Styl życia

Jak zbudować funkcjonalną garderobę?

Jak zbudować funkcjonalną garderobę

Wygodna i stylowa garderoba w domowych wnętrzach to marzenie wielu z nas. Jej urządzenie bynajmniej nie musi być jednak specjalnie skomplikowane. Czasami wystarczy tylko dobry pomysł, by stworzyć przyjemne miejsce, w którym nie tylko dobierzemy elementy stroju i akcesoria, ale także zrelaksujemy się lub znajdziemy chwilę tylko dla siebie.

Jaka powinna być garderoba, by jak najlepiej spełniać powierzane jej zadania? O czym pamiętać, gdy tworzy się tę wyjątkową przestrzeń? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Garderoba – rozwiązanie nie tylko do przestronnych domów

Oczywiście, optymalną opcją wydaje się pełnowymiarowa garderoba, stanowiąca oddzielne pomieszczenie w domu, najlepiej połączone z sypialnią, by dać pełnię prywatności i komfortu. W przypadku takiej garderoby stworzenie funkcjonalnej przestrzeni bywa zdecydowanie najprostsze.

Czy to jednak oznacza, że w niewielkich mieszkaniach trzeba całkiem zrezygnować z posiadania garderoby? Nic bardziej mylnego. Czasami wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych, by skutecznie uporządkować ubrania i dodatki w jednym miejscu.

Gdzie najlepiej zlokalizować garderobę?

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj najlepiej sprawdza się garderoba połączona bezpośrednio z sypialnią lub wyodrębniona wprost z tego pomieszczenia. Jeśli jednak mieszkanie lub dom nie pozwala na takie rozplanowanie wnętrz, warto rozważyć inne opcje.

Zdarzają się ciekawe garderoby, do których wchodzi się z przedpokoju lub salonu. Zwolennicy optymalizacji przestrzeni potrafią do tego celu zaadaptować nawet poddasza lub przestrzenie pod schodami. Trzeba tylko przyjrzeć się dostępnym możliwościom w swoim domu.

Podstawowe zasady tworzenia garderoby

Gdy urządza się garderobę, warto zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim przestrzeń tego typu powinna być jak najbardziej neutralna. Warto stawiać na stonowane wykończenie ścian, podłóg oraz wyposażenia. Warto pomalować ściany na jednolity kolor lub wykorzystać subtelne tapety, jak te, które oferuje sklep z dekoracjami Dekoori.pl.

Dlaczego? Najważniejsze w tym miejscu mają być ubrania i dodatki, które uda się łatwo połączyć w optymalne zestawy. Nadmiar dekoracji lub zastosowanie zbyt kontrastowych kolorów skutecznie odciąga uwagę, męczy i zmienia percepcję barw, a to może doprowadzić do modowej katastrofy.

W funkcjonalnej garderobie muszą znaleźć się meble. Podstawą są oczywiście szafy, szafki i komody. To w nich umieszcza się odzież, dodatki i obuwie. Warto stawiać na pojemne, praktyczne konstrukcje, pozwalające na utrzymanie porządku.

Dodatkowo warto do garderoby wprowadzić toaletkę, by móc przy niej zająć się makijażem, poprawić fryzurę lub założyć biżuterię. Oprócz niej przydaje się odpowiednie siedzisko. Może to być nawet niewielki, ale wygodny puf lub taboret, dopasowany jednak wizualnie do reszty wyposażenia.

Jak oświetlić funkcjonalną garderobę?

Garderoba powinna mieć dostęp do światła dziennego. Oprócz tego niezbędne są oczywiście odpowiednie lampy, dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Przydają się oprawy sufitowe. W większych pomieszczeniach można nawet pokusić się o dekoracyjny żyrandol. Oprócz nich warto równomiernie podświetlić strefę przed pełnowymiarowym lustrem oraz zadbać o oświetlenie zadaniowe do toaletki.

Ciekawym rozwiązaniem jest też użycie taśmy LED do podświetlenia wszystkich półek subtelnym światłem. Dzięki temu nie trzeba włączać wszystkich lamp, by szybko coś znaleźć w pomieszczeniu.

Jak udekorować garderobę?

W garderobie warto wprowadzić subtelne dekoracje, by stała się bardziej przytulna i przyjazna dla użytkownika. W tej roli sprawdzają się świetnie wspomniane wcześniej tapety oraz produkty oświetleniowe.

Oprócz nich można zawiesić na ścianie ulubione fotografie, rysunki lub obrazy, a także postawić inne lubiane przedmioty. Niech będzie to przestrzeń spersonalizowana i po prostu piękna.

Funkcjonalna garderoba dla każdej z nas

Stylowa i praktyczna garderoba bynajmniej nie musi być tylko marzeniem. Warto znaleźć w domowym wnętrzu choć trochę miejsca na to, by urządzić dla siebie przestrzeń, w której nie tylko dobierzemy idealne kreacje na codzienne wyjścia lub wielkie okazje. Niech będzie to pomieszczenie do wypoczynku i regeneracji sił zawsze, gdy będziemy tego potrzebowały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *