukochaną osobę.

Jak zbudować udany związek? Wysokie i niskie sny

Psychologia procesu wyróżnia wysokie i niskie sny. W każdym związku pojawiają się zarówno jedne, jak i drugie. Na początku, gdy patrzymy na partnera przez różowe okulary, dominują wysokie sny. To właśnie wówczas towarzyszy nam ekscytacja i przekonanie, że trafiliśmy na swoją drugą połówkę jabłka. W okresie wysokich snów idealizujemy partnera, cieszymy się, że spotkaliśmy tak wspaniałą osobę. Czasem jednak pojawiają się niskie sny. Wtedy dochodzimy do wniosku, że nasz związek daleki jest od ideału. Partner mógłby poświęcać nam więcej uwagi, częściej okazywać czułość, a nie tylko dążyć do seksu. Krótko mówiąc, wysoki sen sprzyja nadmiernej idealizacji drugiej połówki, natomiast niski nadmiernej krytyce. Gdy oba zjawisko występują naprzemiennie, nie mamy powodów do niepokoju. Gorzej, gdy niski sen zaczyna dominować, wówczas grozi on rozstaniem, bo po co być z kimś, kto nam nie odpowiada, a tylko nas irytuje?

Napędzająca siła marzeń kontra rzeczywistość

Marzenia napędzają nas do działania. Gdy wierzymy, że trafiliśmy na swoją drugą połówkę jabłka, chodzimy z głową w chmurach, odczuwamy szczęście, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Niestety, czasem trzeba skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Może się okazać, że nasz idealny partner jest nieodpowiedzialny, spóźnia się, chociaż wie, że musimy już wyjechać, aby zdążyć na ślub siostry.

Dlaczego otwarta komunikacja jest tak ważna?

Otwarta komunikacja stanowi klucz do sukcesu. Wiele osób boi się ujawnić swoje rzeczywiste potrzeby w obawie przed reakcją partnera.  Tacy ludzie nie mówią, że pragną długotrwałego związku, dzieci itp. Tymczasem im szybciej skonfrontujemy swoje oczekiwania z potrzebami partnera, tym lepiej. Nawet jeśli on odejdzie, to lepiej, że zrobi to teraz, niż za 5 lat, gdy będzie nam dużo trudniej zajść w ciążę.

Co zrobić, gdy boisz się poruszyć trudny temat?

Poruszanie trudnych tematów nie zawsze jest łatwe. Wiele osób panicznie się tego boi. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, to napisz list, w którym opiszesz problem, zamiast rozmawiać z twarzą w twarz. Gdy boisz się poruszyć trudny temat, może się okazać, że problem ma znacznie głębsze podłoże i wymaga wsparcia psychologa. Na szczęście ze strachem, także tym, który paraliżuje nas przed działaniem, można skutecznie walczyć.

Dobra rozmowa w związku

Jak powinna wyglądać dobra rozmowa w związku? Okazuje się, że powinna zostać przeprowadzona w odpowiednim miejscu i czasie. Powinna być zachowana neutralność, nie powinnaś zapraszać partnera na swój teren, na którym masz przewagę. Nie należy też poruszać trudnych tematów, gdy druga połówka wróciła z pracy i odczuwa silne zmęczenie. Podczas rozmowy powinniście obydwoje koncentrować się na sobie, nie na powiadomieniach ze smartfona czy serialu telewizyjnym. Ponadto klucz do sukcesu stanowi unikanie interpretacji zachowania partnera na jego niekorzyść. Tak naprawdę nie wiesz, co stoi za jego zachowaniem. To tylko twoje przeświadczenie. Możesz natomiast powiedzieć partnerowi, że gdy wracasz do domu, a on ogląda telewizję, czujesz się ignorowana i chciałabyś, aby poświęcał ci więcej uwagi. Wyjdziesz na tym dużo lepiej niż wówczas, gdy zaczniesz rzucać oskarżenia – bo ty zawsze tylko gapisz się w telewizor i jesteś egoistą.

Stres przed rozmową z partnerem

Im bliżej rozmowy z partnerem na trudny temat, tym większy stres nas ogarnia. Wiele osób w takiej sytuacji rozmyśla się i rezygnuje z dyskusji. Tymczasem warto opanować sztukę przełączania kanału informacyjnego w sytuacjach stresowych. Pod tym terminem kryje się przekierowanie myśli na inny temat, np. jogging, taniec, śpiew. To pozwala rozładować nieprzyjemne napięcie.

Czy świadomie wybrałam partnera?

Warto szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czy partner rzeczywiście spełnia moje oczekiwania i odpowiada mojemu stylowi życia? A może związałam się z pierwszą lepszą osobą, bo boję się samotności i etykietki singielki? Pamiętajmy, że udany związek można tylko stworzyć z kimś, kto nam odpowiada i kogo świadomie wybieramy na swojego partnera.